Doktor Dolittle

Hugh Lofting

Streszczenie krótkie

W małym angielskim miasteczku Puddleby mieszkał ubogi doktor, który zajmował się co prawda leczeniem ludzi, ale kochał zwierzęta i zawsze miał ich pełno w domu. To spowodowało, że pacjenci bali się do niego przychodzić (np. w ogródku był krokodyl), więc doktor Dolittle zajął się leczeniem zwierząt. Jego papuga nauczyła go rozumieć mowę zwierząt i wtedy zaczął odnosić takie sukcesy, że słyszały o nim zwierzęta na całym świecie. Nadal jednak był bardzo biedny, ponieważ nie umiał odmówić nikomu, nawet jeśli mu nie płacono.

Pewnego dnia doktor dostaje prośbę o pomoc z Afryki, gdzie panuje epidemia wśród małp. Pożycza pieniądze, kupuje statek i wraz ze swoimi zwierzętami - psem, kaczką, sową, świnką, papugą, małpką, krokodylem - wyrusza do Afryki. Dociera tam pomyślnie, mimo że sztorm rozbija statek, i ma wiele przygód - między innymi musi uciekać z więzienia murzyńskiego króla. Jednak ostatecznie udaje mu się wyleczyć małpy, a te w dowód wdzięczności ofiarowały mu niezwykle rzadkie zwierzę - dwugłowca. Doktor wrócił do Anglii, ratując po drodze mężczyznę zostawionego na śmierć przez piratów i kładąc kres ich działalności. Dzięki dwugłowcowi, który zgodził się, żeby pokazywano go ludziom, zarobił mnóstwo pieniędzy i nigdy nie był już biedny.

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.