Spis treści:

Smocze owoce

Smoczy owoc, czyli pitaja

Pitaja, czyli dragon fruit, jest owocem kaktusa, który powstaje po zapyleniu kwiatów rośliny przez nietoperze. Można ją spotkać w Azji Wschodniej oraz w Ameryce Południowej, choć coraz częściej też na półkach w naszych marketach. Kwiaty smoczego owocu kwitną jedynie nocą, a jego smak można porównać do melona i kiwi. Lekko kwaskowa słodycz sprawia, że pitaja jest częstym dodatkiem do drinków i deserów.

1
Pitaja/123RF/PICSEL

Smocze oczy, czyli owoce longan

Najdziwniejsze owoce świata przyciągają turystów jak magnes. W Azji Wschodniej to właśnie owoc longan, ze względu na swoje skojarzenia ze smoczymi oczami, cieszy się dużym zainteresowaniem przyjezdnych w Chinach, na Tajwanie, a także w Indonezji czy na wyspie Bali.

2
Longan/123RF/PICSEL

Longan jest niewielkich rozmiarów, zawiera dużo witaminy C, a w smaku i konsystencji przypomina nieco owoc liczi – galaretowaty, słodki miąższ z czarną pestką w środku.

Owoce, które wyróżnia smak 

Ogórek afrykański, czyli kiwano

Owoce kiwano są orzeźwiające, bo w smaku przypominają połączenie kiwi, melona oraz ogórka. Ich zapach z kolei kojarzy się z bananem. Mają intensywnie pomarańczową skórkę, najeżoną kolcami i zielony miąższ, który jest prawdziwą bombą witamin!

3
Kiwano wygląda równie egzotycznie w całości, jak po przekrojeniu /123RF/PICSEL

Kiwano rosną w Afryce. Jest świetnym dodatkiem do deserów i sałatek. Można go kupić także w Polsce.

Cudowny owoc, czyli synsepal

Kolejną propozycją z Afryki, ale także z Tajwanu, jest „miracle fruit”, czyli synsepal słodki. Zawiera mirakulinę – substancję, która na 1–2 godz. zmienia sposób, w jaki odczuwamy smaki. Po zjedzeniu tego owocu smak kwaśny i gorzki będziesz odczuwać jako słodki. Brzmi kusząco, prawda?

4
„Miracle fruit” /123RF/PICSEL

Passiflora, czyli marakuja

Ten owoc już od dawna można kupić w polskich marketach. Marakuję dodaje się także do jogurtów owocowych i dżemów. Jest odżywcza i przyspiesza gojenie się ran. W smaku przypomina brzoskwinię, z lekkim kwaskowym posmakiem. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie uprawia się ją też m.in. w Nowej Zelandii, Australii i w Indiach.

marakuja
Marakuja /123RF/PICSEL


Indyjska morwa, czyli owoc noni

Owoce noni to prawdziwa gratka dla koneserów gorzkich smaków. Niektórzy łączą go nawet z serem i solą! To owoc, który ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości zalicza się do tzw. super owoców, podobnie jak jagody goji.

Noni jest wykorzystywane w polinezyjskiej medycynie naturalnej. Można go spotkać w Azji, Australii oraz na Hawajach. Jego owoce są gorzkie, dlatego najczęściej spożywa się sok z noni, który można zmieszać z innym, dowolnym sokiem czy syropem. Ma charakterystyczny zapach, który raczej nie zachęca do spożycia, ale zdecydowanie warto spróbować!

noni
Owoc noni/123RF/PICSEL

 

Bywają mylone, choć mają inne właściwości 

Durian – król azjatyckich deserów

Dlaczego to właśnie durian jest najpopularniejszym owocem w południowo-wschodniej Azji? Zawiera ponad 40 związków zapachowych, m.in. zapach karmelu, smażonej cebuli, siarki i kapusty, które połączone w jeden, wspólny aromat dają powalający efekt. Ten owoc ma tak intensywny i nieprzyjemny zapach, że nie można z nim wchodzić do hoteli czy wnosić go na lotnisko. Co ciekawe, mieszkańcy Singapuru tak uwielbiają ten przysmak, że zaprojektowany tam budynek opery Esplanade ma kształt duriana.

Durian rośnie na drzewach, które wyrastają nawet do 40 m, a ich waga to 4 kg. Z tego powodu nazywane są najbardziej niebezpiecznymi owocami świata, bo – spadając z takiej wysokości – mogą nawet zabić.

Jak smakuje? Ciężko wyłonić jeden dominujący smak. Niektórzy czują w nim truskawkowo-bananową nutę, inni zaś cebulę i sfermentowane mięso.  Je się go na surowo,  dodawany jest także do lodów, deserów i koktajli.

durian
Durian to niezwykły owoc z Azji /123RF/PICSEL


Jackfruit, czyli chlebowiec

To owoc, który – ze względu na podobny kształt – często mylony jest z durianem. To jednak jedyne podobieństwo między nimi. Chlebowiec, a więc owoc drzewa chlebowego, dzięki bogactwu białka jest świetnym zamiennikiem mięsa. Chętnie wykorzystują go wegetariańskie restauracje. Jego konsystencja przypomina szarpaną wieprzowinę, dlatego można go używać jako roślinny zamiennik w azjatyckiej kuchni.

Od niedawna chlebowiec dostaniesz też w polskich supermarketach, jednak dostępna jest jedynie wersja jackfruita w puszce. Chlebowce pochodzą z Indii, dlatego nie zdziw się, gdy zobaczysz pozycję w menu inspirowaną indyjskim curry w wersji wege.

Jackfruit
Jackfruit /123RF/PICSEL


To nie wszystkie najdziwniejsze owoce świata, jakich możesz spróbować, więc zdecydowanie zachęcamy do kosztowania przysmaków egzotycznej kuchni.

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny z nazwami roślin. Wiesz, jak się to pisze?

Środowy QUIZ geograficzny z pułapkami. Prawda czy fałsz?

Weekendowy QUIZ prawda czy fałsz. W co drugim pytaniu jest pułapka