Zakochany Werter

Werter był bardzo wrażliwym człowiekiem, który miał duszę artysty. Z wykształcenia prawnik, który bardzo dobrze się uczył. Miał nieszczęście do kobiet. Przez jedną z nich odebrał sobie życie. Uwielbiał przebywać w towarzystwie dzieci, ponieważ są beztroskie i „żyją z dnia na dzień”. 

Nieszczęśliwy kupiec

Głównym bohaterem powieści Bolesława Prusa „Lalka” był Stanisław Wokulski. Bohater brał udział w powstaniu styczniowym i został zesłany na Sybir. Pozytywista, romantyk, patriota. Oddał serce Izabeli Łęckiej, która nigdy nie odwzajemniła jego uczucia, przez co próbował odebrać sobie życie. 

„Pan-Dziad z lirą”

Dostojny starzec, który przybywa do Gospodarza z „Rozkazem-Słowem” podczas przyjęcia weselnego w Bronowicach. Gra na złotym rogu i daje Gospodarzowi wskazówki niezbędne w przygotowaniu się do powstania. Mowa oczywiście o Wernyhorze i „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego

Stara panna na wydaniu

To jedna z bohaterek najpopularniejszego trzynastozgłoskowca. Jest opiekunką Zosi Horeszkówny. Wodzi za nos wielu mężczyzn. Skoro mowa o nosie — jej jest bardzo pokaźny i w dodatku... krzywy. Brakuje jej kilku zębów, ale to wcale nie ujmuje jej pewności siebie. Kto to taki? Telimena z „Pana Tadeusza”

„(...) jest się takim, jak miejsce, w którym się jest”

Powyższe zdanie opisuje bohatera, który w ciągu swojego życia wielokrotnie przesuwał granice swojej moralności. Konsekwencją jego postępowania było samobójstwo, które popełnił przez samotność i pustkę, która wypełniała jego serce. Znasz go? Tak, to Zenon Ziembiewicz z „Granicy”, autorstwa Zofii Nałkowskiej

Klasyczny belfer

Reprezentuje konserwatywny pogląd na system oświaty. Jego praca pozwala mu realizować się jako autorytet. Wbrew woli trzydziestoletniego pisarza, zabrał go do szkoły i uczynił uczniem. Jest niewolnikiem formy. Czy wiesz już, do kogo pasuje ten opis? Mamy na myśli Profesora Pimkę, jednego z bohaterów „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza

Błąkające się duszyczki

Te dwa duszki nigdy nie zaznały goryczy na ziemi, przez co nie mogą po śmierci dostać się do nieba. W utworze „Dziady” cz. II proszą gromadę o podarowanie im dwóch ziaren gorczycy. Aniołki, których dotyczy ten opis, to Józio i Rózia. 

„Jestem w ciemności i próbuję widzieć jasno”

Autor tych słów jest lekarzem. Próbuje pomóc ludziom, którzy chorują na dżumę. Jest głównym bohaterem książki Alberta Camusa. Buntownik, który sprzeciwia się złu i cierpieniu. Mimo że jego żona umiera w sanatorium, on nie przestaje pomagać dotkniętym epidemią. Czy wiesz już o kim mowa? To Bernard Rieux, bohater „Dżumy”.  

Ciemna brunetka z niebieskimi oczami

Wrażliwa, delikatna i bardzo kobieca. Ma duszę artystki. Aby pomóc swojemu bratu Henrykowi, pracuje jako nauczycielka u państwa Predygierów. Jej drugi brat umiera podczas powstania styczniowego. Jest nieszczęśliwa. Ma za sobą nieudany związek z Judymem. Ta bohaterka to Joasia Podborska z „Ludzi Bezdomnych” Stefana Żeromskiego

Ukochana Andrzeja Kmicica

Ta bohaterka zasługuje na uznanie. Jest zakochana w Andrzeju od pierwszego wejrzenia, mimo to daje mu do zrozumienia, że jeśli ten się nie zmieni, nie ma u niej szans. Młoda, piękna i odważna. W całej literaturze, oprócz Zosi Horeszkówny, trudno znaleźć bohaterkę bardziej stałą w uczuciach. Oczywiście opisywaną bohaterką jest Oleńka Billewiczówna z „Potopu”.

Czy od razu zgadłeś imiona i nazwiska powyższych bohaterów? Jeśli czytałeś lektury szkolne, powinieneś rozpoznać ich już po pierwszych słowach opisu. Pamiętaj, czytanie książek nie tylko pobudza naszą wyobraźnię, ale również poszerza zasób słownictwa i wpływa na naszą elokwencję. 

 

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!