Spis treści:

Trudna zagadka matematyczna

Zagadki matematyczne publikowane w internecie często nie wymagają szczególnie dużych umiejętności – najczęściej do ich rozwiązania potrzebna jest sprawność rachunkowa lub znajomość kolejności wykonywania działań. Zagadka z dzisiejszego artykułu jest jednak trudniejsza, ponieważ zamiast wykonania zwykłych działań należy znaleźć wzór, który spowoduje, iż zapisane w konkretny sposób wyrażenia algebraiczne dadzą określone wyniki.  

4 + 4 + 4 powinno dać 12, a nie 9, a 5 + 5 + 5 być równe 15, a nie 36. Co więc należy zrobić z podanymi liczbami, by wynik zgadzał się w obu przypadkach? I ile wyniesie wówczas wyrażenie zapisane jako 6 + 6 + 6? 

Przeczytaj również: Szukasz darmowych odpowiedzi do podręczników z matematyki? Znajdziesz je tutaj

Zagadki matematyczne ze wzorami

Zagadki matematyczne, w których należy znaleźć odpowiedni wzorzec wykonywania kolejnych działań, by zapisane liczby dały określony wynik, nie należą do najłatwiejszych. Dzięki nim można jednak świetnie wyćwiczyć swój umysł do rozwiązywania poza matematycznych problemów czy analizy różnego rodzaju danych. Mierząc się z nimi często, można stać się prawdziwym mistrzem nieszablonowego i kreatywnego myślenia, które przydaje się w wielu obszarach życia.

Przeczytaj również: Zagadka matematyczna. Najlepsi rozwiązują ją w pamięci, a ty?

Trudna zagadka matematyczna – rozwiązanie

Jeśli nie udało ci się samodzielnie dojść do rozwiązania zagadki lub znalazłeś wzór, ale nie jesteś pewien, czy odpowiedź jest prawidłowa, możesz zobaczyć rozwiązanie tej trudnej zagadki matematycznej.  

By działanie zapisane jako 4 + 4 + 4 dało 9, należy najpierw wykonać dodawanie, a później zsumować cyfry jego wyniku i podnieść to do kwadratu. W jaki sposób powinno być to zapisane?

4 + 4 + 4 = 12

(1 + 2) ² = 3² = 9

Podobnie będzie wyglądało to w przypadku drugiego wyrażenia algebraicznego:

5 + 5 + 5 = 15

(1 + 5) ² = 6² = 36

Z tego samego wzoru skorzystamy, by poznać wynik niewiadomej z trzeciego wyrażenia algebraicznego:

6 + 6 + 6 = 18

(1 + 8) ² = 9² = 81

 

Źródło: fresherslive.com, bryk.pl

Oprac.: Redakcja

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z matematyki znajdziesz tutaj:

Matematyka – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z matematyki

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z matematyki