Czerwona płachta działa na byka

Nieprawda! Pomijając zdenerwowanie zwierzęcia spowodowane obecnością wielu tysięcy widzów, agresji byków nie wywołuje czerwony kolor. W rzeczywistości zwierzę jest prowokowane poprzez wykonywane płachtą ruchy. Szybkie i gwałtowne machanie materiałem przed oczami byka sprawia, że rusza on do ataku.

Stany Zjednoczone zostały założone przez 13 kolonii

Mit ten jest tak powszechny, że pojawia się nawet w podręcznikach do historii! Zdaje się go potwierdzać pierwsza flaga Stanów Zjednoczonych, na której widniało aż 13 białych gwiazd. Niestety, także i ona wprowadza w błąd.
Jaka jest prawda?

USA flaga
Źródło: 123RF/Picsel

Stany Zjednoczone zostały założone przez 12 kolonii. Uznawane za trzynastą kolonię Delaware, tak naprawdę nigdy nią nie było. Kiedy w 1660 roku przepędzono stamtąd Holendrów, został ona podzielona pomiędzy Maryland i Pensylwanię.

Van Gogh odciął sobie ucho

Plotka o romantycznym geście słynnego malarza, który odciął sobie ucho i podarował je ukochanej, jest często podawana jako ciekawostka na lekcjach historii czy plastyki. Jak się okazuje, malarz nigdy się nie samookaleczył w ten sposób. Prawdą jest, że artysta stracił ucho, co można zauważyć na jego autoportrecie, jednak stało się to podczas walki na miecze z Paulem Gauguinem, słynnym malarzem i jego przyjacielem. Jak więc powstała ta plotka? Wymyślił ją sam Vincent Van Gogh, chcąc uchronić przyjaciela przed konsekwencjami czynu.