8 najsłynniejszych uniwersytetów świata

Lista najsłynniejszych uniwersytetów świata, z którą zapoznasz się poniżej, to uczelnie, które uchodzą za najlepsze według różnych rankingów. Nie dziwi więc, że cieszą się ogromnym zainteresowaniem kandydatów oraz są miejscami, gdzie studiują najbogatsi.  

Jednak to, jak dostać się na słynny uniwersytet, nie zależy wyłącznie od zasobności portfela pretendenta (lub częściej jego rodziców). Aby zostać przyjętym, trzeba przejść także przez ostrą selekcję. Konkurencja jest ogromna. Poznaj listę 8 najsłynniejszych uniwersytetów świata

Darmowe rozwiązania zadań z podręczników szkolnych. Bez rejestracji, bez reklam! Sprawdź Skul.pl! >>

1. Uniwersytet Yale

Uniwersytet Yale znajduje się w Lidze Bluszczowej (Ivy League), czyli grupie najbardziej prestiżowych uczelni w USA. Mieści się w New Haven w stanie Connecticut. Ten trzeci najstarszy uniwersytet w Stanach Zjednoczonych został założony już w 1701 roku. To również druga najbogatsza uczelnia w tym kraju – dysponuje niebagatelnym majątkiem ok. 20 mld dolarów.

2. Uniwersytet w Mumbaju

To jedyna uczelnia na liście, która znajduje się poza Wielką Brytanią i USA. Założony w 1857 roku Uniwersytet w Mumbaju to jeden z trzech najstarszych i najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych w Indiach. Jego absolwentem jest między innymi Chanda Kochhar – prezes ICICI Bank, największego prywatnego banku w Indiach.

3. Uniwersytet Princeton

Uniwersytet Princeton także należy do prestiżowej Ivy League. Założono go w 1746 roku i od tamtej pory jego mury opuściło aż 35 noblistów. Majątek uczelni szacuje się na 17 mld dolarów.

Projekt bez nazwy
Uniwersytet Princeton /123RF/PICSEL


4. Uniwersytet w Chicago

Uniwersytet w Chicago został założony w 1890 roku przez jednego z najbogatszych Amerykanów w historii, czyli Johna D. Rockefellera. Jego pracownicy otrzymali łącznie 89 Nagród Nobla, w tym 23 w dziedzinie ekonomii. Pod tym względem ta szkoła „bije na głowę” każdą inną uczelnię.

Przeczytaj również: Najlepsze uczelnie świata – ranking CWUR 2023. Jak wypadły polskie uniwersytety?

5. Uniwersytet Oksfordzki

Uniwersytet Oksfordzki to najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i jeden z najstarszych na świecie. Rozpoczął działalność przed 1167 rokiem. Wykształcił aż 46 laureatów Nagrody Nobla i 25 premierów Wielkiej Brytanii. Oksford ukończyli między innymi Oscar Wilde, J.R.R. Tolkien i Bill Clinton. Wśród znanych studentów z naszego kraju warto wspomnieć o Radosławie Sikorskim. Natomiast wykładowcami byli tam ekonomista prof. Włodzimierz Brus i Leszek Kołakowski.

6. Uniwersytet Cambridge

Uniwersytet Cambridge to drugi po Oksfordzie najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii. Jego absolwenci otrzymali 92 Nagrody Nobla.

7. MIT (Massachusetts Institute of Technology)

MIT to jedna z najsłynniejszych uczelni technicznych na świecie. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów. 

8. Uniwersytet Harvarda

Uniwersytet Harvarda mieści się w Cambridge koło Bostonu. Obecnie jest to najlepszy i najbardziej prestiżowy uniwersytet świata. Jest także na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o majątek. Wynosi on 37 mld dolarów.

Przeczytaj również: Ranking najlepszych liceów i techników 2023. Gdzie uczą najlepiej w Polsce?

Projekt bez nazwy
Uniwersytet Oksfordzki /123RF/PICSEL


Jak dostać się na słynny uniwersytet (na przykładzie Oksfordu)?

Zastanawiasz się, jak dostać się na słynny uniwersytet? Oczywiście nie jest to łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Warto pamiętać, że sporo Polaków ukończyło prestiżowe uczelnie na całym świecie. Wielu z nich również na nich wykładało.  

Warto przyjrzeć się procesowi rekrutacji na przykładzie Oksfordu. To jeden z najsłynniejszych uniwersytetów świata i jeden z najczęściej wybieranych przez polskich kandydatów. Jest tak przede wszystkim dlatego, że leży stosunkowo blisko naszego kraju i nie wymaga podróży na inny kontynent.

Na Oksfordzie uczy się ponad 25 tys. studentów, z czego 45 proc. to osoby pochodzące z zagranicy. Trzeba jednak wiedzieć, że wprowadzono ograniczenia w aplikowaniu na Oksford i Cambridge. W jednym roku nie można jednocześnie ubiegać się o przyjęcie na oba.  

A jak wygląda konkurencja? Jest naprawdę spora. W ostatnim naborze o przyjęcie na licencjat starało się niemal 24 tys. osób (na 3300 miejsc), a na studia magisterskie – ponad 40 tys. (na 5500 miejsc).  

Jak przebiega proces rekrutacyjny na jeden z najsłynniejszych uniwersytetów świata? Niezbędne jest przede wszystkim skompletowanie dokumentów, potwierdzających nasze umiejętności.

Egzamin językowy

Aby aplikować na studia, trzeba potwierdzić znajomość języka angielskiego. Najpopularniejszym egzaminem zdawanym przez kandydatów jest IELTS. Dobry wynik to taki, który mieści się między 7 a 9 punktów.

Wyniki matury

Akceptowana jest matura międzynarodowa i polska. Ważne jednak, aby ich wyniki nie były niższe niż 90 proc. Oksford wymaga średniej ze wszystkich matur na poziomie minimum 90 proc. oraz trzech przedmiotów napisanych na poziomie rozszerzonym również na minimum 90 proc.  

Referencje

Komisje rekrutacyjne Oksfordu wymagają zarejestrowania trzech „sędziów” (ang. referees), czyli nauczycieli gotowych napisać nam referencje. W trakcie rekrutacji wymagane są jednak tylko dwa listy polecające. Takie pisma powinien sporządzić pedagog, który potrafi udokumentować osiągnięcia kandydata, więc nie może to być przypadkowa osoba.  

Personal Statement, czyli list motywacyjny

List motywacyjny pozwala komisji lepiej poznać kandydata i przekonać się, jakie motywacje nim kierują. To jeden z najważniejszych elementów rekrutacji, ponieważ stanowi on pewnego rodzaju wizytówkę przyszłego studenta.  

Jak widać, procedura jest wymagająca, ale możliwa do przejścia. Im szybciej zaczniesz się do niej przygotowywać, tym większą masz szansę na przekroczenie murów jednego z najsłynniejszych uniwersytetów świata

Skul_002_1080x1080 — kopia (800×800 px)


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ językowy. Wiesz, jak to napisać?

QUIZ maturalny. Czy zdałbyś dziś maturę z polskiego? To nie jest proste

Majowy QUIZ z wiedzy ogólnej. 10/15 to duży sukces. Zdobędziesz?