Biznesplan działalności usługowo-rozrywkowej

“Extreme Playground”

Extreme Playgroud

al. generała Sikorskiego 7a

tel. 609 872 457

      703 921 372
data ukończenia: 03.03.2015r.
 

Witamy bardzo serdecznie. Nasza firma, Extreme Playground (dalej zwana EP) jest nowo powstałą firmą zajmującą się świadczeniem usług z zakresu sportów motorowych i nie tylko. Nasza firma choć młoda, posiada dobrze wyszkoloną i profesjonalną kadrę, która bardzo poważnie podchodzi o zamierzonego celu. Celu jakim jest zostanie największą firmą tego typu na terenie Warszawy. Choć na pierwszy rzut oka cel nasz wydaje się bardzo odległy lub nawet nieosiągalny, zauważmy, że konkurencja w tym segmencie jest wyjątkowo skromna. Na korzyść naszej działalności gospodarczej przemawia również fakt tego, iż wzrasta zapotrzebowanie na tego typu miejsca, których jednak nie przy przybywa.

            Koszt wykupu działki i przygotowania jej pod naszą działalność wyniósł właściciela       ok. 300 000 zł (dokładne dane w rozwinięciu). Szacuje się jednak, że wartość ta zostanie zwrócona już po około 3-5 latach, a to za sprawą bardzo dobrze zaplanowanej kampanii marketingowej, która wedle naszych szacunków odniesie duży sukces. Ryzyko związane z tą inwestycją jest bardzo niewielkie, a to za sprawą bardzo niskiej konkurencji. Ta niecodzienna sytuacja, gdzie tak duży i rozwijający się segment rynku pozostaje praktycznie bez konkurencji sprzyja tylko naszemu sukcesowi.
 

Zarówno pracownicy firmy EP jak również jej właściciel mają nadzieję na pozytywne rozpatrzenie stworzonego dla firmy EP biznesplanu.

Spis Streści

  • Firma i branża:

- Historia firmy i obecna sytuacja firmy                                      str. 4

- Wizja i plany na przyszłość                                                       str. 4

  • Charakterystyka branży                                                             str. 5
  • Analiza strategiczna SWOT                                                       str. 5
  • Plan sprzedaży i marketingu:

- Oferta                                                                                        str. 6

- Analiza rynku                                                                             str. 7

  • Strategia marketingowa                                                               str. 8
  • Ogólna ocena ryzyka                                                                   str. 9

Firma i branża

Historia firmy i obecna sytuacja firmy

Firma EP, mieszcząca się przy ulica Jaśminowej 6 z biurem przy alei generała Sikorskiego 7a, jest indywidualną działalnością gospodarczą nastawioną na świadczenie usług i rozrywki z zakresu sportów motorowych. Główną usługą oferowaną przez Firmę EP jest udostępnianie tras i narzędzi potrzebnych do uprawiania sportów motorowych. W zakres świadczonych przez Firmę EP usług wchodzą między innymi: profesjonalny warsztat aut 4x4 oraz innych pojazdów takich jak motocykle czy quady, organizacja imprez o charakterze integracyjnym i poznawczym, udostępnianie terenu pod uprawianie sportów motorowych, nauka bezpiecznej jazdy w warunkach ekstremalnych, sklep z częściami i akcesoriami . Założycielem Firmy jest Antoni Jan Rutkowski. Firma rozpoczęła swoją działalność w marcu 2015 r. Obecnie Firma EP jest drugą w Warszawie firmą świadczącą tego typu usługi. W planach właściciela jest dalszy rozwój tej działalności oraz poszerzanie oferty Firmy EP. Aktualnie w firmę zainwestowano ze środków własnych 210’000 zł potrzebnych na zakup działki, 30’000 zł potrzebnych na zakup pojazdów udostępnianych w ramach świadczonych przez Firmę EP usług oraz 10’000 potrzebnych na wybudowanie infrastruktury (biuro, warsztat 2 stanowiskowy, plac manewrowy).

Wizja i plany na przyszłość

Celem Firmy EP jest zostanie największym w Warszawie usługodawcą w motorowym segmencie rynku. Osiągnąć chcemy to poprzez konkurencyjne ceny oraz bogatą ofertę i wysoki standard świadczonych przez nas usług. W przyszłości Firma EP chce zajmować się organizacją imprez o charakterze integracyjnym i poznawczym, poprzez organizację wyjazdów terenowych dla swoich klientów. Firma EP chce również w najbliższym czasie otworzyć na terenie swojej działalności park linowy oraz filię specjalizującą się w szkoleniu kierowców na prawo jazdy kategorii A, A1, A2, Am, B, B1, oraz C.

Charakterystyka branży

W świadczonym przez Firmę EP segmencie usług panuje niewielka konkurencja. W Warszawie, która jest docelowym obszarem świadczenia usług z zakresu sportów motorowych, istnieje tylko jedna konkurencja, Drive-Position. Szacujemy, że firma ta rozwija się umiarkowanie dobrze, co poznać można po stagnacji firmy. Właściciel Firmy EP uważa, że kluczem do sukcesu jest ciągły rozwój i poprawa oferowanych przez Firmę EP usług, tym samym wyprzedzeniem jedynego konkurenta w niedalekiej przyszłości.

Podstawowymi cechami wyróżniającymi Firmę EP na tle konkurencji są niskie ceny świadczonych przez nią usług oraz bogata oferta dodatkowych działań, w skład których wchodzi warsztat, imprezy integracyjno-poznawcze a w przyszłości park linowy.

Analiza strategiczna SWOT

-Majątek trwały (ziemia wraz z infrastrukturą) - ok. 250000 zł
-Zasoby finansowe - 7500 zł

-Kadra menadżerska - Bartłomiej Dominik Kruk, księgowy i menadżer Firmy EP

-Siła robocza - 5 osób (2 instruktorów jazdy terenowej, 2 mechaników, osoba odpowiedzialna za imprezy integracyjno-poznawcze, sprzedawca w sklepie, instruktor paintballa i ASG (umowa o dzieło))

Silne strony:                                                    Szanse:

-plan rozwoju                                                    -powiększenie zarobków Firmy EP

-atrakcyjne ceny                                                -powstanie nowej, silnej marki w tym segmencie

-bogata oferta usług                                         -możliwość szkolenia nowych kierowców

-jasno określone priorytety                               -powiększenie pola działania EP

-dobrze wyszkolony personel                           -zdobycie dominacji na rynku wojewódzkim

-słaba konkurencja w tym segmencie              -powiększenie parku maszyn

-dobra lokalizacja                                             -zdobycie większego zaufania klientów

Słabe strony:                                                 Zagrożenia:

-mały popyt                                                     -brak powodzenia w realizacji planu rozwoju

-wąski rynek                                                   -niewyrobienie renomy Firmy

-brak renomy                                                  -bankructwo Firmy

Plan sprzedaży i marketingu

Oferta

Podstawą działalności Firmy jest świadczenie usług z zakresu sportów motorowych. W skład tych usług wchodzi przede wszystkim udostępnianie toru offroadowego do jazdy dla klientów. Osoba zainteresowana wybiera pojazd, trasę (dostępną jedną pośród 3) oraz liczbę okrążeń, a następnie pod opieką instruktora jazdy terenowej dokonuje przejazdu trasy. W biurze, gdzie dokonuje się transakcji, klient wybiera preferowaną przez siebie trasę oraz pojazd zgodnie z cennikami dostępnymi w biurze oraz na stronie internetowej Firmy EP. Istnieje również możliwość wykorzystania własnego pojazdu, co również uwzględnione jest w cenniku. Nasz park maszyn (pojazdy dostępne do wykorzystania na torze firmy EP) to 2 Mitsubishi Pajero I z silnikami 2,5 TD, KTM SX 250, KTM LC4 620, 2 Quady Yamaha Grizzly 700. (Zdjęcia powyższych pojazdów dostępne są w załącznikach.)

Działalność EP nie kończy się jednak na działalności usługowej. Dla naszych klientów mamy przygotowany profesjonalny warsztat, wyspecjalizowany w naprawie i modyfikacji aut 4x4, quadów oraz motocykli wyczynowych (tzn. crossów). W warsztacie dokonywane są naprawy zarówno aut klientów zlecających wykonanie poszczególnych napraw lub ulepszeń, jak również pojazdów będących własnością Firmy EP, co przyczyniłoby się do zmniejszenia kosztów związanych z regularnym (kwartalnym) przeglądem pojazdów.

Firma EP chce również zająć się organizacją wypraw terenowych i imprez integracyjno-poznawczych, będących zorganizowanymi wycieczkami zagranicznymi i krajowymi dla chętnych uczestnictwa w nich. Osoby zainteresowane zgłaszałyby swoje uczestnictwo w biurze, wnosząc odpowiednią opłatę. Firma EP odpowiadałaby za zaplanowanie trasy wyprawy, zapewnienie noclegu, ubezpieczenia, wyżywienia oraz innych potrzeb uczestników. Osoby uczestniczące musiałyby posiadać własne, zarejestrowane pojazdy terenowe.

Ponadto, w naszej Firmie zatrudniony jest instruktor sportów ASG i paintballa, który mógłby przeprowadzać treningi zorganizowanych grup ochotników chcących skosztować wyżej wymienionych sportów. Miejsce ku uprawianiu tych sportów znajdzie się na terenie firmy, otacza ją bowiem niewielki lasek idealny do uprawiania ASG i paintballa.

Analiza rynku

            Rynek sportów motorowych na terenie Warszawy i okolic jest bardzo niewielki. Jedyną liczącą się i porównywalną do naszych możliwości konkurencją jest Drive-Position, którego siedziba znajduje się na ulicy Żwirki i Wigury 2b.

            Sporty motorowe zyskują na popularności wśród coraz większej grupy ludzi. Głównym odbiorcą tego typu usług są mężczyźni w wieku od 18-45 lat. Sporty motorowe do dziś nie są do końca uregulowane prawnie. Nadleśnictwo zakazuje uprawiania tego typu aktywności w lasach, a to oznacza, że amatorzy tego typu działań nie mają gdzie uprawiać swojej pasji. W takiej sytuacji, która nie zmieni się na przestrzeni najbliższych lat, udział w rynku sportów motorowych firm takich jak Firma EP będzie tylko wzrastać, co pokazuje, że ten segment rynku jest zaniedbywany i nieeksploatowany.

            Firma EP ma jasne priorytety odnośnie swojej przyszłości. Chcemy jak najlepiej świadczyć usługi, które już wchodzą w skład naszych działań oraz otwierać się na coraz nowsze działania, których podstawowym celem jest pozyskać klienta. Z racji tego, że mamy jasno nakreślone priorytety, prawdopodobieństwo upadku działalności jest bliskie zeru. Wśród mieszkańców Warszawy można zaobserwować zainteresowanie takimi formami spędzania czasu, co widać po zaangażowaniu ludzi w różne eventy plenerowe i wyprawy turystyczne. Powstanie dobrze prosperującej firmy z własnym zapleczem, wypełniającej segment sportów motorowych oraz wypraw różnego typu, jest z góry skazane na sukces.

            Na początku swojej działalności Firma EP, z racji niewielkiej konkurencji, może liczyć na około 10% udziału w rynku mazowieckim. Na przestrzeni 5 najbliższych lat, Firma EP spodziewa się wzrostu tego udziału od ponad 30%, ze względu na dobry plan rozwoju firmy oraz szeroką    i bezkonkurencyjną ofertę, wobec tego, co oferują firmy z tego segmentu rynku.

Strategia Marketingowa

            Z racji tego, iż Firma EP dopiero wkracza w swój segment rynku, ważne jest, by ludzie zauważyli naszą firmę i przekonali się do niej. Chcemy to osiągnąć poprzez liczne promocje oraz dni otwarte, gdzie ceny obniżone zostałyby o 35% co w ogólnym kwartalnym lub rocznym rozrachunku nie ugodzi w płynność finansową Firmy EP ale jednocześnie przekona do nas nowych konsumentów chcących korzystać ze świadczonych przez nas usług. Poprzez takie działania z zakresu PR uzyskamy grono oddanych i stałych klientów, którzy zaczną korzystać z naszych usług i przyciągać do naszej firmy nowych klientów drogą tzw. “poczty pantoflowej”.
           

            Firma EP nie zdaje się jednak jedynie na przypadek w sprawie zdobywania zaufania konsumentów i dlatego zaplanowana jest kampania reklamowa obejmująca różnego typu media. Zakładamy zareklamowanie się w lokalnych stacjach radiowych, rozwieszanie plakatów informujących mieszkańców Warszawy o naszej instytucji oraz poprzez duży banner reklamowy, który będzie umieszczony nieopodal wjazdu na teren Firmy EP. Poprzez takie działania mamy nadzieję odnotować znaczny wzrost ilości konsumentów na przestrzeni pierwszego roku. W późniejszym terminie, gdy Firma EP ugruntuje swoją pozycję w motorowym segmencie usług na terenie Warszawy, wachlarz naszych możliwości PR zwiększy się znacznie. Gdy tylko Firma EP odczuje, że jej pozycja jest niezagrożona, a przychód płynący z naszych usług stały, zamierzamy otworzyć się na różnego typu akcje związane z promowaniem sportów motorowych i nie tylko. Udostępniając nasze tory pod różnego typu zawody i organizując dni otwarte połączone z niewielkimi piknikami na świeżym powietrzu, powiększymy tylko liczbę osób korzystających z naszych usług.

            Praca zarówno sklepu jak i warsztatu, wraz z coraz większym ruchem na terenie obiektu zacznie przynosić coraz większe efekty. Zamierzamy prowadzić sprzedaż różnego typu akcesoriów niezbędnych do uprawiania sportów motorowych jak również prowadzić bezpośredni montaż ewentualnych uprawnień z tytułu posiadania własnego warsztatu. Takie kompleksowe rozwiązania, które rozciągają się na wiele powiązanych ze sobą dziedzin, tym bardziej zwiążą klienta z miejscem jakim jest Firma EP. Dążymy do osiągnięcia stanu, gdzie na terenie naszego obiektu konsument jest w stanie zarówno przygotować do jazdy terenowej swoje umiejętności jak i pojazd a poza tym wszystkim poćwiczyć swoje zdolności prowadzenia pojazdów offroadowych na naszych torach.

Ogólna ocena ryzyka

            Wszystkie powyżej przedstawione informacje wydają się jednoznacznie wskazywać na to, że idea biznesu, którą prezentujemy w tym dokumencie ma rację bytu na dzisiejszym rynku, jak również ma go na rynku za lat 5. Wszystkie dane przedstawione w dokumencie jasno pokazują, że profesjonalizm z jakim podchodzimy do każdego zagadnienia prowadzenia swojej działalności przełożą się w przyszłości na sukces Firmy EP. Z powodu, iż rynek tego typu usługodawców jest na terenie Warszawy bardzo skromny, mamy wrażenie, że odpowiednio poprowadzona kampania reklamowo-promocyjna, niedługo po otwarciu przez nas Firmy EP umożliwi nam zanotowanie znacznych zysków. Tym co wyróżnia nas na tle nielicznej konkurencji jest bowiem pasja związana z tym co robimy, doświadczenie kadry pracującej w Firmie oraz bogata oferta aktywności dla naszych klientów, która zdecydowanie pomoże nam odnieść sukces w przeciągu pierwszych lat działalności Firmy.

            Bilans zalet i wad jak również zysków i strat jest zdecydowanie dodatni i przemawia na naszą korzyść. Firma EP pracować będzie wedle jasno określonych zasad i mając jasne priorytety szybko mamy nadzieję przejść z rangi małej lokalnej firmy na poziom wojewódzki. To wszystko jasno pokazuje państwu, że Firma EP jest godną uwagi inwestycją na przyszłość i tylko kwestią czasu jest to, by odniosła ona komercyjny sukces na polu swoich działań.

Podpisano:


Andżej Dominik Mruk,

Główny księgowy firmy Extreme Playgroud

Michał Jan Rutkowsky

Właściciel Firmy Extreme Playground