1. Wybór kierunku studiów bez wizji znalezienia pracy

Wielu przyszłych studentów decyduje się na wybór kierunku studiów, który pokrywa się z ich zainteresowaniami lub wydaje się czymś nowym i oryginalnym. To, że uczeń nie zastanawia się nad przyszłością rynku pracy, nie powinno być zaskoczeniem – takie problemy wcześniej go nie dotyczyły i rzadko poruszane są także w szkole.

Z tego powodu wielu uczniów podejmuje decyzje np. o roku przerwy po zdaniu matury (tak zwany „gap year”) lub zdobyciu doświadczenia (np. dzięki stażom), by potem mieć pewność, że obrało się dobry kierunek. Co prawda, studia można zmienić w każdym momencie ich trwania, jednak perspektywa ponownego wyboru nieodpowiedniego kierunku nie jest zbyt motywująca.

Najbardziej zadowolone ze swoich decyzji o dalszym kształceniu są te osoby, które mają już doświadczenie na rynku pracy i są w stanie zaobserwować, jakich umiejętności im brakuje, by np. ubiegać się o awans.

Jeśli jednak zależy Ci, by rozpocząć studia zaraz po maturze, sprawdź miejsca pracy w twojej okolicy, rozejrzyj się za możliwościami w innych miejscowościach lub porozmawiaj z absolwentem kierunku. To ostatnie rozwiązanie polecamy szczególnie, ponieważ będziesz mógł uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

Przeczytaj również: Rekrutacja na studia w roku akademickim 2022/2023. Co warto wiedzieć?

2. Niesprawdzanie programu studiów

Pytań, które warto zadać absolwentowi danego kierunku, jest wiele. Jednym z nich jest program studiów. Zależnie od uczelni, może się on znacznie różnić, np. stawiać bardziej na praktykę niż teorię. Dlatego dokładnie sprawdź aktualny program i dopytaj o szczegóły. Możliwe, że przez ten krótki okres od ukończenia szkoły przez absolwentów na uczelni zaszły zmiany.

3. Zapominanie o kwestii opłat i dojazdu

Studia mogą być ogromną przyjemnością, ale też utrapieniem. Jeśli zdecydujesz się codziennie dojeżdżać pociągiem lub nie weźmiesz pod uwagę opłat za studia niestacjonarne, to może stać się to poważną przeszkodą.

Wybierając kierunek, nie myśl priorytetowo o pieniądzach. Weź jednak pod uwagę, że są kierunki, które kosztują ok. 4 tysięcy złotych, ale istnieją też takie, za które przyjdzie Ci zapłacić dwukrotność lub nawet trzykrotność tej sumy (a nawet i więcej, jeśli zdecydujesz się np. na medycynę).

4. Wybór kierunku studiów pod przyszłą pracę

Jakkolwiek to brzmi, wiele osób błędnie łączy studia z pracą w zawodzie. Pojęcie zawodu bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. W cenie są kompetencje, predyspozycje i umiejętności, które sprawiają, że możesz wykonywać wiele zawodów, nawet te, o których wcześniej nie myślałeś.

Pracodawcy w XXI wieku w pierwszej kolejności stawiają na kreatywność, skuteczność i zaradność. Jeśli masz kontakt z osobami po studiach, zapytaj, jakie zawody wykonują, a jaki kierunek skończyli. Możesz się bardzo zdziwić!

Przeczytaj również: Studia zagraniczne — jakie kraje i kierunki wybierają Polacy?

5. Traktowanie studiów jak pewniaka, który da Ci pracę

Pracodawcy, oprócz wymienionych wyżej rzeczy, stawiają na doświadczenie. Jeśli studiujesz, nie zapomnij o stażach, działaniach na rzecz uczelni (np. pisaniu do gazetki lub prowadzeniu radiowęzła) czy podjęciu się pierwszej, pełnopłatnej pracy w zawodzie. Pamiętaj też o czytaniu rozpraw naukowych, poznawaniu autorytetów i budowaniu bazy kontaktów. Uczelnia nie jest miejscem, które zapewni Ci pełną wiedzę. Musisz zdobyć ją sam, inwestując swój czas po zajęciach.

6. Unikanie kierunków mało popularnych

Są takie kierunki, które uczniom niewiele mówią i z tego powodu mało kto się na nie decyduje. Nigdy nie kieruj się samą nazwą, tylko sprawdź, co się pod nią kryje.

To samo dotyczy popularnych kierunków takich jak np. finanse czy informatyka. Choć szacuje się, że w Polsce brakuje tysięcy specjalistów z branży IT, warto brać pod uwagę nie tylko aktualne zapotrzebowanie rynku, ale też jego przyszłość.

Popularne kierunki są obłożone takim samym ryzykiem jak te mało znane. Dlatego warto sprawdzić dokładnie wszystkie informacje, by podjąć świadomy wybór.

Dowiedz się także, ile osób złożyło papiery na dany kierunek w poprzednim roku (a dla statystyki również dwa lata temu).

7. Robienie magistra z kierunku twojej pracy inżynierskiej lub licencjatu, choć nie chcesz kontynuować tych studiów

Wybrałeś się na kierunek humanistyczny, ale po studiach zatrudniłeś się jako specjalista ds. marketingu w firmie zajmującej się finansami? Możesz zdecydować się na studia magisterskie z finansów, bankowości lub marketingu. Nie musisz kończyć tego samego kierunku, który ukończyłeś na pierwszym stopniu!

Jedynym wyjątkiem są studia jednolite, które narzucają obowiązek ukończenia pełnych pięciu lat, by uzyskać dyplom.

Pamiętaj więc, że jeśli studia nie spełniły twoich oczekiwań, masz szansę na zmianę decyzji!

Przeczytaj również: Najbardziej oblegane kierunki studiów. Gdzie trudno się dostać?

8. Uleganie naciskom ze strony rodziców

Oczywiście, porada ze strony osób starszych i doświadczonych jest bardzo ważna, jednak lepiej kierować się swoim instynktem i zainteresowaniami. Rodzice i inne osoby starsze często biorą pod uwagę jedynie to, jak było w ich czasach, np. uważając, że same studia zapewniają dobrą posadę. W XXI wieku liczy się doświadczenie, umiejętności i kreatywność. Pamiętaj o tym!

9. Wybór kierunku, który cię nie interesuje, tylko dlatego, że się na niego dostałeś

Niestety, ale presja ze strony rodziców i otoczenia często sprawia, że osoby, które nie dostały się na kierunek pierwszego wyboru, postanawiają pójść na inne studia, które nie są zgodne z ich zainteresowaniami.

Nic dziwnego, że chcesz się zabezpieczyć przed brakiem opcji, więc składasz papiery na różne kierunki. Jeśli jednak nie dostaniesz się na ten wymarzony, to warto pomyśleć o studiowaniu go na innej uczelni, zrobieniu roku przerwy (by poprawić wynik matury) lub zmianie trybu studiów.

Na studiach niestacjonarnych czeka Cię ten sam program, jedynie w nieco bardziej skondensowanej wersji. To wyzwanie, które warto podjąć, jeśli zależy ci na danym kierunku.

10. Myślenie, że studia decydują o całym twoim życiu

Czas studiów warto poświęcić na odkrywanie siebie i swoich zainteresowań. Studia nie są wyznacznikiem jakości twojego życia, nie zależy też od nich cała twoja przyszłość. Jest wiele zaradnych osób, które osiągnęło swoje cele, przerywając studia, kończąc kierunki nie do końca zgodne ze swoją branżą czy zmieniając plan podczas roku akademickiego.

Ważne, aby decyzja była przemyślana i weryfikowana podczas trwania studiów. Jeśli czujesz, że to nie dla ciebie – weź pod uwagę zmianę kierunku, zapisanie się na drugi czy ukończenie pierwszego stopnia edukacji, by zmienić zdanie podczas rekrutacji na drugi. Opcji jest wiele i każda z nich będzie tą właściwą, jeśli wybierzesz ją w zgodzie z sobą samym.

 

RAPORT MATURA 2022

Aktualności, arkusze i rozwiązania – Matura 2022

Matura 2022 z Brykiem

Podróż w czasie. Tak kiedyś wyglądały matury w Polsce