Zmiany w systemie edukacji
Dla wielu dzieci 6 i 7-letnich spotkanie inauguracyjne będzie pierwszym kontaktem z nauką szkolną, którą będą kontynuować przez najbliższe kilkanaście lat. Uczniowie tegorocznych klas 8, w przyszłym roku zakończą swoją edukację w podstawówce. Rozpoczną 4-letnie liceum, 5-letnie technikum albo 3-letnią szkołę zawodową. Będzie to pierwszy rocznik odbywający naukę w ramach nowych zasad, które dotyczą organizacji nauki w szkołach średnich.
Pierwszy egzamin ósmoklasisty
Dzieci, które uczą się w 8 klasie, zakończą szkołę podstawową egzaminem ósmoklasisty. Będzie to pierwszy taki test po reformie edukacji w 2016 roku. Nie określono minimalnego progu, potrzebnego do zdania, w związku z tym wszyscy uczniowie zaliczą ten egzamin. Przedmioty, z którymi zmierzą się uczniowie to język polski, matematyka oraz jeden nowożytny język obcy, na który uczeń uczęszczał.
Program „Dobry start”
W tym roku rusza program „Dobry start”, w ramach którego uczniowie mogą ubiegać się jednorazowe dofinansowanie w wysokości 300 zł. Przysługuje on dzieciom do 18. roku życia lub 20. roku życia, jeżeli kontynuują swoją naukę w tej samej szkole. Co ważne, świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny. Według szacunków MEN, o dofinansowanie może się starać aż 4,6 mln uczniów.
Rok 2018/2019. Dni wolne od szkoły
Na pierwszą długą przerwę uczniowie muszą poczekać do Świąt Bożego Narodzenia. Będzie trwała od 23 do 31 grudnia 2018. Wolne będzie także 1 stycznia – w roku 2019 wypada we wtorek. Wiosenna przerwa wypada od 18 do 23 kwietnia 2019. Zimowe ferie odbywają się w zależności od województwa – pierwsze rozpoczną się 14 stycznia, a ostatnie zakończą 24 lutego.
Do szkoły uczniowie nie pójdą także w ustawowe dni wolne, czyli:
Wszystkich Świętych - 1 listopada 2018 (czwartek)
Święto Pracy - 1 maja 2019 (środa)
Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja 2019 (piątek)
Boże Ciało - 20 czerwca 2019 (czwartek)
Komentarze (0)