Kanion Antylopy, Arizona, Stany Zjednoczone 

Wyjątkowe miejsce dla fanów fotografii - kanion szczelinowy, nazywany także Kanionem Korkociągu, który znajduje się na terenie rezerwatu plemienia Nawaho w pobliżu Page w Arizonie.

Nazwa kanionów pochodzi od widłorogów amerykańskich (dawniej antylop widłorogich), które przed laty swobodnie wędrowały po okolicy. Sezonowe powodzie i wiatr przez tysiąclecia rzeźbiły skały z czerwonego piaskowca, tworząc niezwykłe kształty, które dziś możemy podziwiać, idąc wąskimi, krętymi korytarzami. Formacje skalne kanionu wraz z naturalną grą światła dają oszałamiający efekt, który zmienia się wraz z porami roku. W zależności od godziny, piaskowiec przybiera odcienie od niebieskiego i fioletowego po pomarańcz, czerwień i złoto.

W języku ludu Nawaho górną część kanionu nazywa się Tsé'bighanilí, co oznacza „miejsce, przez które przepływa woda”. Dolna część to Hazdistazí, co oznacza „spiralne łuki skalne”.  Kanion Antylopy jest najczęściej odwiedzanym i najczęściej fotografowanym kanionem szczelinowym na południowym zachodzie Ameryki.

Zhangye Danxia
Niesamowite góry w Chinach. Źródło: 123RF/Picsel

Zhangye Danxia, prowincja Gansu, Chiny

Pasiaste, wielokolorowe szczyty możemy zobaczyć w Parku Narodowym Zhangye Danxia w Chinach. Popularna nazwa „tęczowe góry” wzięła się z tego, że możemy na nich zaobserwować prawie wszystkie kolory tęczy. Ułożone na zmianę warstwy czerwonego piaskowca i przeróżnych minerałów tworzą malownicze, wielokolorowe pasy. Widząc zdjęcia przedstawiające te przepiękne góry, można stwierdzić, że są one namalowane.

Nic bardziej mylnego! Wzniesienia powstały ok. 24 milionów lat temu z powodu erozji piaskowców i innych skał, ruchu płyt tektonicznych, procesów utleniania oraz wietrzenia. Tęczowe góry występują także w innych częściach świata np. w Peru, Kolumbii czy Argentynie.

Czytaj dalej na następnej stronie