Robert Robert J. Andrzejewski Bramy raju, bohater drugoplanowy; syn młynarza z Cloyes, zakochany bez wzajemności w Maud
Wygląd: Był "silny i skupiony, cały był spokojem i to, co mówił, też ...
Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum
Baden-Powell urodził się 22 lutego 1857 roku w Londynie, a zmarł 8 stycznia 1941 roku w Kenii. Był żołnierzem, pisarzem i przede wszystkim założycielem skautingu. Na pierwszym międzynarodowym zlocie skautów został wybrany Naczelnym Skautem Świata.

W 1876 roku rozpoczął karierę wojskową. Służył w Anglii, Afganistanie, Indiach i Afryce Południowej. Najważniejszym jego osiągnięciem jest zakończona powodzeniem obrona miasta Mafeking w latach 1899-1900, podczas afrykańskiej wojny przeciwko Burom. Podczas tej trwającej 7 miesięcy misji, stworzył eksperymentalny oddział składający się z chłopców. Mieli oni pomagać żołnierzom jako wartownicy, łącznicy czy zwiadowcy. Baden-Powell (lub zdrobniale Bi-Pi) zauważył, że można powierzyć młodym osobom ważne zadania, które odpowiadają ich możliwościom. Jest to jednak możliwe, jeśli młodzi pomocnicy zrozumieją powagę wykonywanego zadania.

Gdy Robert Baden-Powell wrócił do Wielkiej Brytanii w 1902 roku, zauważył, że jego książka dotycząca wywiadu cieszy się wielką popularnością głównie wśród młodzieży. Zrozumiał, że może zrzeszać utalentowanych młodych chłopców w związki skautowskie. W 1907 roku wprowadził swój plan Plan obraz niewielkiego obszaru Ziemi (np. miasta) wykonany na płaszczyźnie za pomocą kartograficznych symboli. Przy konstrukcji planów nie uwzględnia się krzywizny Ziemi, ponieważ ... Czytaj dalej Słownik geograficzny w życie. Zorganizował pierwszy obóz dla chłopców na wyspie Brownsea. Sprawdzał tam skuteczność metod, które wcześniej opisał. W 1908 roku wyszła jego kolejna książka „Skauting dla chłopców”, a w ciągu roku do jego organizacji przystąpiło aż 100 000 nowych członków. W 1909 roku powstaje żeńska wersja jego pomysłu – ruch Ruch zdolność organizmów do przemieszczania się lub zmiany położenia części ciała czy komórki. Wyróżnia się kilka typów ruchów. Ruch ameboidalny polega na przelewaniu cytoplazmy w ... Czytaj dalej Słownik biologiczny skautek. Prowadzenie tej żeńskiej organizacji bierze na siebie jego siostra Agnes. Mimo stopnia generalskiego zdecydował się zrezygnować z pracy w wojsku i skupić na pracy wychowawczej młodych skautów.

Robert Baden-Powell za swoją pracę związaną ze skautingiem otrzymał m.in. tytuł lorda-barona Gilwell oraz został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 1939 roku pojechał na leczenie do Nyeri w Kenii i zmarł tam w 1941 roku w wieku 83 lat. W trakcie II wojny światowej jego nazwisko zostało umieszczone przez nazistów w tzw. Czarnej Księdze, na której znajdowali się też choćby Winston Churchill czy Zygmunt Zygmunt P. Calderon Życie snem, bohater główny; syn Bazylego, króla Polski. Przed narodzinami Zygmunta Bazyli dowiaduje się z przepowiedni, że jego potomek będzie okrutnym tyranem. Wpada na pomysł ... Czytaj dalej Słownik bohaterów literackich - liceum Freud. W 1922 roku liczba skautów przekroczyła milion, a w 1939 roku było ich już 3.3 miliona.