Przejdź na stronę główną Interia.pl

Hobbit, czyli tam i z powrotem

John Ronald Reuel Tolkien

Biografia autora

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 r., w Bloemfontein. Jego matka, Mabel, powróciła z synami do Anglii, do rodziców w Birmingham w połowie 1895 r. i oczekiwała na przyjazd męża. Rodzina jednak nie połączyła się - ojciec Ronalda, Arthur, zmarł 15 II 1896 r. w Afryce Południowej.

Matka sama musiała zająć się edukacją chłopców. Czteroletni Ronald czytał już dość dobrze, a wkrótce poczynił znaczne postępy w pisaniu. Szczególnie zainteresowała go kaligrafia, lubił także lekcje łaciny i angielskiego. Intrygowały go legendy o królu Arturze i opracowania starych nordyckich sag o smokach i bohaterach.

Ronald rozpoczął naukę w szkole Króla Edwarda, gdzie mógł rozwijać swoje językowe uzdolnienia. Uczył się łaciny, greki, francuskiego i niemieckiego, poznał także nieco walijski i staronordycki, rozwijały się jego zainteresowania filologiczne.

Pierwszy wyjazd Tolkiena do Oxfordu w 1909 r. zakończył się niepowodzeniem; na przeszkodzie w podjęciu studiów stanęła zła sytuacja finansowa rodziny. W grudniu 1910 r. Ronald jeszcze raz pojechał do Oxfordu i raz jeszcze przystąpił do egzaminów. Tym razem powiodło mu się i uzyskał stypendium Exeter College. Ronald rozpoczął studia w Oxfordzie jesienią 1911 r., studiował filologię klasyczną. Walijski stał się jego ulubionym językiem, zaczął interesować się mitami i starymi tekstami, które były przekazem tych mitów. Uważał, iż gdzieś tam kryje się zgubione dziedzictwo Brytyjczyków. W 1913 r. zmienił kierunek studiów, z filologii klasycznej na angielską.

Zaręczył się z Edith Bratt, starszą od niego o trzy lata przyjaciółką z dzieciństwa, a w następnym roku Anglia wypowiedziała wojnę Niemcom. Był rok 1914 i tysiące młodych ludzi zaciągało się do wojska. Ronald - wbrew oczekiwaniom swoich krewnych - postanowił wrócić na uczelnię i kontynuować naukę, lecz z początkiem roku zaczął brać udział w szkoleniach wojskowych. W czerwcu ukończył studia i uzyskał możliwość pracy na uczelni. Przydzielono go do Batalionu Strzelców z Lancashire i wysłano do obozu szkoleniowego.

Ślub z Edith odbył się 22 III 1916 r. w Warwick. W czerwcu oddział Ronalda został przerzucony do Francji, wśród żołnierzy szerzyła się gorączka okopowa. Zachorował również i Tolkien, przewieziono go więc do Anglii. Ronald spędził w szpitalach sporą część roku 1917 i 1918. Nawroty choroby uniemożliwiały mu powrót na front.

Tolkien zaczyna pisać opowieści - w Great Haywood. Zapisuje je z nagłówkiem The Book of Lost Tales, później zmienia tytuł na Silmarillion. Pierwszą opowieścią jest Upadek Gondolinu, potem powstały Dzieci Hurma i różne wersje szkiców kolejnych historii. Latem 1920 r. zaproponowano Tolkienowi pracę wykładowcy języka angielskiego na uniwersytecie w Leeds, a w 1924 r. Ronald otrzymał tytuł profesora języka angielskiego (stanowisko to utworzono specjalnie dla niego) i w wieku trzydziestu dwóch lat stał się jednym z młodszych profesorów w brytyjskim szkolnictwie wyższym. Naukowa wersja Sir Gavena i Zielonego Rycerza ukazała się już w 1925 r. W 1926 r. Tolkien spotykał Clive'a Staplesa Lewisa, który miał duży wpływ na jego twórczość. Hobbit narodził się z opowiadań „na dobranoc” w dziecięcym pokoju synów Tolkiena, ukazał się 21 września 1937 roku. Praca nad Władcą Pierścieni trwała z przerwami od roku 1936 do 1949. W 1949 r. opublikowano Rudego Dżila i jego psa. Okazało się, że Władca... jest czymś więcej niż tylko bestsellerem o międzynarodowym zasięgu. Pojawiać się zaczęły próby naśladowania Tolkienowskich opowieści, powodzenie książki chcieli wykorzystać filmowcy, po tematy tolkienowskie sięgali malarze i kompozytorzy. Przede wszystkim tworzył się spontaniczny ruch fanów.

W 1959 r. pisarz przeszedł na emeryturę i rzadziej pojawiał się na uczelni. Porządkował jeszcze swoje sprawy naukowe i edytorskie. Zmarł w 1973 r.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2020 Wszystkie prawa zastrzeżone.