Spis treści:

Bitwa pod Kannami

2 sierpnia 216 roku p.n.e. miała miejsce bitwa pod Kannami, będąca częścią II wojny punickiej. Wojskami rzymskimi dowodzili Lucjusz Emiliusz Paulus i Gajusz Terencjusz Warron, a kartagińskimi — Hannibal. Starcie zakończyło się wielkim zwycięstwem Kartaginy i sromotną porażką Rzymian.

The_Death_of_Paulus_Aemilius_at_the_Battle_of_Cannae_(Yale_University_Art_Gallery_scan)
Obraz przedstawiający śmierć Paulusa podczas bitwy pod Kannami /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Dwukrotnie słabsza armia Hannibala pokonała wrogie wojska dzięki doskonałej taktyce. Wódz ustawił słabszą i gorzej uzbrojoną część armii w centrum, natomiast skrzydła obstawił najmocniejszymi żołnierzami. Idąca na pierwszy ogień najsłabsza część miała jedynie cofnąć się pod atakiem rzymskiej falangi. W tym czasie kartagińska jazda, która znajdowała się za nią oraz z boków uderzyła w Rzymian, rozprawiając się z nimi. Później natomiast zawróciła na tyły, zamykając resztę przeciwników pierścieniem. Podczas walk zginęło oraz 60. tys. Rzymian oraz ich wódz — Paulus. Po drugiej stronie, mimo sporo mniejszej armii, starty były prawie dziesięciokrotnie mniejsze.

Przeczytaj również: Zdarzyło się w czerwcu. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

Wybuch Wezuwiusza

Według pism Pliniusza Młodszego 24 sierpnia 79 roku nastąpił wybuch wulkanu Wezuwiusz, który spowodował zagładę trzech miast – Pompejów, Herkulanum i Stabii. Miejscowości zalała lawa, a później opadł na nie materiał wulkaniczny, popiół oraz toksyczne gazy. Temperatura sięgała tam wówczas blisko 600 st. Celsjusza, co powodowało błyskawiczną śmierć znajdujących się w pobliżu erupcji ludzi. Inni ginęli z powodu przysypania kilkumetrową warstwą popiołu lub dusili się trującym powietrzem. Z 20 tys. mieszkańców okolic Wezuwiusza zginęło ok. 2 tys. Reszcie udało się uciec, miasta jednak nigdy się już nie odrodziły.  

Vesuvius_from_Pompeii_(hires_version_2_scaled)
Widok na Wezuwiusza z ruin Pompejów /fot. autor: Morn the Gorn, licencja: CC BY-SA 3.0


Zasypane materiałem piroklastycznym miejscowości zostały odkryte dopiero w XVII wieku. Okazało się wówczas, że popiół świetnie zakonserwował ich niezwykłe zabytki – budynki użyteczności publicznej, wspaniałe wille, ryciny, freski, mozaiki, a także przysypane ciała uciekających ludzi. 

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. Zorganizowała je Armia Krajowa przeciwko niemieckim wojskom, które okupowały stolicę od września 1939 roku. Wyzwolenie Warszawy miało nastąpić jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej, w której planach było zajęcie miasta. Dzięki temu chciano zatrzymać proces podporządkowania kraju ZSRR. Niestety siły niemieckie były przeważające, a pomoc z Wielkiej Brytanii i USA okazała się zbyt ograniczona, dlatego mimo niezwykle bohaterskiej walki warszawiaków, zryw zakończył się kapitulacją.  

Destroyed_Warsaw,_capital_of_Poland,_January_1945
Warszawa w ruinie po Powstaniu Warszawskim /fot. Wikipedia (domena publiczna)


W powstaniu zginęło ok. 16 tys. żołnierzy. Śmierć poniosło także od 150 do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk oraz systematycznego palenia i wyburzania Warszawy przez Niemców, 65 proc. miasta uległo zniszczeniu wraz ze znajdującymi się w nim cennymi zabytkami i ważnymi obiektami.

Przeczytaj również: Zdarzyło się w maju. Jakie ważne wydarzenia miały kiedyś miejsce w tym miesiącu?

Atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki

6 sierpnia 1945 roku Stany Zjednoczone dokonały atomowego ataku na Japonię, zrzucając bombę na Hiroszimę, a trzy dni później - 9 sierpnia — na Nagasaki. II wojna światowa trwała jeszcze po kapitulacji Niemiec – Amerykanie nadal walczyli z Japończykami, zajmując ich kolejne terytoria. USA obawiało się, że ze względu na niezwykły opór mieszkańców wysp, ich zdobycie może być okupione wieloma ofiarami w armii, dlatego kraj zdecydował się na użycie nowej broni. Były to dwa pierwsze i ostanie w historii ataki z użyciem atomu.  

Hiroshima_Aftermath_-_cropped_Version
Hiroszima po ataku atomowym /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Według niektórych szacunków bomba, która spadła na Hiroszimę mogła zabić nawet do 90 tys. mieszkańców miasta, a ta w Nagasaki do 70 tys. Ofiar mogło być jednak znacznie więcej, ponieważ ocalali umierali na chorobę popromienną, a później także nowotwory. Pierwsze z miast zostało niemal doszczętnie zniszczone, drugie w części ocaliła lokalizacja między wzgórzami, które zmniejszyły falę uderzeniową. Tak ogromne straty ludności sprawiły, że 10 sierpnia Japonia skapitulowała. 

Marsz na Waszyngton

28 sierpnia 1963 roku blisko 200 tysięcy osób zebrało się w pod pomnikiem Waszyngtona w stolicy Stanów Zjednoczonych, by wziąć udział w manifestacji na rzecz zniesienia segregacji rasowej i podniesienia płacy minimalnej — Marszu na Waszyngton. Demonstranci, z powodu początkowej nieobecności organizatorów marszu, sami ruszyli w stronę Mauzoleum Lincolna. To tam zostały wygłoszone przemówienia, w tym to najsłynniejsze, czyli mowa Martina Luthera Kinga pt. „I Have a Dream”, którą transmitowano niemal we wszystkich największych stacjach telewizyjnych Ameryki.

Marchers_signs_and_tent_at_the_march_on_washington.tif
Manifestanci podczas Marszu na Waszyngton /fot. Wikipedia (domena publiczna)


Demonstrację tę uznaje się za przełomowy moment w walce o prawa osób czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych, ponieważ przyczyniła się ona do podpisania ustawy o zakazie dyskryminacji rasowej m.in. w szkołach, zakładach pracy czy miejscach publicznych.


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie