Kiedy i jak długo myć ręce?

Często myjemy ręce nieprawidłowo. Zazwyczaj pomijamy okolice kciuków, paznokci i zewnętrzne strony dłoni, czasami rezygnujemy z mydła. Cały proces mycia rąk powinien zajmować ok. 20 sekund, jednak badania prof. Carla Borchgrevinka wykazują, że większość ludzi po skorzystaniu z toalety myje ręce tylko 6 sekund! To stanowczo za krótko.

Mydło z wodą zabija większość zarazków pod warunkiem, że jest ono prawidłowo używane. Należy myć nim dłonie przez odpowiedni czas i za każdym razem po przyjściu do domu, wydmuchiwaniu nosa, kichaniu, przed i po jedzeniu, przy przebywaniu w towarzystwie osoby chorej, przy kontakcie ze zwierzęciem, po wyniesieniu śmieci i oczywiście po wizycie w toalecie. Wirusy spowodowane brudem na rękach powodują biegunki, przeziębienia, grypy i wiele innych chorób.

 

Dlaczego zwykłe mydło jest tak ważne?

Mydło usuwa wirusy, w tym SARS-CoV-2 - patogen, który powoduje, że choroby COVID-19 nie można pomylić z wirusem SARS — ponieważ jest w stanie rozpuścić błonę tłuszczową. Mycie rąk samą wodą nie wystarczy, ponieważ „tylko” konkuruje z silnymi interakcjami między skórą a wirusem poprzez wiązania wodorowe. Woda z mydłem jest zupełnie inna. Dlaczego?

Mydło zawiera substancje tłuszczopodobne zwane amfifilami, niektóre strukturalnie bardzo podobne do lipidów w błonie wirusa. Cząsteczki mydła „konkurują” z lipidami w błonie wirusa. Nasze dłonie mają wiele zakamarków i są dosyć pomarszczone – przy myciu rąk zwróćcie uwagę na nasze wskazówki zamieszone poniżej. Warto upewnić się, że mydło dotrze do każdego miejsca na dłoniach.

Jak myć ręce?

Najpierw powinieneś je porządnie zmoczyć (najlepiej ciepłą wodą) i nanieść mydło. Później szoruj – pocieraj tak, aby zrobiła się piana. Ważne jest, aby dotrzeć wodą z mydłem pod paznokcie, do nadgarstków, między palce, na grzbiety dłoni oraz na ich zewnętrzne i wewnętrzne strony. Następnie dokładnie je spłucz i użyj ręcznika papierowego – również do zakręcenia kranu, aby ponownie nie mieć styczności z bakteriami.

Co ze środkami antybakteryjnymi?

Środki antybakteryjne typu żele czy chusteczki nawilżane są dobrym rozwiązaniem tylko wtedy, gdy nie masz dostępu do wody i mydła. Ważna jest w nich wysoka zawartość alkoholu (powinno być to ok. 60%), ponieważ dopiero wtedy środek zabija wszystkie zarazki. Cały proces odkażania rąk powinien trwać tak długo, jak ich mycie. W konsekwencji wiele produktów przeciwbakteryjnych jest po prostu drogą wersją zwykłego mydła – nie dajcie się nabrać na ich niby lepsze działanie!

Nie dotykaj twarzy!

Wiele zarazków przenosi się przez dotykanie twarzy brudnymi dłońmi. Kontakt wirusa ze śliną, oczami, skórą i nosem przyspiesza zarażenie się. Pamiętaj, że SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, zatem kontakt rąk z twarzą powinieneś ograniczyć do minimum – zwłaszcza wtedy, gdy podróżujesz komunikacją miejską i przebywasz w towarzystwie wielu ludzi w pracy, szkole czy na uczelni.

W czasie, gdy bakterie i choroby rozprzestrzeniają się wykładniczo (sprawdź czym jest funkcja wykładnicza - kliknij!), warto zatroszczyć się o siebie, ale także o innych. Nie narażaj się na zarazki, dbaj o swoje zdrowie i odporność, a na zakażenie koronawirusem i innymi chorobami wirusowymi będziesz miał o wiele mniejsze szanse. Zwykła profilaktyka i mycie rąk mogą okazać się zbawienne.

Sytuację na bieżąco możecie śledzić na Interia.pl - Koronawirus w Polsce. Relacja na żywo