Przejdź na stronę główną Interia.pl

Kłamczucha

Małgorzata Musierowicz

Streszczenie krótkie

Zbliżają się wakacje. Aniela, mieszkanka Łeby, poznaje atrakcyjnego chłopaka, Pawła Nowackiego. Zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia i postanawia zrobić wszystko, by jechać do niego do Poznania. Postanawia zdawać do liceum poligraficznego (które znajduje się w Poznaniu), przyjeżdża do swojego wuja - Mamerta Kowalika, wynajmuje pokój od ciotki Lili, zostaje pomocą domową w domu Pawełka. Za wszelką cenę stara się osiągnąć cel - kiedy trzeba (a trzeba prawie zawsze) kłamie. Nikomu jednak nie szkodzi swoimi kłamstwami, a przy okazji ujawnia się wielki talent aktorski bohaterki. Miłość co prawda szybko się kończy, bo Aniela odkrywa prawdziwe oblicze Pawełka, ale zyskuje nowych przyjaciół i bierze udział w inscenizacji Hamleta przygotowywanej pod kierunkiem profesora Dmuchawca, w której gra główną i tytułową rolę.

Powieść Kłamczucha to II część Jeżycjady - zbioru osiemnastu książek - powiązanych wspólnym miejscem akcji - Poznań oraz wspólnymi bohaterami. Każdy tom poświęcony jest bliżej jednaj bohaterce. Kłamczucha - na pierwszym planie ukazana jest Aniela Kowalik, która bardzo często kłamała i zmyślała różne historie. Jednak wbrew ironicznemu tytułowi była dziewczyną wrażliwą i gotową do poświęceń dla dobrej sprawy, bez rozgłosu. Kłamczuchą po raz pierwszy nazwał Anielę siedmioletni Tomcio - syn Mamerta Kowalika - stryja Anieli.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.