Hektor to jeden z głównych bohaterów "Iliady", starożytnego eposu autorstwa Homera. Syn Priama, starego króla Troi i królowej Hekabe. Brat księcia Parysa, który przyczynił się do wybuchu wojny trojańskiej.

Hektor jest określany jako najdzielniejszy z Trojan zmuszonych do obrony swego miasta przed najazdem Greków (Achajów). Hektor to wzór wojownika. Jest dobrze zbudowany, silny, męski. Jako potomek królewskiego rodu Hektor zachowuje się godnie, z powagą.

Charakterystyka Hektora - cechy wewnętrzne

Hektor jest doświadczonym, mężnym wojownikiem, wzbudzającym zaufanie wśród swoich towarzyszy. Mimo to nie jest postacią z brązu. Hektor nie jest ślepo przekonany o własnej wielkości. Jako osoba rozważna bierze pod uwagę możliwość klęski, pojawia się u niego typowo ludzkie przeczucie śmierci. W poruszający sposób żegna się ze swoimi bliskimi (żona i syn).

Hektor jest człowiekiem honoru. Nie traktuje swych wrogów z nienawiścią, ale jako przeciwników w sztuce wojennej. Z drugiej strony ma poczucie obowiązku obrony swej ojczyzny przed atakiem, a poświęcenie dla niej jest dla niego czymś oczywistym. Hektor nie dba przy tym o osobistą sławę, ale przede wszystkim o dobro wspólne.

Charakterystyka Hektora - zachowanie podczas pojedynku

Hektor był nie tylko przeciwnikiem Achillesa podczas bitwy, jest także jego przeciwieństwem pod względem charakteru i zachowania. Perspektywa samotnego pojedynku z Achillesem, wielkim greckim wojownikiem słynącym z niepohamowanego gniewu, mającym poparcie bogów, wywołała w Hektorze chwilowy strach. Hektor potrafił jednak opanować swe emocje i stanąć dzielnie do walki. 

W walce z Achillesem Hektor wykazał się nie tylko odwagą, ale także sprytem. Hektor został pokonany (z woli bogów), ale nawet w chwili śmierci, honor był dla niego najważniejszy. Poprosił swego rywala, aby nie bezcześcił jego ciała. Achilles nie spełnił tej prośby i przywiązał ciało Hektora za kostki do rydwanu.