W tym artykule przeczytasz o:

Studia za granicą — najpopularniejsze kraje 

Polscy absolwenci szkół średnich, wybierając zagraniczny kraj, w którym będą studiować, zazwyczaj kierują się wysokością kosztów edukacji, możliwością realizacji studiów w języku angielskim lub innym, który znają i ofertą kierunków kształcenia. Według raportu przeprowadzonego przez Elab Education Laboratory najpopularniejszymi krajami, które w ostatnich latach wybierali do aplikowania na studia Polacy, były

 1. Wielka Brytania – 46%;
 2. Holandia – 21%;
 3. Dania – 15%;
 4. Irlandia – 8%;
 5. Włochy - 5%;
 6. USA – 5%. 

Przeczytaj również: Jawne pytania na maturę z języka polskiego w 2023 roku

Studia za granicą — najczęściej wybierane kierunki 

Według danych Elab Education Laboratory najchętniej wybieranymi przez polskich maturzystów kierunkami studiów na zagranicznych uczelniach były kierunki związane z: 

 1. biznesem, zarządzaniem i ekonomią – 21%; 
 2. medycyną i naukami biologicznymi – 9%; 
 3. informatyką – 5%.  

Mężczyźni wybierali najczęściej kierunki związane z: 

 1. biznesem, zarządzaniem i ekonomią; 
 2. informatyką; 
 3. inżynierią; 
 4. medycyną i naukami biologicznymi; 
 5. sztuką i projektowaniem. 

A kobiety z: 

 1. biznesem, zarządzaniem i ekonomią; 
 2. medycyną i naukami biologicznymi; 
 3. architekturą, urbanistyką i gospodarką przestrzenną; 
 4. sztuką i projektowaniem; 
 5. naukami społecznymi (psychologia, socjologia itp.). 

Według danych EduCat polscy studenci na brytyjskich uczelniach najchętniej wybierają kierunki biznesowe, techniczne, społeczne i okołomedyczne; w Niemczech popularne są biznesowe i techniczne, a w Holandii biznesowe i psychologia. 

Przeczytaj również: Najbardziej oblegane kierunki studiów. Gdzie trudno się dostać?

Studia za granicą — koszty 

Koszty studiowania za granicą zależą przede wszystkim od opłat za studia, ale również kosztów życia w danym kraju. 

Dla studentów z Unii Europejskiej darmowe są studia na uczelniach publicznych w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii i Francji. Warto jednak pamiętać, że w ostatnich trzech krajach niezbędna jest znajomość języka urzędowego, natomiast kraje skandynawskie, choć nie wymagają od studentów płacenia za czesne, to koszty życia są w nich bardzo wysokie. 

big-1649078991-143621645-s
Najwięcej absolwentów polskich szkół średnich, którzy chcą studiować za granicą, wybiera Wielką Brytanię /123RF/PICSEL

 

W niektórych państwach możemy liczyć na dofinansowania lub kredyty studenckie (np. Holandia, Irlandia). W innych na stypendia — w Wielkiej Brytanii za dobre wyniki, a w USA socjalne (zależne od wysokości dochodu na osobę w rodzinie). W Holandii i Danii osoby z niskimi dochodami, ale studiujące i pracujące jednocześnie, mogą otrzymać dofinansowanie kosztów życia. 

Jak podaje EduCat, średnie opłaty za studia w przykładowych krajach wynoszą: 

 • Holandia – 2209 euro/rok 
 • Irlandia – 3000 euro/rok 
 • Wielka Brytania - 14 000 – 30 000 funtów/rok 
 • USA - 15 000 – 70 000 dolarów/rok 

Przeczytaj również: TOP 10 imion i nazwisk postaci z lektur szkolnych. Pamiętasz je?

Studia za granicą — jak się dostać? 

Wymagania aplikacyjne na studia za granicą są różne, zależnie od uczelni i kierunku, na które chcemy się dostać. Najlepiej więc poszukać informacji u źródła, czyli na stronach uczelni lub w specjalnych systemach, przez które aplikuje się na studia w danym kraju.  

Najważniejszym dokumentem będzie oczywiście świadectwo maturalne. Zależnie od uczelni może być to świadectwo zdania polskiej matury przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub świadectwo zdania Matury Międzynarodowej IB, które przyjmują wszystkie uczelnie w Unii Europejskiej. Jeśli wybieramy się na konkretny kierunek, warto sprawdzić, które przedmioty na maturze trzeba zdawać na poziomie podstawowym, a które na rozszerzonym, by móc się na niego dostać. 

Potrzebny będzie również dokument poświadczający naszą znajomość języka angielskiego lub innego, w którym będziemy studiować. Jeśli zdajemy Maturę Międzynarodową IB, już samo jej zdanie potwierdza nasze umiejętności językowe, ale gdy decydujemy się na polską maturę, najczęściej potrzebne będzie również dołączenie do niej certyfikatu zdania egzaminu językowego (np. CAE, TOEFL), choć niektóre zagraniczne uczelnie akceptują również maturę rozszerzoną z języka angielskiego. 

Przy aplikacjach najczęściej wymagane są także CV, list motywacyjny i opinia nauczyciela o uczniu. Czasami zdarza się, że potrzebny jest wykaz przedmiotów i godzin zrealizowanych w szkole średniej, świadectwa ukończenia klas szkoły średniej czy napisanie esejów. 

oprac. Joanna Cwynar

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!