Z tego artykułu dowiesz się:

Czujesz, że nadciąga atak paniki albo złości? Może jest ci gorąco i potrzebujesz się schłodzić? Poparzyłeś język albo skaleczyłeś się i chcesz, by uczucie bólu szybko zniknęło? Istnieją sposoby, które pomogą ci w oszukaniu zarówno umysłu, jak i ciała. Warto o nich wiedzieć – mogą przydać się w wielu sytuacjach.

Jak oszukać ciało?

Istnieje wiele metod na to, jak oszukać ciało. Uciążliwa czkawka, kichanie i odruch wymiotny to tylko niektóre z zachowań organizmu, które da się powstrzymać. Podobnie można zadziałać także na potrzebę szybkiego schłodzenia się albo zatrzymania niegroźnego krwotoku z nosa. Wystarczy wiedzieć jak.

Jak poradzić sobie z ciągłym zmęczeniem. 10 sprawdzonych sposobów (kliknij »)

Jak ochłodzić ciało?

Najszybciej – i to w dodatku na całe ciało – zadziała schłodzenie nadgarstków i karku. Efekt jest odczuwalny już po kilkunastu sekundach. W upalny dzień ręcznik namoczony w lodowatej wodzie i przyłożony właśnie do tych miejsc powinien przynieść ulgę. 

Jak zatrzymać czkawkę?

Męczącą czkawkę można powstrzymać na kilka sposobów. Pomoże w tym wypicie powoli, małymi łyczkami szklanki wody – miarowa praca przełyku i przepony zatrzymuje uciążliwe czkanie. Podobnie działa wstrzymanie oddechu. Rosnący poziom dwutlenku węgla we krwi zmusza przeponę do rozluźnienia. Podobny efekt daje oddychanie do papierowej torby.

Jak powstrzymać odruch wymiotny?

W przypadku odczuwalnych mdłości pomóc może bardzo powolne, miarowe oddychanie. Dodatkowo obniżenie temperatury pomieszczenia, np. poprzez jego wietrzenie, także powinno przynieść ulgę w takiej sytuacji. Ciekawym zabiegiem mogącym powstrzymać odruch wymiotny jest mocne ściśnięcie kciuka lewej dłoni. Ma to działać na zasadzie pobudzenia nerwów biegnących wzdłuż ręki, co przynieść ma ulgę w dolegliwościach związanych z nudnościami.

Jak powstrzymać kichanie?

Pomóc w powstrzymaniu kichnięcia może ściśnięcie płatków nosa i zatkanie go w ten sposób. Kolejnym sposobem jest też uciśnięcie miejsca nad łukiem kupidyna, czyli odcinka między łukiem górnej wargi a nosem.

Jak powstrzymać krwawienie z nosa?

Pierwszym krokiem do powstrzymania krwawienia z nosa jest pochylenie głowy w dół – pozwoli to krwi spływać bez ryzyka zakrztuszenia się nią. Następnie można ucisnąć skrzydełka nosa i zastosować zimny, mokry kompres. Należy przyłożyć go u nasady nosa, przy czole. Powinno pomóc w ciągu kilku minut.

Co pomoże na poparzony język?

Naturalną reakcją w przypadku poparzenia języka jedzeniem jest schłodzenie bolącego miejsca. Najlepiej zrobić to od razu – wypijając powoli coś zimnego. Pomoże także dalsze niepodrażnianie języka, na co rozwiązaniem może być delikatne, schłodzone jedzenie.

52989822_m
Na powstrzymanie kichania są dwa sposoby. /123RF/PICSEL

Jak oszukać umysł?

Nie tylko odruchy związane z ciałem udaje się czasem poskromić. Podobnie można zadziałać też na ludzki mózg. Jak oszukać umysł? Istnieje na to kilka sposobów. Dają one np. szanse na to, by pomóc się uspokoić, powstrzymać złość, uśmiechnąć albo zahamować atak paniki.

Jak powstrzymać złość?

Pierwszym krokiem będzie uświadomienie sobie tego, że odczuwamy złość i nie jest to niczym złym. Następnie można próbować zapanować nad nią. Pomoże w tym miarowe oddychanie, a także skierowanie myśli w inny obszar niż ten wywołujący złość.

Jak powstrzymać atak paniki?

Istnieje kilka rozwiązań na skuteczne powstrzymanie ataku paniki. Po pierwsze można spróbować zapanować nad oddechem. Spokojny, miarowy, głęboki oddech pozwoli ciału w naturalny sposób się zrelaksować. Po drugie można próbować skupić się na czymś — intensywnie zająć myśli, tak by odwrócić uwagę od samego ataku. Po trzecie można zastosować technikę polegającą na uświadomieniu sobie tego, co się dzieje, nazwaniu pojawiających się emocji i opisaniu ich.

Jak wywołać uczucie szczęścia?

Wiadomo, że jeśli czujemy się szczęśliwi, uśmiechamy się. Ale czy działa to też w drugą stronę? Okazuje się, że tak. Poczucie szczęścia, spokoju i bezpieczeństwa da się przywołać po prostu uśmiechając się.

Jak zmniejszyć uczucie bólu?

Jeśli ból dotyczy miejsca zranionego, można zmniejszyć nieprzyjemne odczucie, patrząc na uszkodzone miejsce z daleka. Efekt ten da się osiągnąć przy użyciu odwróconej lornetki. Mózg jakby „odsunie” poczucie bólu od rany – w końcu jest ona daleko.

Czytaj również:

Coraz więcej dzieci uczy się w domu. Jak przejść na edukację domową? 

Poznaj najdziwniejsze kierunki studiów na świecie

TOP 15 najtrudniejszych polskich słów. Czy wiesz, co oznaczają?