Przejdź na stronę główną Interia.pl

Noce i dnie

Maria Dąbrowska

Streszczenie krótkie

Akcja powieści obejmuje okres 30 lat i rozgrywa się w mieście Kaliniec, w majątkach: Krępa, Serbinów, Pamiętów. W tomach, gdzie główną rolę odgrywa córka Barbary Niechcic, Agnieszka, akcja przenosi się do Szwajcarii (Lozanna, Bruksela) i Anglii (Londyn).

Główni bohaterowie powieści to Barbara i Bogumił Niechcicowie. Pisarka opisała dzieje ich małżeństwa i rodziny. Stworzyła powieść - panoramę społeczną, ukazała losy polskiego ziemiaństwa w okresie między powstaniem styczniowym a pierwszą wojną światową. W powieści zostały ukazane losy społeczeństwa polskiego na tle ważnych przemian politycznych i ekonomicznych.

W I tomie Bogumił i Barbara dominuje kwestia małżeństwa Barbary (zawiedzionej w miłości, po rozstaniu z młodym prawnikiem, Józefem Toliboskim) z zakochanym w niej Bogumiłem Niechcicem. Tu rozgrywają się dramaty bohaterów: Niechcicom umiera pierwszy syn, Piotruś; Barbara żegna na zawsze ukochaną siostrę, Teresę, oraz matkę. Odkrywa także romans Teresy z Tadeuszem Krępskim. Niechcicowie kończą etap wspólnego życia - opuszczają Krępę i wprowadzają się do zrujnowanego majątku Serbinów. Po kilku latach wytężonej pracy Bogumił jest bardzo szczęśliwy - ma dwie córki, Agnieszkę i Emilkę, i syna - Tomaszka, a Serbinów został nareszcie podźwignięty z upadku.

W II tomie tok akcji jest nieco wolniejszy, co sugeruje już sam tytuł Wieczne zmartwienie. Pisarka skoncentrowała się na codziennych, zwykłych sprawach, kłopotach z dziećmi, ciężkiej pracy obojga Niechciców. Ich dzieci dorastają - pojawia się problem ich edukacji. Barbara chętnie uczyłaby je w mieście, koniecznie musi znaleźć im prywatną nauczycielkę. Najpierw tę funkcję pełni krewna, Anka Niechcicówna (okaże się kobietą wyemancypowaną, samotną matką, dzielną i zaradną, pełną radości życia), potem Celina Mroczkówna (w przyszłości ofiara nieszczęśliwej miłości).

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.