Z tego artykułu dowiesz się:
- Co najlepiej zapamiętują kury?
- Jak porozumiewają się ze sobą kury?
- Jak wyglądają zaloty kur?
- Czy kury rozmawiają z jajkami?
Wygląda na to, że kura ma równie dużo tajemnic, co niejedno egzotyczne zwierzę. Wybraliśmy dla was te najciekawsze.
Co było pierwsze: kura czy jajko?
Badacze twierdzą, że pierwsza musiała być kura. Bez niej jajko by nie powstało, ponieważ organizm kury wytwarza proteiny, które są niezbędne do utworzenia się skorupki jajka.
Kurze pióra a komary
Stwierdzono, iż pióra kur mają ciekawą właściwość — zawierają substancję, która odstrasza komary.
Kura — pamięć
Oprócz super mocy odstraszania komarów kurom można też pozazdrościć doskonałej pamięci. Zbadano, iż potrafią one zapamiętać ponad 100 twarzy innych osobników z tego gatunku, a następnie rozpoznać je nawet po kilkumiesięcznej rozłące.
Przeczytaj również: TOP 10 niesamowitych zwierząt, o których nie uczyli cię na biologii
Daleki przodek kury
Choć wydaje się to niewiarygodne, okazuje się, że kura to najbliższy żyjący w naszych czasach krewny T-rexa.
Kura — wiek
W warunkach domowych kury żyją średnio 10 lat, jednak rekordzistka z tego gatunku dożyła aż 16!
Wysiadywanie jajek
Jak robić to dobrze? Cóż, według kur przepisem na doskonale „wysiedzone” jajko jest obracanie go średnio pięć razy na godzinę.
Kura — język
Jak już wspominaliśmy, kury mają swój własny język. Ptaki te porozumiewają się między sobą za pomocą około 30 różnych dźwięków. Każdemu z nich przypisują osobne znaczenie. Pojedyncze gdaknięcie może być np. informacją o znalezionym pokarmie lub ostrzeżeniem przed zagrożeniem.

Kurze sympatie
Okazuje się, że kury jedne osobniki swojego stada lubią bardziej, inne mniej. Informacje o swoich sympatiach i antypatiach przekazują, kiedy znajdują pożywienie — najpierw poinformują o odkryciu i podzielą się znaleziskiem z lubianymi kurami, dopiero potem dadzą znać pozostałym.
Kura — gatunki
Na Ziemi występuje około 200 ras kur. Co ciekawe, choć ptaki te są hodowane w różnych miejscach na całym świecie, nie występują w środowisku naturalnym.
Sztuka kurzego podrywu
Aby zostać zauważonym przez partnerkę, kogut zaczyna wykonywać specyficzny taniec, składający się z odpowiednich kroków. Dodatkowo wydaje zalotne, w mniemaniu kur, odgłosy oraz porusza głową przy jednoczesnym podnoszeniu i upuszczaniu jedzenia.
Na co zwracają uwagę adorowane kury
Sam taniec nie wystarczy — kury swojego partnera wybierają na podstawie jego hierarchii w stadzie oraz tego, jak prezentuje się jego grzebień. Im jest większy i bardziej lśniący, tym większe są szanse na powodzenie danego osobnika.
Przeczytaj również: Oto najmniejsze zwierzęta świata. Widziałeś je kiedykolwiek?
Kura — sny
Pod tym względem kury są podobne do człowieka, okazuje się bowiem, że mogą one mieć zarówno dobre, jak i złe sny.
Odporność na pokusy
Kury to bystre ptaki — potrafią oprzeć się zjedzeniu smakołyku, jeśli będą przekonane, że za to w przyszłości czeka je inna, większa nagroda.
Kura — populacja
Dacie wiarę, że kura domowa jest najliczniejszym gatunkiem ptaka na świecie? Szacuje się, że jej populacja składa się z około 25 miliardów osobników.
Rozmowa z jajkami
Kurze mamy, czyli kwoki, gdaczą do swoich jajek jeszcze zanim wyklują się z nich pisklęta. Co ciekawe, doczekują się odpowiedzi „zza skorupki”. Robią po to, aby przyszłe kurczaczki mogły ustalić i zsynchronizować moment wyklucia się z jajek.
Spodziewaliście się, że kury mogą skrywać tyle tajemnic? Nie? I właśnie dlatego stałe pogłębianie wiedzy może być na równi przydatne, co zaskakujące.
Przeczytaj również:
Te wynalazki odmieniły świat. Zobacz, dzięki komu je mamy
Liczy się wnętrze, czyli co wiemy o ludzkim ciele
Komentarze (0)