Z tego artykułu dowiesz się:

Wygląda na to, że kura ma równie dużo tajemnic, co niejedno egzotyczne zwierzę. Wybraliśmy dla was te najciekawsze. 

Co było pierwsze: kura czy jajko? 

Badacze twierdzą, że pierwsza musiała być kura. Bez niej jajko by nie powstało, ponieważ organizm kury wytwarza proteiny, które są niezbędne do utworzenia się skorupki jajka. 

Kurze pióra a komary 

Stwierdzono, iż pióra kur mają ciekawą właściwość — zawierają substancję, która odstrasza komary. 

Kura — pamięć 

Oprócz super mocy odstraszania komarów kurom można też pozazdrościć doskonałej pamięci. Zbadano, iż potrafią one zapamiętać ponad 100 twarzy innych osobników z tego gatunku, a następnie rozpoznać je nawet po kilkumiesięcznej rozłące. 

Przeczytaj również: TOP 10 niesamowitych zwierząt, o których nie uczyli cię na biologii

Daleki przodek kury 

Choć wydaje się to niewiarygodne, okazuje się, że kura to najbliższy żyjący w naszych czasach krewny T-rexa. 

Kura — wiek 

W warunkach domowych kury żyją średnio 10 lat, jednak rekordzistka z tego gatunku dożyła aż 16!  

Wysiadywanie jajek 

Jak robić to dobrze? Cóż, według kur przepisem na doskonale „wysiedzone” jajko jest obracanie go średnio pięć razy na godzinę. 

Kura — język 

Jak już wspominaliśmy, kury mają swój własny język. Ptaki te porozumiewają się między sobą za pomocą około 30 różnych dźwięków. Każdemu z nich przypisują osobne znaczenie. Pojedyncze gdaknięcie może być np. informacją o znalezionym pokarmie lub ostrzeżeniem przed zagrożeniem. 

139038430_s
Kto by pomyślał, że kura może mieć coś wspólnego z dinozaurem /123RF/PICSEL


Kurze sympatie 

Okazuje się, że kury jedne osobniki swojego stada lubią bardziej, inne mniej. Informacje o swoich sympatiach i antypatiach przekazują, kiedy znajdują pożywienie — najpierw poinformują o odkryciu i podzielą się znaleziskiem z lubianymi kurami, dopiero potem dadzą znać pozostałym. 

Kura — gatunki 

Na Ziemi występuje około 200 ras kur. Co ciekawe, choć ptaki te są hodowane w różnych miejscach na całym świecie, nie występują w środowisku naturalnym.  

Sztuka kurzego podrywu 

Aby zostać zauważonym przez partnerkę, kogut zaczyna wykonywać specyficzny taniec, składający się z odpowiednich kroków. Dodatkowo wydaje zalotne, w mniemaniu kur, odgłosy oraz porusza głową przy jednoczesnym podnoszeniu i upuszczaniu jedzenia. 

Na co zwracają uwagę adorowane kury 

Sam taniec nie wystarczy — kury swojego partnera wybierają na podstawie jego hierarchii w stadzie oraz tego, jak prezentuje się jego grzebień. Im jest większy i bardziej lśniący, tym większe są szanse na powodzenie danego osobnika.

Przeczytaj również: Oto najmniejsze zwierzęta świata. Widziałeś je kiedykolwiek? 

Kura — sny 

Pod tym względem kury są podobne do człowieka, okazuje się bowiem, że mogą one mieć zarówno dobre, jak i złe sny. 

Odporność na pokusy 

Kury to bystre ptaki — potrafią oprzeć się zjedzeniu smakołyku, jeśli będą przekonane, że za to w przyszłości czeka je inna, większa nagroda. 

Kura — populacja 

Dacie wiarę, że kura domowa jest najliczniejszym gatunkiem ptaka na świecie? Szacuje się, że jej populacja składa się z około 25 miliardów osobników. 

Rozmowa z jajkami 

Kurze mamy, czyli kwoki, gdaczą do swoich jajek jeszcze zanim wyklują się z nich pisklęta. Co ciekawe, doczekują się odpowiedzi „zza skorupki”. Robią po to, aby przyszłe kurczaczki mogły ustalić i zsynchronizować moment wyklucia się z jajek. 

Spodziewaliście się, że kury mogą skrywać tyle tajemnic? Nie? I właśnie dlatego stałe pogłębianie wiedzy może być na równi przydatne, co zaskakujące. 


Przeczytaj również:

Te wynalazki odmieniły świat. Zobacz, dzięki komu je mamy

Liczy się wnętrze, czyli co wiemy o ludzkim ciele