W tym artykule przeczytasz o:

Przez lata dziesiątkowały całe społeczności i stanowiły jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Najgroźniejsze choroby zakaźne – bo o nich mowa – odcisnęły swoje piętno na historii wielu kultur i narodów. Odkrycie przeciwciał chroniących przed rozwinięciem choroby i ostrym jej przebiegiem pozwoliło zapanować nad niektórymi z nich.

Choroby zakaźne a szczepienia

Stworzenie szczepionek na choroby zakaźne dało poczucie bezpieczeństwa, jednak bywa ono zawodne, jeśli społeczeństwo nie przestrzega zasad, zgodnie z którymi mają nas chronić. Ważne, by znacząca większość populacji była zaszczepiona. Tylko wtedy daje się w pełni zapanować nad problemem. Niektóre choroby zakaźne wracają – widać to zarówno w Polsce, jak i Europie. Przykładem może być odra. Niestety, nie jedynym.

Czytaj o najdziwniejszych grzybach świata (kliknij »)

Choroby zakaźne – lista

Oto lista jednych z najgroźniejszych chorób zakaźnych, z którymi przyszło zmagać się ludzkości – zarówno współcześnie, jak i na przestrzeni wieków.

WZW typu B

Wśród chorób zakaźnych w Polsce i w Europie nadal pojawia się wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV). Może ono doprowadzić nawet do wystąpienia marskości wątroby i nowotworów złośliwych u osoby zakażonej. W ciągu roku HBV zbiera na świecie żniwo w postaci blisko 800 tys. śmiertelnych ofiar. Na szczęście szczepionka przeciwko wirusowi znacznie ogranicza zasięg jego szerzenia.

Dżuma

„Czarna śmierć” była bez wątpienia jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych w Europie – w XVI wieku zabiła miliony ludzi. Dżumę – bo o niej mowa – wywołuje bakteria Yersinia pestis. Ludzie zarażali się nią po pogryzieniu przez pchły, żywiące się wcześniej krwią zakażonych gryzoni. Nieleczona zabijała nawet z 80% skutecznością! Dżuma nie została eradykowana (całkowicie zwalczona) do dziś – pomimo istnienia szczepionki na nią i antybiotyków pomagających w jej leczeniu. Jest chorobą zakaźną, która powraca co jakiś czas w Azji i Afryce.

gruźlica
Co roku w Polsce na gruźlicę zapada ok. 5 tys. osób. /123RF/PICSEL


Ospa prawdziwa

Ospa prawdziwa (kiedyś: czarna ospa) to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych w historii. Zakażeni jej wirusem musieli mierzyć się z wysoką gorączką i pojawiającymi się na twarzy i kończynach grudkami i wypryskami. Jest jedną z chorób zakaźnych charakteryzujących się wysypką, zmieniającą się w wypełnione płynem pęcherzyki. Niektóre odmiany wirusa doprowadzały do śmierci nawet 80 proc. zarażonych, łagodniejsze do 30. 8 maja 1980 r. WHO uznało ospę prawdziwą za eradykowaną.

Gruźlica

Gruźlica to choroba zakaźna, którą wywołuje prątek gruźlicy. Jest ona zagrożeniem nawet dziś. Nie brak jej na liście chorób zakaźnych także w Polsce – rocznie odnotowuje się ok. 5 tys. przypadków! Osoba, u której doszło do zakażenia, odczuwa silne zmęczenie i ból w klatce piersiowej. Jest osłabiona, ma podniesioną temperaturę, dreszcze i poty. Objawom towarzyszy charakterystyczny, intensywny, wycieńczający kaszel z krwiopluciem.

Półpasiec

Półpasiec to choroba wywoływana przez wirus VZV. Odpowiada on również za ospę wietrzną. Obie choroby są ze sobą związane – półpasiec pojawia się u osób, które przechodziły ospę. Do charakterystycznych objawów należą uciążliwy ból, wysypka i pęcherzyki.

błonica
Błonica uszkadza wiele narządów. /123RF/PICSEL


Błonica

Błonica (dyfteryt) wywoływana jest przez bakterie moczugowca błonicy. Choroba przenosi się drogą kropelkową, może mieć ciężki przebieg i prowadzić nawet do śmierci. Bakteria może doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów – wątroby, nerek, nadnerczy, serca, a także ośrodkowego układu nerwowego. Toksyny, które wytwarza, powodują pojawianie się szarych nalotów – błon rzekomych. Do leczenia błonicy stosuje się antybiotykoterapię.

Dur brzuszny

Dur brzuszny (tyfus) to choroba zakaźna atakująca przewód pokarmowy, wywołana bakterią Salmonelli typhi. Zakazić się nią można drogą pokarmową – na skutek spożywania żywności bądź wody skażonej fekaliami zakażonego. Wśród objawów duru brzusznego znajdują się: wysypka, ból brzucha oraz wysoka gorączka. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do śmierci. Chronią przed nią szczepienia. Pomimo tego, co roku na tyfus zapada około 22 miliony ludzi.

Czytaj również:

Eksperymenty myślowe. Tę metodę stosował Albert Einstein

Jakie tajemnice kryją zatopione miasta?

Klatka dla dziecka, klimatyzowana kosiarka. Oto najdziwniejsze wynalazki świata