Kapelusz za sto tysięcy

Adam Bahdaj

Biografia autora

Adam Bahdaj urodził się 2 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Był autorem, którego powieści pokochały kolejne pokolenia młodzieży, m.in. dzięki adaptacjom filmowym, które podbiły serca młodych widzów w czasach PRL-u.

Pisarz młode lata spędził w rodzimym Zakopanem. Pracował jako przewodnik górski. Studia zaoczne podjął w Krakowie i Warszawie, jednak wojna przerwała jego edukację. W 1939 brał udział w wojnie obronnej i został kurierem tatrzańskim, przeprowadzając działaczy Polskiego Państwa Podziemnego do Budapesztu przez góry. Ostatecznie musiał zostać na Węgrzech do końca wojny, ale działał prężnie na rzecz Polonii. To właśnie tu wydał swój jedyny tomik poezji i przetłumaczył węgierskie pieśni.  

W 1945 r. przyjechał do Warszawy. Początkowo próbował swoich sił w dziennikarstwie, w końcu wydał pierwsze powieści, w tym kilka kryminałów, które szczególnie spodobały się młodzieży. Właśnie to było przyczynkiem dla pierwszych powieści dla młodszego czytelnika, z których zasłynął Bahdaj. Niektóre swój sukces zawdzięczają także udanym ekranizacjom. W sumie autor napisał kilkadziesiąt powieści, a niektóre z nich tłumaczone były na wiele języków. Pisał także pod pseudonimami: Jan Kot i Dominik Damian.

Adam Bahdaj zmarł w Warszawie 7 maja 1985 r.

Ważniejsza twórczość:

  • „Ich pierwszy start” (1949)
  • „Skalista ubocz” (1952)
  • „Nieznajomy z baru Calypso” (1959)
  • „Ruda modelka” (1959)
  • „Drugie dno” (1963)
  • „Portret z paragrafem” (1964)
  • „Do przerwy 0:1” (1957)
  • „O siódmej w Budapeszcie” (1958)
  • „Wakacje z duchami” (1961)
  • „Uwaga! Czarny parasol! ” (1963)
  • „Podróż za jeden uśmiech” (1964)
  • „Kapelusz za sto tysięcy” (1966)
  • „Stawiam na Tolka Banana” (1966)
  • „Pilot i ja” (1967)
  • „Mały pingwin Pik-Pok” (1969)
  • „Trzecia granica” (1973)
  • Telemach w dżinsach” (1979)
  • „Gdzie twój dom, Telemachu? ” (1982)

Potrzebujesz pomocy?

Współczesność (Język polski)

Teksty dostarczone przez Interia.pl. © Copyright by Interia.pl Sp. z o.o.

Opracowania lektur zostały przygotowane przez nauczycieli i specjalistów.

Materiały są opracowane z najwyższą starannością pod kątem przygotowania uczniów do egzaminów.

Zgodnie z regulaminem serwisu www.bryk.pl, rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej edukacji bez zgody autora podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Prywatność. Polityka prywatności. Ustawienia preferencji. Copyright: INTERIA.PL 1999-2025 Wszystkie prawa zastrzeżone.