Kotlina Danakilska w Etiopii

Kotlina, znana jako „brama do piekła”, jest niezwykle gorąca i jest jednym z najbardziej zadziwiających i niebezpiecznych miejsc na Ziemi. Żółtozielone stawy, aktywne wulkany Dallol i Erta Ale, a także wrzące kałuże składają się na marsowy krajobraz Kotliny Danakilskiej.

W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Erytrea i Dżibuti. Ruchy trzech sąsiadujących płyt tektonicznych (indyjskiej, afrykańskiej i arabskiej) miały wpływ na formowanie się tej zabójczej kotliny. Znaczna jej część leży na wysokości 150-100 m poniżej poziomu morza. Jest to zatem jeden z najniższych obszarów lądowych na Ziemi.

Ta uderzająco barwna kotlina jest uważana zarówno za najgorętszy region na świecie (biorąc pod uwagę średnią roczną temperaturę), jak i jeden z najbardziej aktywnych geologicznie.

Niegościnna kraina daje naukowcom wskazówki na temat życia na Marsie. Kotlinę charakteryzuje niezwykłe połączenie ekstremalnych parametrów fizykochemicznych. Wody Danakilu mają średnie pH wynoszące 0,2, co jest prawie niespotykane w żadnym naturalnym otoczeniu.

63882188_m
fot.123RF

Toksyczne gazy nasycają powietrze, które przepełnione jest chlorem, a stężenie soli i metalu jest bardzo wysokie. Mimo skrajnie niegościnnych warunków rozwinęły się tam drobnoustroje zwane ekstremofilami — badacze uważają, że ich istnienie sugeruje, że życie może rozwinąć mechanizmy odporne na warunki fizyczne i chemiczne takie, jak na planecie Mars.

Różowe jezioro Hillier w Australii

Z zajęć z geografii dowiadujemy się, że zbiorniki wodne są oznaczone na mapie kolorem niebieskim. Dzisiaj dowiesz się, że ta barwa nie jest charakterystyczna dla wszystkich jezior.

122033573_m
fot. 123RF

Nie dajcie się zwieść temu instagramowemu widokowi! Wody jeziora Hillier są jednymi z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie, porównywanym nawet do Morza Martwego. Oprócz jeziora Hillier w Parku Narodowym Murray-Sunset w Wiktorii są cztery niezwykle słone różowe jeziora: Crosbie, Becking, Kenyon i Hardy. Przy okazji warto też wspomnieć o niezwykłej lagunie Hutt znajdującej się między Geraldton i Kalbarri w Australii Zachodniej.

Niewiele organizmów może przetrwać na dnie jeziora składającego się właściwie z płynnej soli, ale ekstremofile, takie jak te znalezione w Lake Hillier, żyją w tym środowisku. Przyczyna pastelowego koloru wód Hillier nie jest w pełni zrozumiała dla naukowców, chociaż większość podejrzewa, że ​​ma to związek z obecnością mikroalg Dunaliella salina, które produkują karotenoidy, pigment występujący również w marchwi. Dodatkowe analizy materiału pobranego z jeziora wykazały około 10 gatunków bakterii kochających sól, archeonów i kilku gatunków alg Dunaliella. Prawie wszystkie te organizmy są różowe, czerwone lub łososiowe i są prawdopodobnymi „winowajcami” dziwnego koloru jeziora.

Jezioro Hillier odkrył po raz pierwszy w 1802 r. Nawigator i kartograf Matthew Flinders, który pobrał próbki z jeziora i wspomniał o jego istnieniu w swoim dzienniku.

Czytaj dalej na następnej stronie