Przejdź na stronę główną Interia.pl

Akademia pana Kleksa

Jan Brzechwa

Biografia autora

Jan Brzechwa urodził się 15 VIII 1900 roku w Żmerynce na Ukrainie. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje pierwsze wiersze publikował w pismach humorystycznych (1920 r.). Ukazały się pod przybranym imieniem (pseudonimem) „Szerszeń”. Z zawodu był adwokatem, ale zajmował się przede wszystkim twórczością literacką. Najbardziej znane są jego wiersze dla dzieci. Pisał jednak i dla dorosłych - wydał powieść „Gdy owoc dojrzewa”, w której przedstawił koleje swego życia. Zmarł w Warszawie w 1966 roku.

Jest autorem wielu zabawnych wierszy dla dzieci, np. Kaczka dziwaczka, Samochwała, Na straganie, Skarżypyta. Napisał także serię powieści, których głównym bohaterem jest niezwykły profesor - pan Ambroży Kleks: Akademia pana Kleksa, Podróże pana Kleksa, Tryumf pana Kleksa.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.