Z tego artykułu dowiesz się:

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie używał emoji na Facebooku, Instagramie, WhatsAppie czy w innym komunikatorze. Emotki na dobre wniknęły już w naszą codzienność i używamy ich niemal non stop, w różnych sytuacjach. Zarówno na co dzień, podczas rozmów, jak i coraz częściej w pracy, np. w postach firm w mediach społecznościowych. 

Niestety, nie zawsze posługujemy się nimi zgodnie z ich pierwotnym założeniem i stąd bierze się sporo nieporozumień. Nie każdy wie, jakie jest znaczenie emoji, a przecież w miarę upływu czasu, za sprawą aktualizacji, popularnych buziek jest coraz więcej. Nic więc dziwnego, że lista nowych emoji 2021, u niektórych wzbudziła zainteresowanie, a u innych lęk. Wielu ludzi obawia się, że wstawi je w nieodpowiednim kontekście, narażając się tym samym na ośmieszenie. Kiedy zatem używać poszczególnych emoji? W jakich sytuacjach dobrze jest urozmaicić nimi tekst, a kiedy lepiej tego nie rozbić? Czym są popularne buźki, jakie jest ich prawdziwe znaczenie i które błędy w komunikacji na Messengerze denerwują nas najbardziej? 

Emoji a emotikon — jakie są różnice?

Mnóstwo osób myśli, że emoji i emotikon są dokładnie tym samym. Tymczasem różnica pomiędzy nimi jest znacząca, choć mają ze sobą wiele wspólnego. 

Można powiedzieć, że emotikon to starszy krewny emoji. Jest, najprościej mówiąc, sekwencją następujących po sobie znaków, które wpisujemy na klawiaturze. 

Nazwa emotikon jest połączeniem słów: emotion i icon, a za twórcę pierwszego z nich uważa się informatyka z Carnegie Mellon University, Scotta Fahlmana. W 1982 roku przesłał on w wiadomości, następujące po sobie: dwukropek, myślnik i nawias, a więc znaki, które dziś znamy jako najpopularniejszy emotikon: uśmiechniętą buźkę :-). Inne bardzo często używane emotikony to: ;),  :D,  :P, :(, :O, :C, :'(, :*, XD, :|, :/. Oznaczają one kolejno:

;) - puszczanie do kogoś oczka lub uśmiech z przymrużeniem oka

:D - szczęście lub szeroki uśmiech

:P - pokazanie komuś języka

:( - smutek

:C - wielki smutek, zawód

:'( - płacz

:O - szok, zdziwienie 

:* - buziak, pocałunek

XD - rozbawienie 

:| - niezdecydowanie, obojętność 

:/ - niezadowolenie, zniesmaczenie

Emoji, znane większości z nas m.in. jako buźka z komunikatorów typu Messenger, jest o kilkanaście lat młodsze od emotikona i można zauważyć, że z roku na rok ma coraz szersze zastosowanie. Słowo emoji z języka japońskiego oznacza piktogram lub symbol rysunkowy. W przeciwieństwie do emotikonów nie ogranicza się jedynie do wyrażania ludzkich emocji, ale przedstawia również m.in. określone sytuacje, miejsca, zwierzęta czy pogodę. 

Nie wieszaj map na ścianie w pokoju dziecka. Przeczytaj, dlaczego

Znaczenie emoji. Kiedy ich używać, a kiedy nie?

Zwolennicy używania emoji uważają, że nie tylko wzbogacają one graficznie tekst, ale również pomagają wzmocnić przekaz i lepiej uwydatnić emocje. 

O ile wprowadzenie ich do tekstu w prywatnej korespondencji, gdzie stosuje się zwięzłe komunikaty, ma sens, o tyle w przypadku treści biznesowej już niekoniecznie. Jeśli kontakty pomiędzy dwoma firmami nie są szczególnie bliskie, to taki zabieg może sprawić, że zostaniemy odebrani jako mało profesjonalni. 

Podobnie jest w przypadku komunikacji firmy w social mediach. Prowadząc fanpege’a danej marki na Facebooku czy Instagramie powinniśmy być ostrożni, ponieważ używając zbyt wielu emoji w postach czy w rozmowie ze znajomymi, osiągamy efekt odwrotny od zamierzonego. 

Nasze teksty są nimi przesycone, przez co bardzo trudno jest zrozumieć ich sens. Wyglądają kuriozalnie i sprawiają, że błędnie odbieramy komunikat. Nawet jeśli treść jest nie do końca zabawna, naszpikowanie jej symbolami graficznymi może sprawić, że odbierzemy ją jako żart.

Używanie niektórych emoji może też prowadzić do wielu niezręcznych sytuacji. Niektórzy, zwłaszcza starsi użytkownicy, mogą sobie nie zdawać sprawy ze znaczenia symboli, które znamy jako płaczącą ze śmiechu buźkę lub słynnego bakłażana. 

113052221_fb-link
Emoji to nie tylko "buźki", ale również ikony, piktogramy i symbole /123RF/PICSEL


Emoji w poważnych rozmowach zakazane

Kontakty biznesowe to niejedyna sytuacja, w której używanie emotek nie jest najlepszym rozwiązaniem. 

W niektórych sytuacjach prywatnych również nie jest to wskazane. Zwłaszcza jeśli rozmawiamy z daną osobą na poważny temat, np. o uczuciach, i zastępujemy nimi większość słów. W takich przypadkach emoji mogą tylko zdenerwować bliską osobę lub sprawić, że źle odbierze ona to, co mamy jej do przekazania. Podobnie jest w przypadku rozmów z obcokrajowcami. 

Emoji. Tych gestów unikaj w innych krajach! 

W różnych kulturach ludzie mają odmienne doświadczenia i poglądy, przez co mogą poczuć się obrażeni, jeśli wykorzystamy „buźkę”, nie zdając sobie sprawy z tego, że w danym kraju może ona zostać źle odebrana. 

Tak jest chociażby z emotką, którą znamy jako podniesiony w górę kciuk. W Polsce jest on uważany za aprobatę. W Ameryce Łacińskiej traktuje się go natomiast zgoła odmiennie. Daje on odbiorcy komunikat „spadaj stąd”.  

Podobnie jak emoji „vegeta”, czyli połączenie kciuka oraz palca wskazującego w kółeczko, które u nas oznacza, że wszystko jest w porządku. W Japonii może być uważane za sygnał, że chcemy otrzymać od kogoś łapówkę. 

Takich przykładów jest o wiele więcej. Przed wysłaniem danego znaku graficznego osobie zza granicy, lepiej zastanówmy się, czy nie popełnimy faux-pas. Zawsze sprawdzajmy znaczenie emoji w innych krajach. 

Ikony emoji. Nowa lista 2021 

Nowe emoji, które weszły do użycia w 2021, urozmaiciły pulę dostępnych do użycia symboli graficznych. Znalazły się w nich m.in. topiąca się twarz, twarz powstrzymująca się od płaczu, osoba z koroną na głowie, pozdrowienie w formie salutowania, przygryzanie wargi, koral, lilia wodna, koło ratunkowe czy słaba bateria. Wśród nowych emotek są również ręce ułożone w kształcie serca, różne odcienie skóry, więcej uścisków dłoni czy spójne opcje płci dla ciąży, ponieważ, oprócz kobiet, mogą w nią zajść również niektóre osoby niebinarne oraz transpłciowi mężczyźni. Poza tym większość emoji ma występować również w wersji neutralnej, jeżeli chodzi o płeć.

Przeczytaj również:

Bajkowe wytwory natury. Oto 11 magicznych miejsc na świecie

Najgroźniejsze choroby zakaźne. Niektóre są wciąż aktywne

Jak oszukać ciało i umysł? Poznaj 10 sposobów, które pomogą w trudnościach