Z tego artykułu dowiesz się:

Zima w naszym klimacie kojarzy się ze śniegiem. Na jego opady co roku czekają dzieci i fani sportów zimowych. Gdy w końcu nadchodzi moment, w którym śnieg spowija białą pierzyną krajobraz, pojawia się też okiść. Jak powstaje? Co ma wspólnego z szadzią? I dlaczego jest niebezpieczna?

Okiść – jak powstaje?

To niezwykle piękne zjawisko polega na gromadzeniu się śniegu na drzewach. Chodzi tu konkretnie o wielkie „czapy” świeżego, mokrego śniegu. Z jednej strony zjawisko to zamienia zimowy krajobraz w prawdziwą bajkę, z drugiej może stanowić spore zagrożenie. Okiść najczęściej powstaje po obfitych opadach śniegu, gdy nie zdąży on jeszcze okrzepnąć i spaść z drzew. Niestety, jego warstwa bywa dla drzew zabójcza. Dla wielu z nich okiść oznacza połamane gałęzie, a nawet duże konary. Szczególnie często taki los czeka drzewa iglaste.

Poza tym, że okiść na gałęziach drzew wygląda pięknie, może doprowadzić do dużych szkód. Nierzadko ciężka śniegowa warstwa niszczy połacie niepielęgnowanych młodników. Zagrożone są także górskie jednogatunkowe drzewostany, o nizinnym rodowodzie.

Przeczytaj również: Niezwykłe zjawiska pogodowe: Co zwiastuje purpurowe niebo?

Okiść odpowiedzialna jest za powstawanie śniegołomów i śniegowałów. W pierwszym z przypadków mowa o drzewie, które złamało się pod ciężarem warstwy śniegu. W drugim doprowadza ona do jego wywrócenia z korzeniami. To właśnie ze względu na swój niszczycielski ciężar okiść bywa wyjątkowo niebezpieczna. Szczególnie gdy występuje na dużą skalę, w lesie, po wyjątkowo obfitych opadach śniegu. Może zagrozić także zdrowiu ludzi – w przypadku złamania się pod jej ciężarem gałęzi czy konaru.

Okiść a szadź

Okiść może przybierać kilka różnych form. Zależą one od warunków atmosferycznych, w których się ona tworzy. Najpopularniejszą i równocześnie najpiękniejszą jest okiść śniegowa. Podstawą jej powstania są intensywne opady mokrego, ciężkiego śniegu o dużych płatkach, które dokładnie oblepiają gałęzie drzew, przykrywając i uginając je przy tym do samej ziemi. Okiść lodowa pojawia się wówczas, gdy drzewa i ich gałęzie pokrywa warstwa lodu. Ten tworzy się pod wpływem zamarzania kropli deszczu bądź deszczu ze śniegiem w niskich, zimowych temperaturach.

Okiść – szczególnie lodowa – bywa czasem mylona z szadzią i szronem. Są to zupełnie różne zjawiska, powstające w różnych warunkach i w inny sposób. O ile okiść tworzy się pod wpływem gromadzenia się kolejnych warstw śniegu, o tyle do pojawienia się szadzi konieczna jest mgła albo chmury. Powstaje ona w wyniku zamarzania ich kropelek w momencie zetknięcia z powierzchnią gałęzi, liści, traw, drzew itp. Szadź tworzą zlepione ze sobą drobne kryształki lodu.

Okiść a ponowa

Okiść wiąże się także z pojawieniem się w lesie ponowy. W leśniczym żargonie słowo to oznacza warstwę świeżego, mokrego śniegu, w którym wyjątkowo wyraźnie widoczne stają się tropy zwierząt. Ponowa jest niezwykle przydatnym zjawiskiem z perspektywy tropiących zwierzynę na polowaniach bądź liczących ją leśników.

Przeczytaj również:

Ferie 2022 w różnych stronach Polski. Oto najciekawsze miejsca

Trzy sposoby na dobre ferie