Hybryda i bastard

Hybryda to krzyżówka dwóch roślin z innego gatunku. Jest często efektem zaplanowanych doświadczeń w produkcji roślinnej. Przykładem takiego działania jest truskawka, która jest tak na prawdę mieszańcem dwóch gatunków poziomki z tej samej rodziny. Wiele owoców i warzyw, które na co dzień zjadamy, jest efektem procesu hybrydyzacji. To jednak materiał na osobny artykuł. Dzisiaj skupimy się na bastardach – czyli międzygatunkowych mieszańcach zwierząt. 

Mogą powstać w przyrodzie spontanicznie, gdy organizmy rodzicielskie są spokrewnione gatunkowo. Część z nich jest efektem celowego działania człowieka. Najczęściej nie mogą posiadać potomstwa, wtedy nazywamy je sterylnymi. Zdarza się, że mają obniżoną płodność. Żeby powtórzyć informacje na temat rodzajów, gatunków, podgatunków, odmian i ras, przeczytajcie wypracowanie Systematyka roślin i zwierząt.

Legrys

Ten majestatycznie wyglądający drapieżca to efekt krzyżowania dwóch gatunków. Jest potomkiem samca lwa i samicy tygrysa. Obszar, na którym naturalnie występują te dwa gatunki nie pokrywa się. Legrys jest więc efektem celowego działania człowieka. 

Legrys
Legrys w zoo w chińskim mieści Harbin. Źródło: 123RF/Picsel

Tak jak tygrysy, legrysy uwielbiają pływać. Są również bardzo towarzyskie, co z kolei odziedziczyły po lwach. Uważa się, że są to największe koty na świecie, większe niż lwy i dużo większe niż tygrysy. Największy nieotyły przedstawiciel tego gatunku nazywa się Herkules i waży ponad 418 kilogramów. W Księdze Rekordów Guinnessa został wyróżniony jako największy żywy kot na Ziemi.