W tym artykule przeczytasz o:

Edyta Górniak: znana diwa bez matury

Edyta Górniak to polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka urodzona w listopadzie 1972 r. Jednym z jej największych sukcesów jest udział w 39. Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie i zajęcie w nim 2. miejsca. Artystka mimo problemów z krtanią wykonała wówczas piosenkę „To nie ja” na najwyższym poziomie.

Talent muzyczny Edyty Górniak został odkryty, kiedy piosenkarka miała kilka lat. Gwiazda nie uczęszczała jednak do szkoły muzycznej. Zamiast edukacji w tym kierunku wybrała technikum ogrodnicze, ale naukę przerwała w III klasie. Pochłonęły ją wówczas występy w musicalu Metro. Głównie z tego powodu Edyta Górniak porzuciła naukę jeszcze przed maturą.

Przeczytaj również: Jak poszedł maturzystom egzamin z matematyki?

Maciej Maleńczuk: charyzmatyczny artysta wybrał muzykę

Maciej Maleńczuk, a tak właściwie Mirosław Maciej Maleńczuk, urodził się w 1961 r. w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku. Jest doskonale znanym polskim wokalistą, poetą oraz gitarzystą rockowym. Ma wizerunek jednego z najbardziej kontrowersyjnych i awangardowych muzyków w kraju.

W osiągnięciu sukcesu nie przeszkodziły mu braki w edukacji. Choć Maciej Maleńczuk uczęszczał do kilku szkół podstawowych, a następnie także do liceum zawodowego, to nie udało mu się skończyć szkoły i zdać matury. Zamiast tego zajął się muzyką, początkowo jako uliczny grajek, a następnie członek zespołu Pudelsi.

Robert Gawliński: rock ważniejszy niż edukacja

Robert Gawliński jest polskim wokalistą i muzykiem rockowym. Urodził się w sierpniu 1963 r. w Warszawie. Był członkiem i założycielem wielu grup muzycznych, między innymi formacji Madame. Najlepiej znany jest jako lider zespołu Wilki utworzonego na początku lat 90. właśnie przez niego.

Muzyk zakończył swoją edukację w wieku 19 lat, ale nie podszedł do matury. Jego priorytetem była kariera muzyczna. Po latach Robert Gawliński miał nawet pomysł, by zorganizować wspólny koncert artystów bez matury. Według niego byłoby to wspaniałe widowisko.

Przeczytaj również: Jak poszedł maturzystom egzamin z języka polskiego?

Zbigniew Hołdys: gitara zamiast matury

Zbigniew Hołdys urodził się w grudniu 1951 r. w Lublinie. Jest znanym muzykiem, kompozytorem, poetą, dziennikarzem, grafikiem i wokalistą. Od 1977 do 1991 r. był liderem oraz gitarzystą zespołu Perfect, który sam założył.

Zbigniew Hołdys nigdy nie zdał jednak matury. Szczególnie przykre było to dla jego matki, która z zawodu jest nauczycielką. Dla artysty luka w edukacji była zawsze powodem do dumy. Chwalił się w wywiadach, że zamiast korzystać z utartych ścieżek, wolał uczyć się na własną rękę.

Kamil Bednarek: talent zamiast szkoły

Kamil Bednarek urodził się w maju 1991 r. w Brzegu. Kojarzony jest także jako MaccaBraa. Młody artysta jest polskim piosenkarzem, autorem piosenek oraz tekstów i wykonawcą muzyki reggae. Od 2008 do 2012 r. był wokalistą w formacji Star Guard Muffin. W 2012 roku został liderem zespołu o nazwie Kamil Bednarek.

W wieku 19 lat pojawił się w popularnym show „Mam Talent”. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu. Nic dziwnego, że zamiast edukacji wolał nagrywać płyty, uczestniczyć w koncertach i udzielać wywiadów. W czasie matur był w trasie koncertowej. Wolał skupić się na muzyce, która zawsze dawała mu największą radość.

Przeczytaj również: Wolna energia Tesli. Co nam zostawił niedoceniony geniusz serbskiego pochodzenia?

Robert Kubica: prędkość ponad wszystko

Robert Kubica to jeden z najpopularniejszych sportowców w Polsce. Urodził się w grudniu 1984 r. w Krakowie. Jest polskim kierowcą wyścigowym i rajdowym. W 2005 r. został mistrzem Formuła Renault. W latach 2006–2009 rozpoczął swoją przygodę z Formułą 1 jako kierowca testowy. W czerwcu 2008 r. odniósł zwycięstwo w Formule 1 w Grand Prix Kanady. Jest pierwszym Polakiem w historii, który osiągnął taki sukces.

Robert Kubica niejednokrotnie był ogłaszany sportowcem roku. Ogromny sukces motoryzacyjny nie szedł u niego jednak w parze z edukacją. Rajdowiec ma tylko podstawowe wykształcenie, swoje życie poświęcił w całości rajdom samochodowym.

Agnieszka Chylińska: kariera muzyczna była ważniejsza

Agnieszka Chylińska to wyrazista osobowość polskiej sceny muzycznej. Artystka urodziła się w maju 1976 r. w Gdańsku. Jest polską piosenkarką, felietonistką, autorką tekstów i książek dla dzieci. Przez prawie 10 lat była wokalistką zespołu O.N.A. reprezentującego hard rock i heavy metal. Po rozpadzie grupy zajęła się występami solowymi.

Agnieszka Chylińska rozpoczęła karierę muzyczną jeszcze w liceum. Do edukacji podchodziła sceptycznie. Wolała spełniać marzenia związane ze sceną. Matura była dla niej wyłącznie bezwartościowym papierem. Do egzaminu nigdy nie podeszła.

Przeczytaj również: Dom na wyspie obok Wawelu, czyli historia willi Rożnowskich

Paulina Młynarska: wykształcona, bez „papierka”

Paulina Młynarska to polska prezenterka radiowa i telewizyjna, dziennikarka, felietonistka, a kiedyś również aktora. Urodziła się w listopadzie 1970 r. w Warszawie, a w 1986 zaczęła karierę jako aktorka. Pod koniec lat 90. poświęciła się dziennikarstwu. Jako reporterka, prezenterka telewizyjna i radiowa współpracowała z kilkoma tytułami prasowymi. W 2018 r. wycofała się z pracy w mediach i wyprowadziła się na Kretę, gdzie publikuje książki, prowadzi warsztaty dla kobiet i pisze felietony.

Paulina Młynarska odpuściła zdawanie matury na rzecz pracy na planach filmowych. Mimo że nie zdała egzaminu dojrzałości i nie poszła na studia, to czuje się wykształcona i oczytana, a na maturę patrzy wyłącznie jak na „papierek”.

Andrzej Wajda: popularny reżyser również bez matury

Nieżyjący już popularny reżyser filmowy i teatralny Andrzej Wajda to jeszcze jeden przykład na to, że matura nie zawsze musi być przepustką do kariery. Zdobywca Oscara, urodził się w 1926 r. w Warszawie. W trakcie okupacji brał udział w tajnych lekcjach, co pozwoliło mu ukończyć gimnazjum i zdać tak zwaną „małą maturę”. Nie zdawał jednak oficjalnego egzaminu dojrzałości.

 

RAPORT MATURA 2022

Aktualności, arkusze i rozwiązania – Matura 2022

Matura 2022 z Brykiem

Podróż w czasie. Tak kiedyś wyglądały matury w Polsce