5 przykazań kościelnych

Przykazania kościelne to normy postępowania w życiu kościoła katolickiego. Mają być wzmocnieniem Ducha Jezusa Chrystusa w życiu Kościoła. Przykazania kościelnie spisano po raz pierwszy na Soborze Trydenckim w 1555 roku, ale już od wielu wieków wcześniej były elementem tradycji chrześcijańskiej. Pierwsze przykazanie kościelne mówi o obowiązkowych dniach świątecznych, w których powinni uczestniczyć wierni. Są to Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok), Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej), Uroczystość Wszystkich Świętych, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).

  1. W niedzielę i inne nakazane dni świąteczne wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac służebnych.
  2. Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swoich grzechów.
  3. Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą.
  4. W dni pokuty wyznaczone przez Kościół wierni są zobowiązani powstrzymać się od spożywania mięsa i zachować post.
  5. Wierni są zobowiązani dbać o potrzeby Kościoła

W 2014 roku Konferencja Episkopatu Polski (konferencja zrzeszająca biskupów z Polski, działająca od 1918 roku) ogłosiła nowy tekst przykazań kościelnych dla naszego kraju, na który zgodziła się Stolica Apostolska.

  1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
  2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
  3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
  4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
  5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.