Z tego artykułu dowiesz się:

Ferie zimowe – terminy 

W roku szkolnym 2021/2022 ferie zimowe odbywają się w czterech terminach, zgodnie z podziałem na województwa: 

 • 17 - 30 stycznia 2022 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie; 
 • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  – podlaskie, warmińsko-mazurskie;  
 • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie; 
 • 14 - 27 lutego 2022 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie. 

Przeczytaj również: Lodospady w Polsce. Te miejsca warto zobaczyć podczas ferii zimowych

Ferie zimowe nad morzem 

Chociaż Morze Bałtyckie kojarzy się nam bardziej z letnim wypoczynkiem, to warto wybrać się tam również zimą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie miejscowości turystyczne będą oferować tyle atrakcji, co latem, a niektóre z nich mogą być w tym okresie nawet całkowicie „wymarłe”. Dlatego w czasie ferii zimowych najlepiej postawić na większe nadmorskie miejscowości np. Trójmiasto czy Kołobrzeg. Zimowe spacery brzegiem morza czy po Wolińskim lub Słowińskim Parku Narodowym na pewno na długo zapiszą się w pamięci, a kiedy się znudzą, będzie można zwiedzić miasto i skorzystać z jego atrakcji i odwiedzić np.:

 • Fokarium na Helu 
 • Akwarium Gdyńskie MIR 
 • Centrum Nauki Experyment w Gdyni 
 • Centrum Hevelianum w Gdańsku 
 • Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte 
 • Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku 
98038967_m
Morze zimą również jest bardzo urokliwe /123RF/PICSEL


Warto pamiętać, że nad Bałtykiem znajdują się również stoki narciarskie, np. Kotlinka Szymbark. 

Ferie zimowe na Mazurach 

Mazury kojarzą nam się głównie z kąpielą w jeziorach. Zimą, prócz morsów, zapewne nikt nie będzie do nich wchodził, ale jeśli zamarzną, pojawi się okazja do skorzystania z prawdziwie mazurskiej atrakcji, czyli bojerów. Są to poruszające się po lodzie płozy z żaglami, napędzane siłą wiatru, na których lata się po zamarzniętej tafli jeziora. W wielu miejscach na Mazurach można zapisać się na kurs bojerowy lub wypożyczyć niezbędny sprzęt.  

W tym regionie dużą popularnością cieszą się również narty biegowe, zatem będziemy mogli tam znaleźć wiele tras przeznaczonych do uprawiania tego sportu (np. w Niborku koło Mrągowa). Odważni miłośnicy kajaków na pewno skuszą się również na zimowe spływy. 

Przeczytaj również: Gdzie na narty w Polsce? 11 miejsc na ferie zimowe

Ferie zimowe w górach 

Zimą w górach zawsze jest co robić. Do dyspozycji mamy zarówno stoki narciarskie, jak i trasy dla narciarzy biegowych. Gdzie nie spojrzymy, zawsze znajdzie się też jakaś górka do pojeżdżenia na sankach.

Latem wchodzimy nawet na wysokie szczyty, zimą jednak trzeba pamiętać, że często bywa to niebezpieczne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Zatem o tej porze roku, szczególnie jeśli jest się początkującym lub planuje się spacer z małymi dziećmi, warto wybrać trasy spacerowe i o łatwych podejściach (np. doliny). Należy jednak pamiętać, że również i tam konieczny będzie odpowiedni ubiór, a przede wszystkim obuwie. Na szczęście na niektóre góry prowadzą także wyciągi, dzięki czemu możemy cieszyć się zimowymi widokami ze szczytu, jednocześnie unikając niebezpiecznych, oblodzonych podejść. 

Ferie zimowe w Tatrach 

Zakopane nazywane jest stolicą sportów zimowych, a całe Tatry są bogate w atrakcje dla narciarzy. Co roku najlepiej przygotowanym do sezonu stokiem z kilkoma ośrodkami narciarskimi jest Białka Tatrzańska, oferująca miejsca zjazdowe o różnych stopniach trudności. Najdłuższą trasą narciarską w Polsce jest natomiast trasa Gąsienicowa, która biegnie spod szczytu Kasprowego Wierchu przez Halę Gąsienicową, aż do Kuźnicy (tj. 8,5 km). Warto jednak mieć na uwadze, że jest to stok dla bardzo zaawansowanych narciarzy — nadaje się m.in. do uprawiania narciarstwa alpejskiego.

103693549_s
W Tatrach zimą najlepiej przejść się trasami spacerowymi /123RF/PICSEL


Tatrzańskie malownicze miejsca, do których prowadzą trasy o stosunkowo niskim stopniu trudności i w które warto wybrać się z dziećmi to: 

 • Morskie Oko 
 • Dolina Chochołowska 
 • Hala Gąsienicowa 
 • Rusinowa Polana 
 • Dolina Małej Łąki 

Miłośnicy biegówek na pewno docenią szlak: Dolina Chochołowska — Wołowiec — Starobociański Wierch — Hala Ornak — Dolina Kościeliska. Ci, którzy natomiast potrzebują czegoś łatwiejszego, trasę: Dolina Białego — Ścieżka nad Reglami — Przysłop Miętusi — Droga pod Reglami. 

Gdy znudzą się górskie wycieczki, przyjemnie będzie wybrać się na spacer po mieście np. po Zakopanem, by podziwiać wille w stylu zakopiańskim, projektu Stanisława Witkiewicza lub odwiedzić słynną skocznię narciarską — Wielką Krokiew. 

Ferie zimowe w Sudetach 

Podobnie jak w Tatrach, w Sudetach największymi zimowymi atrakcjami będą przede wszystkim narty i górskie wycieczki. Wśród stoków narciarskich, które cieszą się największą popularnością i sympatią narciarzy, są: Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie, Czarna Góra w Siennej i Biały Jar w Karpaczu.  

Sudety znane są ze świetnych tras narciarstwa biegowego. Polską Mekką tego sportu są Jakuszyce przy Szklarskiej Porębie, w których odbywa się największy bieg narciarski w kraju — Bieg Piastów. Prócz trudnych tras dla profesjonalistów, znajdziemy tu także łatwe szlaki dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem. Z wielu szlaków na biegówki słyną także Góry Izerskie.  

70592288_m
Sudety to idealne miejsce na to, by rozpocząć przygodę z nartami biegowymi /123RF/PICSEL


Spośród szlaków spacerowych dla mniej doświadczonych najlepiej będzie wybrać się np. do Wodospadu Kamieńczyka lub Wodospadu Szklarki. Gdy natomiast zimowe spacery się znudzą, w pobliżu Sudetów znajduje się wiele zamków i pałaców, które można odwiedzić. Warto zobaczyć m.in. Zamek Książ, Zamek Czocha czy Zamek w Bolkowie. 

Przeczytaj również: Wydajemy coraz więcej na prywatną naukę. Zobacz, ile trzeba dziś zapłacić za korepetycje

Ferie zimowe w Bieszczadach 

Bieszczady są górami niższymi niż Tatry czy Sudety i nie ma w nich aż tylu dużych ośrodków narciarskich, jednak ich urokiem jest właśnie to, że są mniej oblegane i bardziej dzikie niż reszta polskich gór. Ze względu na ich stosunkowo małą wysokość, są bogate w łatwe szlaki spacerowe, które nadają się idealnie dla dzieci i początkujących górołazów. Będą to m.in. trasa prowadzącą do terenów dawnej, bojkowskiej wsi Łopienka, droga do Rezerwatu Sine Wiry, a także podejście na Dwernik Kamień.  

Bieszczadzkie stoki narciarskie, które są warte uwagi, znajdują się w Ustrzykach Dolnych. Są to Laworta i Gromadzyń. Na biegówki natomiast najlepiej wybrać się na trasy w okolicach Mucznego. 

Prócz typowo górskich rozrywek, mamy tam także możliwość przejazdu wąskotorową Bieszczadzką Kolejką Leśną, która zagwarantuje niezapomniane, zimowe widoki. Bieszczady słyną również ze szlaku architektury drewnianej. Jego najsłynniejszymi obiektami są cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku oraz zespół cerkiewny św. Michała Archanioła w Turzańsku. 

oprac. Joanna Cwynar

Przeczytaj również:

Jak się ubrać na studniówkę 2022?

Żywe elektrownie, czyli bakterie, które żywią się prądem