Spis treści:
- Prawa ucznia w szkole
- Czy niepełnoletni uczeń może usprawiedliwić nieobecność?
- Statut szkoły – jakie zapisy są zgodne z prawem?
- Czy uczeń może zastrzec rodzicom dostęp do swoich ocen?
Prawa ucznia w szkole
O uczniach niepełnoletnich, czyli takich, którzy pozostają pod władzą rodzicielską, decydują rodzice lub opiekunowie. To oni mają więc prawo do składania oświadczeń z prośbą o usprawiedliwianie nieobecności swojego dziecka, zwalniania go z lekcji, wyrażania zgody na jego udział w zajęciach czy wycieczkach szkolnych oraz do brania udział w wywiadówkach.
Sprawa komplikuje się, gdy w ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych uczeń staje się pełnoletni, a tym samym uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. W wielu polskich szkołach nie przyjmuje się jednak od takich uczniów usprawiedliwień, zwolnień i zgód oraz wymaga się, by wciąż składali je ich rodzice. Jakie są zatem prawa ucznia w tej kwestii?
Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do zadań podręczników? Poznaj nowy serwis edukacyjny!
Czy niepełnoletni uczeń może usprawiedliwić nieobecność?
Usprawiedliwianie nieobecności jest rolą nauczyciela, jednak pełnoletni uczeń ma prawo do składania oświadczeń z prośbą o ich usprawiedliwienie. Może również samodzielnie zwalniać się z lekcji i decydować o sobie w kwestii brania udziału w zajęciach dodatkowych, wycieczkach czy innych szkolnych wydarzeniach. Gwarantuje mu to zdolność do czynności prawnych, ale i zapis z ustawy Prawo Oświatowe (Art. 99 pkt 2), z którego wynika, że statut szkoły może jedynie określać obowiązki pełnoletniego ucznia w zakresie terminu i formy usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach edukacyjnych.
Podobnie wyglądają prawa ucznia w szkole w kwestii zwolnień z lekcji czy wyrażania zgód na udział w zajęciach nieobowiązkowych (np. religii lub etyce) czy wycieczkach szkolnych – pełnoletni uczeń może samodzielnie o sobie decydować i nie można wymagać od niego okazywania oświadczeń lub zgód opiekunów, ponieważ po tym, jak skończył on 18 lat, nie mają oni już nad nim władzy rodzicielskiej.
Przeczytaj również: Pierwsza praca. To musisz wiedzieć, nim podpiszesz umowę
Statut szkoły – jakie zapisy są zgodne z prawem?
Statut szkoły nie może być sprzeczny z aktami prawnymi wyższego rzędu, a zatem m.in. z Konstytucją RP czy ustawami, jak chociażby Prawo oświatowe. Nie mogą więc znajdować się w nim zapisy zakazujące pełnoletnim uczniom składania oświadczeń o usprawiedliwianiu nieobecności, dokonywania zwolnień z lekcji lub decydowania o dotyczących ich sprawach albo wymagające do załatwienia jakiejkolwiek z tych spraw zgody rodzica.
W ustawie Prawo Oświatowe przeczytamy, że statut szkoły może określać obowiązki i prawa ucznia pełnoletniego w kwestii tego, w jakim terminie i formie może on złożyć oświadczenie o usprawiedliwieniu swojej nieobecności. Zgodne z prawem będą zatem zapisy, w których zostanie określony np. czas na usprawiedliwienie nieobecności (np. 2 tygodnie od powrotu do szkoły) lub forma tego usprawiedliwienia (np. ustna, pisemna, przez dziennik elektroniczny itp.).
Podobnie wygląda kwestia ze zwolnieniami czy wyrażaniem wszelakich zgód przez pełnoletniego ucznia – statut może określać zasady ich udzielania, ale nie pozbawiać uczniów prawa do samodzielnego decydowania o sobie.
Przeczytaj również: Certyfikat językowy – który wybrać i jak go zdobyć?
Czy uczeń może zastrzec rodzicom dostęp do swoich ocen?
By dowiedzieć się o postępach w nauce swoich niepełnoletnich dzieci, rodzice uczęszczają na wywiadówki, a w razie potrzeby rozmawiają z wychowawcami lub nauczycielami. Wiele osób u progu dorosłości zastanawia się zatem, czy po ukończeniu 18 lat, prawem ucznia w szkole jest zastrzeżenie rodzicom dostępu do swoich ocen i informacji o zachowaniu.
Zgodnie z prawem uczeń liceum, technikum i szkoły branżowej I stopnia – nawet pełnoletni – takiej możliwości nie ma, o czym mówi Ustawa o systemie oświaty (Art. 44e, pkt 2), w której przeczytamy, że „Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców”. Informacje o postępach w nauce nie muszą być natomiast ujawniane opiekunom uczniów pełnoletnich szkół dla dorosłych, branżowych II stopnia i policealnych (Art. 44u, pkt 2).
Źródło: Dziennik Ustaw, prawo.pl, portalsamorzadowy.pl, bryk.pl
Oprac.: Joanna Cwynar
Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:
Język polski – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń
Odpowiedzi do zadań z podręcznika z języka polskiego
Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z języka polskiego
Komentarze (0)