Przejdź na stronę główną Interia.pl

Akademia pana Kleksa

Jan Brzechwa

Problematyka

Książka Jana Brzechwy składa się z trzech odrębnych części: „Akademia pana Kleksa”, „Podróże pana Kleksa” i „Triumf pana Kleksa”. Wszystkie łączy postać Ambrożego Kleksa, który wraz z gromadką swych uczniów przeżywa wspaniałe przygody w niezwykłych baśniowych krainach.

Na lekcjach języka polskiego poznacie pierwszą część. Jeśli porównacie ją z dotychczas poznanymi baśniami, zauważycie, że ma ona nieco inny charakter. Przede wszystkim jest znacznie dłuższa, ma wiele wątków (dzieje Mateusza, nauka w Akademii, zemsta golarza Filipa, przygody Adasia). Inni są też bohaterowie. Świat baśni H. Ch. Andersena, Ch. Perraulta czy braci Grimm to głównie pokrzywdzone sierotki, złe macochy, piękne królewny, dzielni królewicze, wróżki oraz krasnoludki. Postaci te pojawiają się w opowieści J. Brzechwy tylko jako goście, bowiem główni bohaterowie to grupka chłopców oraz ich profesor, Ambroży Kleks. Narratorem jest postać fikcyjna - dwunastoletni chłopiec, Adaś Niezgódka (w pozostałych baśniach występuje narrator anonimowy), który wspomina swój pobyt w Akademii. Utwór ten ma więc charakter pamiętnika.

Odmienna jest też tematyka tej baśniowej opowieści - pozornie realistyczna (pobyt i przygody uczniów w pewnej szkole), lecz ujęta w formę fantastycznej baśni (niezwykły nauczyciel-czarodziej, cudowne wydarzenia, magiczne zjawiska, tajemniczy szpak Mateusz). Co ciekawe, utwór „Akademia pana Kleksa” jest złożony z kilku baśni. Mimo że czas akcji nie jest określony, możemy z łatwością wyobrazić sobie, że to baśń współczesna.

Jeszcze jedna cecha różni książkę J. Brzechwy od pozostałych baśni - przewaga pogodnego, radosnego nastroju, spora dawka humoru. Lektura ta doczekała się w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się znany i lubiany aktor - Piotr Fronczewski.

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone.