Przejdź na stronę główną Interia.pl
Zofia Kossak

Biografia autora

Zofia Kossak urodziła się 8 VIII 1890 roku, w Kośminie w województwie lubelskim (niektóre źródła podają rok 1889 jako rok urodzin pisarki). Była wnuczką sławnego malarza, Juliusza Kossaka. Dzieciństwo spędziła na lubelszczyźnie. W domu odebrała wykształcenie, a w 1906 roku została nauczycielką w szkole Polskiej Macierzy Szkolnej w Warszawie. Podjęła studia na warszawskiej uczelni Sztuk Pięknych, które następnie kontynuowała w Szkole Rysunku w Genewie. Dzięki rodzinie związana była z Wołyniem i zamieszkała w Nowosielicy na Wołyniu, po zawarciu małżeństwa w 1915 roku ze Stefanem Szczuckim. Poznała okrutne oblicze rewolucji, co zainspirowało ją do napisania powieści pt. Pożoga.

W 1922, po śmierci męża, przeniosła się w Beskid Śląski. Trzy lata później wyszła za mąż za Zygmunta Szatkowskiego. Przez pewien czas związana była z literacką grupą Czartak. Zaczęła publikować powieści historyczne oraz poświęcone Śląsku. W 1932 roku otrzymała Śląską Nagrodę Literacką. Cztery lata później zdobyła uznanie czytelników Wiadomości Literackich, otrzymując od nich nagrodę oraz Złoty Wawrzyn PAL. Zofię Kossak zaczęto przyrównywać do pisarzy historycznych tego formatu jak Henryk Sienkiewicz, czy Józef Ignacy Kraszewski. Po rozpoczęciu II wojny światowej czynnie działała w ruchu oporu, m.in. protestowała przeciwko masowej eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Była współtwórczynią katolickiego Frontu Odrodzenia Polski, czynnie pomagała ludziom narodowości żydowskiej. W 1943 roku została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Następnie przeniesiono ją do warszawskiego Pawiaka i skazano na śmierć. Została uwolniona w lipcu 1944 roku dzięki wstawiennictwu władz podziemnych i wzięła udział w powstaniu warszawskim. W 1945 wyjechała do Londynu i wraz z mężem pozostała w Anglii do roku 1957. Wówczas wróciła do Polski i zamieszkała w Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim. Zmarła 9 IV 1968 roku w Bielsku-Białej i została pochowana na cmentarzu w Górkach Wielkich.

Jej twórczość dotyczy głównie tematyki historycznej, ale pisała także utwory kronikarsko-reportażowe, dotyczące Śląska. Jest autorką powieści poświęconych tematyce religijnej, a dla dzieci i młodzieży - baśni i legend. Jej dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na język angielski, francuski, włoski, hiszpański czy niemiecki.

Twórczość Zofii Kossak: powieści: Złota wolność (1928), Szaleńcy boży (1929), Legnickie pole (1930), Ku swoim, Topsy i Lupus (1931), Pątniczym szlakiem (1933), trylogia Krzyżowcy (1935), Bursztyny (1936), Król trędowaty, Bez oręża, Skarb śląski (1937), Trembowla (1939), Z otchłani (1946), Gość Oczekiwany, Suknia Dejaniry (1948), Kielich krwi (1952), Błogosławiona wina (1953), trylogia Dziedzictwo (1961-1967), Ognisty wóz, Prometeusz i garncarz (1963).

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.