Trudna zagadka matematyczna?

Niekiedy banalne działania matematyczne, z którymi doskonale poradzi sobie nawet uczeń czwartej klasy podstawówki, mogą sprawić problem dorosłym, którzy lata nauki w szkole mają już dawno za sobą. Choć matematyki używamy w życiu na co dzień, to niektóre rządzące nią zasady dawno wyparowały z naszej pamięci. To właśnie dlatego zadania takie jak poniższe, wzbudzają dyskusje wśród osób, które próbują je rozwiązać:

9 : 3 (4 – 2) = ?

Jaki jest wynik tego działania? Niektórzy twierdzą, że prawidłową odpowiedzią jest 6, inni – że 10, część osób wskazuje na 1,5, ale są też tacy, którym z obliczeń wyszło 0,9. Jak się okazuje, rację mają tylko ci pierwsi, a poprawnym wynikiem jest 6.

Przeczytaj również: Dwie licealistki twierdzą, że znalazły dowód na twierdzenie Pitagorasa. Jak to możliwe?

Jak rozwiązać zagadkę matematyczną?

Dlaczego z obliczeń rozwiązujących zadanie osób wyszły różne wyniki? Błędy mogło tu powodować wykonywanie działań w nieodpowiedniej kolejności. Jeśli jednak znamy obowiązującą w matematyce kolejność działań, zadanie jest dla nas banalne. Jak zatem powinniśmy je rozwiązać, by uzyskać prawidłowy wynik? Nasze obliczenia powinny wyglądać w ten sposób:

9 : 3 (4 – 2) = 9 : 3 * 2 = ?

W pierwszej kolejności wykonuje się z działanie z nawiasu. W tym przypadku jego wynikiem jest 2. Następne jest mnożenie lub dzielenie, a dopiero na końcu dodawanie lub odejmowanie.  

Tutaj po zlikwidowaniu nawiasu zostaje nam tylko dzielenie i mnożenie, czyli działania, które są na tym samym poziomie. Może pojawić się więc pytanie, które z nich powinniśmy wykonać na początku. Sprawa jest jednak prosta – w takich przypadkach najpierw zajmujemy się tym działaniem, które jest pierwsze od lewej, a następnie wykonujemy kolejne od tej samej strony. W tym przypadku na początku wykonamy dzielenie:

9 : 3 (4 – 2) = 9 : 3 * 2 = 3 *2 = ?

Wynikiem dzielenia jest 3, zatem na koniec zostaje nam już tylko mnożenie. Po nim końcowy, poprawny wynik działania jest już nam znany:

9 : 3 (4 – 2) = 9 : 3 * 2 = 3 *2  = 6

Choć ta zagadka matematyczna początkowo może sprawić nam problem, to gdy przypomnimy sobie kolejność wykonywania działań, której uczono nas w szkole, działanie nie będzie wydawać się już takie skomplikowane.

 

Rozwiąż nasze quizy:

Poniedziałkowy QUIZ geograficzny. Wiesz, gdzie to jest?

„Proszę państwa oto miś...” QUIZ z najsłynniejszych polskich wiersz

QUIZ: Czy wiesz, co znaczą te słowa? 10/15 to znak, że znasz język polski