Starlink, czyli kosmiczny Internet?

Starlink jest w całości stworzony przez amerykańską firmę SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk. System telekomunikacyjny korzysta z satelitów, które umieszczono na niskiej orbicie okołoziemskiej. Tym samym, można uznać, że jest to w pewnym sensie kosmiczny Internet. Starlink zapewnia dostęp do szybkiego łącza z małymi opóźnieniami w każdej części świata. Stabilność łącza jest obecnie testowana w warunkach wojny w Ukrainie. Internet zapewniony przez Elona Muska zwiększa szanse Ukrainy na utrzymanie łączności z sojusznikami w obliczu agresji Rosji na niepodległe państwo. Starlink ułatwia również komunikowanie się wojska i podejmowanie strategicznych decyzji.

Konwencjonalne rozwiązania dotyczące łącza internetowego uniemożliwiają zapewnienie dostępu do Internetu w każdej części globu i w każdych warunkach. System Elona Muska sprawdza się nawet w obliczu działań wojennych, co oznacza, że zadziała prawidłowo również w przypadku klęsk żywiołowych i innych niebezpiecznych wydarzeń. Dzięki niemu łatwiejsze będzie wezwanie pomocy, skoordynowanie akcji ratowniczych i humanitarnych itp.

Jak uruchomić Starlink?

Aktywacja Starlink w Ukrainie na terytorium całego kraju zajęła mniej niż 24 godziny. Stralink jest systemem o wysokiej gotowości technologicznej, dlatego jego wdrożenie jest błyskawicznie. Nie wiążą się z nim praktycznie żadne przeszkody techniczne. Do używania Starlink potrzebne są terminale, dostarczane przez SpaceX.

Docelowo Starlink ma korzystać z około 12 tysięcy satelitów, które zostaną umieszczone na trzech wysokościach: 340, 550 i 1150 km nad Ziemią. System działa niezależnie od infrastruktury na globie, dlatego zniszczenie stacji bazowych lub przerwanie światłowodów nie stanowi żadnej przeszkody dla uruchomienia Internetu. Co więcej, uruchomienie Starlink jest możliwe po odcięciu zasilania. Łącze będzie działać po uruchomieniu agregatu prądotwórczego lub panelu fotowoltaicznego.

Starlink umożliwia korzystanie z Internetu w miejscach, w których do tej pory było to niemożliwe z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. Użytkownicy systemu mogą uczyć się zdalnie, pracować, a także skorzystać z pomocy medycznej lub zgłosić wypadek z dowolnej części świata. Wdrożenie systemu to ogromny krok naprzód dla całej ludzkości.

Więcej o Starlink i działaniach Elona Muska dowiesz się w serwisie technologicznym NANO.

Co jeszcze warto wiedzieć o Starlink?

Starlink to technologia przyszłości, która nie tylko zapewni lepszy dostęp do Internetu w każdej części świata. Elon Musk zadbał również o ograniczenie negatywnego wpływu satelitów na astronomię. Satelity wykorzystywane do obsługi systemu emitują mniej światła, dlatego zapewniają naturalny wygląd nieba nocą. Internet szerokopasmowy Starlink wykorzystuje doświadczenia SpaceX w budowie rakiet kosmicznych, dlatego satelity są w pełni przystosowane do długiego użytkowania na orbicie.

Usługa Starlink jest dostępna wyłącznie pod adresem użytkownika. Przeniesienie terminala poza obszar objęty działaniem satelity uniemożliwia połączenie się z Internetem. Zmiana adresu usługi może uniemożliwić również powrót do początkowego adresu usługobiorcy. Warto o tym pamiętać, by uniknąć nieporozumień

Co wchodzi w skład zestawu Starlink?

Starlink zawiera antenę, router Wi-Fi, zasilacz, podstawę oraz przewody. Podstawa umożliwia połączenie się z Internetem w celu przetestowania zestawu oraz instalację zestawu na poziomie gruntu. Router nie ma limitów danych. Umożliwia przyłączenie urządzeń takie jak telewizory i komputery stacjonarne. Dodatkowe porty można stworzyć po dokupieniu przełącznika Ethernet.

Artykuł sponsorowany