Spis treści:

Czy ubezpieczenie szkolne uczniów jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie ucznia w szkole od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe. To, czy rodzice ubezpieczą swoje dziecko, zależy tylko od nich. Szkoła zatem nie może od nich wymagać ubezpieczenia dziecka za pośrednictwem placówki ani kazać im przedstawiać oświadczeń o nieubezpieczaniu ucznia w szkole lub zaświadczeń o indywidualnym wykupieniu polisy.

Choć nie trzeba ubezpieczać dziecka w szkole, to najczęściej placówki edukacyjne oferują rodzicom taką opcję, dlatego część opiekunów się na to decyduje. Zazwyczaj odbywa się to tak, że szkolna Rada Rodziców wybiera ofertę konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Dzieci rodziców, którzy zgodzę się na tę opcję, zostaną ubezpieczone za pośrednictwem szkoły grupowo. Jest to wygodne dla wielu rodziców rozwiązanie, ponieważ wówczas wpłacają do szkoły odpowiednią kwotę i nie muszą już martwić się szukaniem polisy.  

Ma to jednak także minusy. Przede wszystkim nie możemy wówczas negocjować warunków umowy, a zakres ubezpieczenia najczęściej jest podstawowy i niedostosowany do potrzeb indywidualnych uczniów. Może zatem nie pokryć wszystkich kosztów leczenia czy rehabilitacji, w momencie, w którym dojdzie do wypadku. Zanim zatem ubezpieczymy dziecko w szkole, warto dowiedzieć się więcej na temat zakresu polisy wybranej przez Radę Rodziców oraz jej kosztów, by zdecydować, czy jest ona dla naszego dziecka wystarczająca, a dla nas opłacalna.

Wielu rodziców decyduje się na indywidualne wykupienie dla dziecka ubezpieczenia od NNW lub dopisuje je do własnego ubezpieczenia. Wówczas można dopasować ofertę i jej cenę do własnych potrzeb, a także rozszerzyć pakiet.

Przeczytaj również: Co można wnieść na egzamin? Jest już lista przyborów na maturę 2023

Kiedy ubezpieczenie dziecka od NNW jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie dziecka od NNW jest obowiązkowe tylko w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest zorganizowany przez szkołę wyjazd za granicę (w przypadku wycieczek krajowych nie ma takiego obowiązku). Wówczas ubezpieczenie uczniów jest obowiązkowe i organizuje je samodzielnie lub za pośrednictwem firmy turystycznej szkoła. Koszt ubezpieczenia zazwyczaj wliczony jest w cenę wycieczki, którą pokrywają rodzice uczniów.  

Drugi przypadek to ubezpieczenie od NNW uczniów, którzy kierowani są na praktyczną naukę zawodu poza szkołą. Wówczas obowiązek ubezpieczenia takich uczniów spoczywa na szkole. Kosztów takiej polisy nie pokrywają jednak rodzice, lecz jest ona opłacana z subwencji oświatowej, którą otrzymują na m.in. takie potrzeby organy prowadzące placówki edukacyjne.

Ile kosztuje ubezpieczenie dziecka w szkole?

Koszt ubezpieczenia dziecka w szkole jest zależny od tego, jaką polisę wybrała Rada Rodziców. Kwoty, które trzeba zapłacić za roczne ubezpieczenie dziecka od NNW, zazwyczaj nie są wysokie i rozpoczynają się już od 25 zł. Bardziej rozszerzone pakiety mogą jednak być odpowiednio droższe i kosztować ponad 200 zł. Zatem jeśli Rada Rodziców wybrała ofertę, która nie jest dla nas satysfakcjonująca finansowo czy pod względem warunków, możemy indywidualnie poszukać lepszej i ubezpieczyć dziecko na własną rękę.

Przeczytaj również: Edukacja domowa — bez stresu i bieganiny. Jak uczyć się w domu?

Czym różnią się oferty firm ubezpieczeniowych?

Oferty firm ubezpieczeniowych mogą bardzo się od siebie różnić pod wieloma względami. Część z nich obejmuje tylko podstawowy pakiet, inne mogą być rozszerzone o więcej elementów. Wykupując ubezpieczenie indywidualne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poszczególnie kwestie:

  • koszt ubezpieczenia (tj. ile jednorazowo będziemy musieli zapłacić, by wykupić ubezpieczenie);
  • co obejmuje ubezpieczenie (tj. jakie zdarzenia, w jakich przypadkach);
  • na jaką kwotę ubezpieczone jest dziecko w razie konkretnego uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu, potrzeby leczenia lub rehabilitacji (tj. ile pieniędzy zostanie nam wówczas wypłacone).

Do kiedy trzeba wykupić polisę ubezpieczeniową dla ucznia?

Ubezpieczenie szkolne od NNW wykupuje się na rok, a jego ważność kończy się 30 września. Zatem, by wykupić ubezpieczenie dla dziecka na rozpoczynający się właśnie rok szkolny, należy to zrobić najpóźniej do tego terminu.  

Rodzice, którzy już wcześniej dopisali dziecko do swojego ubezpieczenia, nie muszą natomiast martwić się terminami ani dokonywać żadnych formalności, ponieważ ich ubezpieczenie nadal obowiązuje.

Przeczytaj również: Przedmioty w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Wykaz i wymiar godzin w poszczególnych klasach

Czy uczniowi bez polisy NNW należy się odszkodowanie?

Zdarza się, że rodzice z różnych powodów nie ubezpieczają swoich dzieci od NNW w ogóle — ani w szkole, ani indywidualnie. Czy uczniowi bez ubezpieczenia od NWW należy się odszkodowanie w razie wypadku? Rodzice, którzy znajdą się w takiej sytuacji, mogą skorzystać wówczas z którejś z dwóch podanych poniżej opcji lub z obu jednocześnie.

Pierwsza to jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o które należy się ubiegać po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Pieniądze od ZUS-u mogą dostać jednak tylko osoby, które doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku.   

Drugą jest wniesienie powództwa cywilnego do sądu. Wówczas organ ten rozstrzyga, kto zawinił wypadkowi. Jeśli okaże się, że zdarzenie wynikło z powodu zaniedbań pracowników szkoły, będą oni musieli ponieść odpowiedzialność, a my otrzymamy odszkodowanie. Z tej opcji mogą skorzystać dodatkowo również osoby, które były ubezpieczone.

Mimo tego, że w razie braku polisy, możemy otrzymać pomoc pieniężną, to jednak warto ubezpieczyć dziecko niezależnie od tego, czy w szkole, czy indywidualnie, ponieważ kwoty odszkodowań wypłacanych z ZUS i na podstawie powództwa cywilnego mogą być niskie, a zatem nie zawsze będą mogły pokryć koszty całego leczenia i ewentualnej rehabilitacji.  

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie