Przejdź na stronę główną Interia.pl
Ryszard Kapuściński

Streszczenie krótkie

Zasadniczym tematem reportażu są mechanizmy władzy totalitarnej. Opisuje on lata panowania i upadek etiopskiego dyktatora Hajle Selasje. Część pierwsza została poświęcona posuniętym do absurdu dworskim ceremoniałom i rytuałom oraz opisowi życia codziennego Hajle Selasje. Miał on niezliczone ilości służby, bo pojedynczy ludzie wykonywali czasem zupełnie drobiazgowe czynności, jak podkładanie poduszek pod nogi cesarza, aby wydał się wyższy. O wszystkim opowiadają zresztą urzędnicy z pałacu cesarza. W ich oczach Hajle Selasje to „wybraniec”, człowiek niezwykły, wielki władca, ale z opowieści wyłania się człowiek bazujący na donosicielach, podejmujący absurdalne decyzje, działający na szkodę poddanych i Etopii.

W częściach drugiej i trzeciej reportażu opisane zostały pierwsze rozruchy w pogrążonej w nędzy, głodującej i zacofanej Etiopii. Kapuściński zauważa, jak reaguje świat na doniesienia dziennikarzy o masowo głodujących Etiopczykach. Hajle Selasje był przecież znany wśród głów państw, co więcej miały go one za władcę-reformatora, który stara się wprowadzić Etiopię do kręgu państw stojących na względnie wysokim poziomie rozwoju. Tu ujawnia się ich niewiedza i ignorancja. Uznawały za demokratę jednego z największych dyktatorów, który miał na sumieniu głodową śmierć tysięcy ludzi.

W końcu jego rządy upadają, a on sam, aresztowany przez własnych wojskowych, umiera.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.