Spis treści:
- Czym są asteroidy?
- Gdzie znajdują się asteroidy w Układzie Słonecznym?
- Ciekawostki o asteroidach
- Asteroidy, które uderzyły w Ziemię
Skoro do wydarzeń tego typu dochodziło już w przeszłości to, jakie jest prawdopodobieństwo, że mogą się one powtórzyć? Zderzenia Ziemi z asteroidami w ciągu miliardów lat zmieniały niejednokrotnie bieg historii. To właśnie działaniu tej niszczycielskiej siły przypisuje się zakończenie ery panowania nieptasich dinozaurów na Ziemi. Jak spotkanie asteroidy z Ziemią skończyłoby się teraz? Czy istnieją realne szanse na to, że dojdzie w przyszłości do takiej sytuacji?
Asteroidy – co to jest?
Opis sytuacji, w której w Ziemię uderzyłaby asteroida, należy zacząć od wyjaśnienia znaczenia tego pojęcia. Asteroidami nazywane są niewielkie, skaliste twory przemierzające Układ Słoneczny. Ich średnica jest znacznie mniejsza od planet, a równocześnie większa od meteoroidów. Zamiennie stosowany jest w odniesieniu do nich także termin „planetoida”. Największe skupisko asteroid w Układzie Słonecznym usytuowane jest pomiędzy orbitą Marsa a Jowisza. Jest ono określane mianem głównego pasa asteroid.
Przeczytaj również: TOP 10 niesamowitych zwierząt, o których nie uczyli cię na biologii
Asteroidy w układzie słonecznym
Główny pas asteroid to nie jedyne skupisko tego typu obiektów niebieskich w Układzie Słonecznym. Ciekawym przykładem grup tego typu są także asteroidy trojańskie i planetoidy należące do „obozu greckiego”. Krążą one wokół Słońca po orbicie zbliżonej do orbity Jowisza. Pierwsze ze skupisk podąża za planetą, drugie wyprzedza ją.

Asteroidy – ciekawostki
Z asteroidami, jako obiektami poruszającymi się po nocnym niebie, wiąże się wiele ciekawostek. Jedną z nich jest sposób nadawania asteroidom nazw. Warto podkreślić, że ponad 22 tysiące planetoid ma już swoje nazwy – połowa z nich to numery. Reszta została nazwana na cześć bogów, herosów, postaci występujących w mitologiach, a także po sławach, a nawet znanych postaciach fikcyjnych. Inspiracjami dla niektórych nazw były też miejsca, zwierzęta, rośliny, jak i różnego rodzaju zjawiska i fenomeny naturalne.
Czy istnieje prawdopodobieństwo uderzenia asteroidy w Ziemię? Patrząc z szerokiej perspektywy na przyszłość liczoną w milionach albo miliardach lat – tak. Obecnie naukowcy nie obserwują ani jednej planetoidy, która znajdowałaby się na kursie kolizyjnym z naszą planetą. Równocześnie sporządzają klasyfikację obiektów tego typu z podziałem na dwie kategorie – PHA, czyli potencjalnie niebezpieczne asteroidy, i NEO – obiekty bliskie Ziemi. Konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, kiedy uderzy asteroida, na razie nie ma.
Przeczytaj również: Naukowcy odkryli obszar mózgu związany z pamięcią. Czy „neuron babci” istnieje?
Asteroidy, które uderzyły w Ziemię
Historia planety obfituje w ekstremalne wydarzenia – także jej spotkania z planetoidami. Skutki uderzenia asteroidy w wielu przypadkach odcisnęły się, trwale zmieniając bieg historii. Naukowcy zlokalizowali do tej pory kilka z największych kraterów, będących namacalnymi dowodami wydarzeń tego typu. Jednym z najbardziej znanych jest krater Chicxulub. Powstał on około 65 milionów lat temu, a ślady po uderzeniu i towarzyszącej mu fali uderzeniowej znajdują się na półwyspie Yukatan w Meksyku. Często uderzenie tej planetoidy traktowane jest jako przyczyna końca epoki dinozaurów. Największym kraterem jest mierzący 190 km Vredefort w Południowej Afryce. Jest to ślad po zderzeniu sprzed około dwóch miliardów lat. Z kolei krater Sudbury w kanadyjskim Ontario, powstał 1,8 miliarda lat temu i posiada średnicę 130 km.
Rozwiąż nasze quizy:
QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?
Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.
QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie
Komentarze (0)