Boska Komedia

Dante Alighieri

Streszczenie krótkie

Piekło. Pieśń III

Dante i Wergiliusz docierają przed bramę do piekła i wkraczają do przedpiekla, gdzie cierpią dusze ludzi, którym dobro i zło było obojętne, są kąsani przez osy i muchy, a mieszaniną ich krwi i łez żywi się robactwo. Następnie poeci docierają do brzegów Acherontu, gdzie Charon przewozi dusze potępione. Oślepiony błyskawicą Dante pada i zemdlony zostaje przeniesiony na drugi brzeg rzeki. Na bramie piekła Poeci odczytują napis, który głosi, że z drogi, na którą wkroczyli, nie ma odwrotu.

Przy wejściu do drugiego kręgu Dante i Wergiliusz spotykają Minosa, jednego z sędziów mitycznego podziemia, który tutaj pełni tę samą funkcję. Minos wysłuchuje spowiadające się dusze i rozsądza, gdzie mają się udać - tyle razy owija biodra ogonem, na ile stopni grzesznik ma się zapaść w głębinę. Widząc wchodzących Poetów ostrzega, by nie zwiodła ich swoboda wstępu. Słyszą już jęki i płacze, wrzaski i bluźnierstwa, dobywające się z ciemności, która jak „morze w huraganie ryczy”, unosi dusze, szarpie je, ćwiczy kijem.

W drugim kręgu znajdują się rzesze potępionych za grzechy zmysłowości. Dante widzi znaną z rozwiązłości Kleopatrę i Helenę, która cierpi tu razem z Parysem, swoim kochankiem. Jest także Achilles i Tristan, oprócz nich znajduje się tu około „tysiąc miłosnym zatraconych szałem dusz”. Na prośbę Dantego przybywają dwa duchy, by opowiedzieć im swoją tragiczną historię. Kobietą jest Franciszka (Franczeska z Rawenny), której ojciec kazał poślubić ze względów politycznych władcę Rimini. Ona jednak pokochała jego brata - Paola, a kiedy mąż zastał ich w czułej scenie, zabił oboje. Zaciekawiony Dante pyta, jak to się stało, że Franczeska i Paolo połączyli się ze sobą. Kobieta najpierw mówi, że największy ból czuje się wtedy, kiedy w niedoli wspomina się chwile szczęścia. W dniu morderstwa czytali wspólnie scenę z francuskiej powieści rycerskiej, w której Lancelot całuje królową Ginewrę, w tym samym momencie Paolo pocałował Franczeskę: „W ten dzień jużeśmy nie czytali więcej”. Gdy jeden z duchów opowiadał, drugi szlochał. Dante poczuł jak jego duch się „ze śmiercią sili...” i upadł zemdlony.

Potrzebujesz pomocy?

Teksty dostarczyło Wydawnictwo GREG. © Copyright by Wydawnictwo GREG

autorzy opracowań: B. Wojnar, B. Włodarczyk, A. Sabak, D. Stopka, A. Szóstak, D. Pietrzyk, A. Popławska
redaktorzy: Agnieszka Nawrot, Anna Grzesik
korektorzy: Ludmiła Piątkowska, Paweł Habat

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2021 Wszystkie prawa zastrzeżone.