Muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka, inspiruje się nią dużo ludzi. Codziennie słyszymy jakąś muzykę np. w Internecie, w telewizji, w reklamach. Muzyka może śmieszyć, zasmucać lub wzruszać. Przez muzykę człowiek może wyrazić emocje. Większość dzieci już odkąd zacznie mówić śpiewa i nuci sobie różne piosenki. Także wiele ludzi znajduje pracę dzięki muzyce np. niektórzy ją śpiewają, a niektórzy grają.

Rodzaj muzyki bardzo wpływa na zachowanie, ubiór, nawet sposób bycia. Np. ludzie słuchający hip-hopu często mają szerokie spodnie, duże bluzy z kapturami. Ubierają się w to, w czym czują się luźnie i wygodnie. Raperzy często w swych piosenkach używają wulgaryzmów, lecz ich piosenki mają bardzo często prawdziwe, dobre przesłanie. Dla chrześcijan muzyka religijna jest ważna, dzięki niej mogą rozmawiać z Bogiem, wyrażają swój ból, prośby i podziękowanie dla niego.

Mimo, że muzyka jest najczęściej wykorzystywana do celów rozrywkowych, to gatunki takie, jak muzyka relaksacyjna, pomają nam się wyciszyć i uspokoić. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o "muzykoterapii". Jak się jednak okazało, ten sposób leczenia znany jest już od bardzo, bardzo dawna. Konkretnie od czasów plemiennych. Dziś w ten sposób leczy się wiele różnych przypadłości w tym np. depresję.

Muzyka potrafi zmienić charakter i postępowanie człowieka. Każde pokolenie ma swój ulubiony rodzaj muzyki. Młodzież przepada za ciągle modnym hip-hopem i muzyką techno, zaś starsi wolą przeboje lat 60 i 70 oraz muzykę poważną.

Według mnie bez muzyki nie dałoby się żyć, ponieważ życie byłoby smutne, bardziej nudne.