Spis treści:

Literatura grozy – polecane pozycje

Wydaje się, że każdy zna opowieść o Frankensteinie, ale wersja kinowa nie oddaje w pełni głębi powieści Mary Shelley – angielskiej pisarki okresu romantyzmu. Pomysł na klasyk literatury, który ukazał się pod tytułem „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz”, zrodził się w 1816 r., gdy w okolicach Genewy autorka słuchała opowieści o duchach. W wieczornych spotkaniach uczestniczyli też George Byron i John Polidori – lekarz, który wprowadził postać wampira do literatury romantycznej. 

Praca nad książką trwała około dwóch lata. Pojawia się w niej historia snuta przez przyrodnika Wiktora Frankensteina. Przedstawia on angielskiemu żeglarzowi Robertowi Waltonowi opowieść o stworzeniu niezwykłego dzieła w laboratorium – istoty ludzkiej, która obróciła się przeciw niemu. W tym roku po raz pierwszy ukazała się polska wersja pierwotnej powieści. Lektura może być wyjątkowo interesująca dla fanów Frankensteina.

„Doktor Jekyll i pan Hyde”, czyli nowela Roberta Louisa Stevensona, to dzieło literatury grozy i wciągająca historia kryminalna. Utwór ukazał się po raz pierwszy pod koniec XIX stulecia i szybko odniósł ogromny sukces. Śledztwo w mrocznym Londynie było wielokrotnie przenoszone z kart książki na mały i wielki ekran oraz na deski teatrów. Dlatego warto je przeczytać w oryginale lub w polskim tłumaczeniu, może tej jesieni?

Propozycje książek na Halloween nie muszą pochodzić wyłącznie od zagranicznych autorów. Świetne publikacje wyszły spod pióra Stefana Grabińskiego. To przedstawiciel nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Studiował literaturę polską i filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim. Potem przez jakiś czas uczył w szkole, ale szybko musiał przejść na emeryturę z powodu gruźlicy. Utwory Grabińskiego to nie lada gratka dla współczesnych czytelników. 

Uznanie przyniósł mu „Demon ruchu” (1919) – cykl nowel grozy. Między innymi dzięki nim Stefan Grabiński jest nazywany twórcą horroru kolejowego. Świetnie znał przemyski dworzec, spędzał tam długie godziny. Nie wykorzystał tego do opisania realiów tam panujących, ale do zbudowania narracji, w której stacje kolejowe zamieszkiwały demony i duchy, a pociągi przenosiły ludzi w inny wymiar. Kolejne wydania „Demona ruchu” różnią się między sobą. Początkowo autor zaplanował zbiór, jako całość, ale zmieniał zdanie i dodawał kolejne utwory. Tej i innych książek Grabińskiego można szukać w księgarniach i w bibliotekach. 

Przeczytaj również: Jakie książki powinien przeczytać każdy chociaż raz z życiu?

Książki z dreszczykiem dla dzieci

W przypadku literatury dla dzieci i młodzieży warto sprawdzić nowości wydawnicze i półki w bibliotekach. W długie jesienne wieczory można sięgnąć po tradycyjne książki lub po komiksy.  

„Bezdomne wampiry o zmroku” to klasyka polskiego komiksu podana w nowej odsłonie. Autorem jest Tadeusz Baranowski – artysta rysownik. We wznowionym wydaniu połączono dwa tomy – „O zmroku” i „Bezdomne wampiry” – w jednym albumie. Z komiksu w dużym formacie łatwiej korzystać podczas wieczornej lektury. Ładne wydanie pozwala się cieszyć rysunkami i zabawnymi, a często lekko sarkastycznymi wypowiedziami bohaterów. Starszym czytelnikom pomaga przenieść się w czasy dzieciństwa, a młodszym poznać publikacje, po które sięgali ich rodzice. 

„Opowiem ci coś strasznego” to literatura młodzieżowa. Tomasz Siwiec w książce przedstawia straszne historyjki podobne do tych, jakie można usłyszeć przy ognisku. Nie są one tak przerażające, jak horrory, dlatego można je polecić młodszym czytelnikom. 

„Straszne historie Maszy. Opowieści z większym dreszczykiem” Beaty Żmichowskiej to publikacja dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. W przypadku tych, które znają historię Maszy i Niedźwiedzia, edycja na Halloween może być wyjątkowo interesująca. Przekaz został dostosowany do wieku odbiorców, a zakończenie jest pozytywne. 

Źródła: empik.com, lubimyczytac.pl, bryk.pl

Oprac. Monika Wąs

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z języka polskiego znajdziesz tutaj:

Język polski – odpowiedzi do zadań z podręcznika

Rozwiązania do zadań z podręcznika do języka polskiego

Język polski – wyjaśnienia i odpowiedzi do zadań z podręcznika