Doktor Dolittle

Hugh Lofting

Charakterystyka bohaterów

Doktor Jan Dolittle - ubogi doktor z miejscowości Puddleby. Początkowo leczył ludzi, potem zajął się leczeniem zwierząt i nauczył się ich mowy. Jest dobrym, życzliwym człowiekiem, który zawsze chce wszystkim pomagać i potrafi wiele poświęcić dla innych. Bardzo kocha zwierzęta - wyrusza w daleką podróż do Afryki, aby ratować małpy umierające na zarazę. Mimo przywiązania do papugi, małpki i krokodyla pozwala im zostać w Afryce, bo rozumie, że tak jest ich dom i tylko tam mogą być naprawdę szczęśliwe. Także dwugłowiec podróżuje z nim do Europy z własnej woli, gdyż doktor nigdy by go do tego nie zmusił. Zwierzęta na całym świecie słyszały o nim i chętnie mu pomagają - jaskółki ciągną statek, szczury ostrzegają, że okręt zatonie, delfiny przeszukują ocean, a rekiny obiecują zatrzymać piratów na wyspie.

Polinezja - papuga doktora, zna ludzki język, jest bardzo mądra i sprytna. To ona uczy doktora mowy zwierząt. Dzięki niej także udaje się uciec z więzienia murzyńskiego króla - potrafi naśladować głos człowieka, podaje się za doktora i twierdzi, że jest czarnoksiężnikiem. Przestraszony władca wypuszcza wtedy więźniów. Polinezja nie wraca z doktorem od Anglii, lecz zostaje w swojej rodzinnej Afryce.

Jip - pies doktora, bardzo mądry i wytrwały. Ma doskonały węch, potrafił wywęszyć zaginionego wujka chłopca, którego doktor znalazł na statku piratów. Dostał za to nagrodę - złotą obrożę.

Dab-Dab - kaczka, bardzo rozsądna i gospodarna, jest gospodynią u doktora i stara się rozsądnie gospodarować domowym budżetem. Ma wiele sensownych pomysłów.

Geb-Geb - prosiątko, dość głupiutkie i tchórzliwe.

Tu-Tu - sowa, bardzo mądra, ma doskonały słuch. To ona pierwsza słyszy płacz chłopca zamkniętego w kajucie a statku piratów.

Czi-Czi - małpka, odkupiona przez doktora od kataryniarza. Jest bardzo zwinna, szybka i zabawna. Nie wraca z doktorem do Anglii, lecz razem z Polinezją i krokodylem zostaje w Afryce, która jest jej domem rodzinnym.

Dwugłowiec - niezwykłe, bardzo rzadkie afrykańskie zwierzę, posiadające dwie głowy - po jednej na przeciwnych końcach tułowia. Dlatego bardzo trudno je złapać, ponieważ gdy jedna głowa śpi, druga czuwa. Dwugłowiec zgadza się pojechać z doktorem do Anglii i dzięki niemu udaje się zarobić wiele pieniędzy. Jest ogromnie nieśmiały, ale sympatyczny.

Potrzebujesz pomocy?

XX-lecie (Język polski)

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.