Kruk symbolizuje niepokój, chorobę, śmierć, grzech, wojnę, herezję, rozkład, złe przeczucia, złe wróżby, fałszywość, proroctwo, wszechwiedzę, nadzieję, pamięć, słońce, świt, światło, wiatr, burzę, wojnę, samotność, długowieczność.
KRUK - WIARA W OPATRZNOŚĆ BOSKĄ: "Przypatrzcie się krukom, iż nie sieja ani żną, nie mają spiżarni ani spichlerza, a Bóg je karmi" (Ew. wg św. Łukasza).
KRUK - SYMBOL WIEDZY, WRÓŻBY, PROROCTWA: W starożytności uważano kruka za najinteligentniejszego z ptaków, poświęcano go bogom Słońca, światła i wiedzy: Heliosowi, Saturnowi, Kronosowi, Apollinowi.
KRUK - ZAPOWIEDŹ NIESZCZĘŚCIA: Lady Makbet na wieść o przybyciu posłańca, któremu brak tchu, by obwieścić przyjazd króla mówi: "Ochrypł kruk nawet, który kracząc obwieszcza fatalne przybycie Dunkana do ich bram".
KRUK - GŁUPOTA: Jest to bajka o głupim kruku i przebiegłym lisie. Lis, widząc siedzącego na gałęzi kruka z serem w dziobie, poprosił go, aby zaśpiewał. Próżny kruk otworzył dziób, wtedy ser wypadł mu z dzioba i przebiegły lis go porwał.
KRUK - symbol grzechu pychy: W trakcie Małej Improwizacji Konrad próbuje wzlecieć jako orzeł. Nagle pojawia się tajemniczy czarny kruk, który przeszkadza bohaterowi i doprowadza do jego upadku:
"Cóż to? Jaki ptak powstał i roztacza pióra,
Zasłania wszystkich, okiem mię wyzywa;
Skrzydła ma czarne jak burzliwa chmura,
A szerokie i długie na kształt tęczy łuku (...)
Spojrzał na mnie - w oczy mię jak dymem uderzył,
Myśli moje miesza - plącze…"
KRUK - SYMBOL ŚMIERCI: Na trupa powstańca i jego konia rzucają się kruki i wrony, które zaczynają dziobać ciała.