Z mitem o początku świata wiąże się historia, z której zaczerpnięto to pojęcie.

Róg obfitości - geneza narodzin frazeologizmu

Początek bogów i świata wedle mitologii greckiej nie jest piękną i budującą ducha opowieścią. Ojciec przyszłych olimpijczyków i władców świata, Kronos, niczym dzikie zwierzę obawiając się konkurencji i utraty władzy, pożerał swe dzieci natychmiast po ich pojawieniu się na świecie. Jedynie Zeusa, przyszłego władcę i ojca bogów, udało się matce podstępnie uchronić przed losem rodzeństwa. 

Szczęściarz zresztą później uwolnił swe siostry i braci z wnętrzności ojca i podzielił się zyskaną władzą nad światem. Stało się to jednak możliwe dzięki pozornie mało znaczącemu zwierzęciu. Karmicielka i opiekunka Zeusa, Amalteja, była kozą. Jeszcze jako dziecko, wdzięczny jej za zyskanie życia Zeus, ujrzał kiedyś, że zwierzę ułamało swój róg. 

Bóg wziął go do ręki, pobłogosławił i stał się cud. Odtąd napełniał się on wszystkim, czego zapragnął ten, kto go posiadał. Tak powstał róg obfitości, zwany rogiem Amaltei- opisuje to w swej mitologii Parandowski.

Róg obfitości - znaczenie frazeologizmu

Róg obfitości dziś oznacza symbol dobrobytu i dostatku. I jest przywoływany wielokrotnie dla komercyjnych względów w celu promowania różnych produktów.