W tym artykule przeczytasz o:
- Co pojawi się na maturze z angielskiego?
- Przydatnych zwrotach
- Trikach na maturę z angielskiego
- Nauce poprzez oglądanie filmów
Matura z angielskiego w 2022 r. Czego możesz się spodziewać?
Termin tegorocznej matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym to 6 maja, a rozszerzonym i dwujęzycznym – 9 maja. W tym roku zrezygnowano z części ustnej, chyba że uczeń potrzebuje jej do rekrutacji na studia. Wówczas będą one przeprowadzane w innych dniach (18–20 maja).
Ponieważ tegoroczna matura nie przewiduje egzaminu ustnego, przejdźmy do informacji o egzaminie pisemnym. Zarówno w podstawowej, jak i rozszerzonej maturze z angielskiego, część pisemna dzieli się na 4 części.
- Listening, czyli słuchowisko, w którego trakcie uczniowie muszą wpisać poprawne odpowiedzi (wybierane, prawda/fałsz, wielokrotnego wyboru) na podstawie rozumienia mówionego tekstu. Na tę część przeznacza się 20 minut (25 minut na rozszerzonym angielskim).
- Reading, czyli część czytana, która sprawdza rozumienie tekstu. Tutaj także pojawiają się pytania wielokrotnego wyboru związane z tekstem.
- Grammar part, czyli sprawdzenie poprawnego posługiwania się gramatyką, zwrotami leksykalnymi, związkami frazeologicznymi itp. W tej części dominują zadania otwarte, ale mogą także pojawić się te wielokrotnego wyboru. Jest to jeden z najtrudniejszych etapów matury pisemnej z angielskiego. Możesz się jednak do niego dobrze przygotować.
- Writing, czyli wypracowanie, rozprawka, list formalny lub nieformalny, opinia, e-mail, wpis blogowy, a nawet pisemna forma dyskusji. To ostatnia część matury z angielskiego, w której do przygotowania jest tekst (w części podstawowej na 80–130 słów, w części rozszerzonej 200–250 słów) na konkretny temat.
Aby zdać maturę z angielskiego, wystarczy uzyskać minimum 30%. Za samą wypowiedź pisemną w sekcji writing można zebrać maksymalnie 10 punktów.
Przeczytaj również: Jak zdać maturę z języka polskiego? Wskazówki, triki i pewniaki
Poznaj przydatne zwroty, dzięki którym łatwo napiszesz wypracowanie w części pisemnej
Jakie zwroty musisz znać, by dobrze napisać część pisemną? W zależności od rodzaju treści warto pamiętać o konkretnych sformułowaniach i wiedzieć, w jakich formach pisemnych występują:
- Dear Sir/Madam – w liście formalnym „Szanowny Panie/Pani”.
- I’m writing to … – piszę, aby…
- Best Regards, Kind Regards, Regards – z pozdrowieniami (jeśli jesteś fanem Gry o Tron, możesz skojarzyć z zakończeniem listu formalnego motto Lannisterów, które brzmi „Lannisters send their regards”).
- Yours sincerely/faithfully – z szacunkiem.
- To start with, to begin with – zwrot rozpoczynający formułowanie opinii.
- Firstly, Secondly, In addition – rozwinięcie argumentacji.
- In conclusion, All in All, To sum up – zwroty podsumowujące argumentację.
- From my point of view, it seems that… – moim zdaniem, wydaje się, z mojego punktu widzenia.
- I hope you’re well – mam nadzieję, że masz się dobrze.
- Write to me ASAP – napisz do mnie tak szybko, jak to możliwe (as soon as possible).
- xoxo – hugs and kisses.
Jak zacząć przygotowania do matury z angielskiego?
Przede wszystkim przejrzyj zakres materiału, który jest wymagany na tegorocznej maturze podstawowej lub rozszerzonej. Nie przestrasz się jego ilością! Angielskiego uczysz się ciągle, z pewnymi rzeczami będziesz więc na bieżąco. Masz jeszcze trochę czasu do matury, więc skup się na przypomnieniu sobie podstaw takich jak: czasy, tryby, związki frazeologiczne, charakterystyczne zwroty i słówka.
W przyswojeniu słówek bardzo pomocne są fiszki do nauki języków, na których jest rysunek i słowo, które go opisuje. Dzięki temu uczysz się słówek na zasadzie skojarzeń z konkretnym obrazem. Lubisz codzienne wyzwania, zdobywanie punktów doświadczenia i łatwe lekcje? Wykorzystaj darmową aplikację do nauki angielskiego, dzięki której nie zabraknie Ci motywacji do codziennych ćwiczeń!
Przeczytaj również: Jak zdać maturę z matematyki? Przydatne wskazówki
Poznaj sprawdzone triki do nauki angielskiego
Jednym z trików, z których chętnie korzystają osoby bez talentu do języków, jest nauczenie się na pamięć schematu pisania konkretnej formy treści (listu, wypracowania, e-maila) i charakterystycznych zwrotów. Dzięki temu dostaniesz 6 punktów za formę i przekazanie informacji, co daje łącznie już 12%. Za dobrze napisaną część ze słuchu zgarniesz 15%. Wystarczy, że w kolejnych etapach trafisz kilka prawidłowych odpowiedzi i matura zdana. Nie mogło być prościej, prawda?
Kolejnym przydatnym trikiem jest regularne osłuchiwanie się z angielskim przez słuchanie podcastów (raczej brytyjskich niż amerykańskich, bo w szkole wymagany jest brytyjski angielski). Możesz też słuchać brytyjskich streamerów gier komputerowych czy recenzentów filmów. Dzięki temu szybko nabierzesz praktyki w wyłapywaniu poszczególnych zwrotów.
Lubisz grać w gry komputerowe? Świetnie! Do matury graj tylko po angielsku. Być może Wiedźmin 3 straci trochę polskiego humoru na angielskim dubbingu, ale wciąż – nie ma lepszego sposobu na regularną naukę przez rozrywkę. Co więcej, jeśli lubisz soundtrack z tej gry, jest on dostępny także w angielskojęzycznym wykonaniu.
Netflix? Tylko po angielsku
Na czas przygotowań do matury zrezygnuj z wygodnych polskich napisów i dubbingu. Tylko angielskie! Jest to naturalny sposób na przyswojenie gramatycznych zwrotów i osłuchanie się z językiem. Z czasem wejdzie ci to w nawyk i gwarantujemy, że już nigdy nie wrócisz do polskich napisów lub dubbingu. Czy wiesz, że wiele seriali zyskuje na oglądaniu ich w oryginale właśnie dlatego, że trudno jest przełożyć konkretne wyrażenia na inny język, by w pełni oddać ich znaczenie?
Pamiętaj, że nawet jeśli nie czujesz się pewnie, masz duże szanse poradzić sobie z egzaminem maturalnym bez ogromnych przygotowań. Masz już wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie lat nauki. Angielski jest wszechobecny, więc chcąc nie chcąc, masz regularny kontakt z językiem także poza szkołą. Bazuj na schematach, czytaj ze zrozumieniem i pamiętaj, że zadania są ze sobą powiązane. Don’t give up! Wish you luck!
Przeczytaj również: Rozprawka na zero punktów? Błędy kardynalne, czyli na co uważać na egzaminie!
Jak dobrze zdać maturę z angielskiego w 2022 r.?
Aby dobrze zdać maturę z języka angielskiego w 2022 r., nie wystarczy wkuć schematów na pamięć. W tym przypadku rzeczywiście będą miały znaczenie regularne ćwiczenia językowe, powtarzanie słówek i duży kontakt z językiem. Oprócz wspomnianych wyżej tipów możesz zmienić język w telefonie na angielski, spisywać listy zakupów po angielsku oraz jak najwięcej rozmawiać w tym języku, czy to ze znajomymi, czy z rodowitymi Anglikami np. na czatach w grach komputerowych.
Pamiętaj o tym, by uczyć się w taki sposób, jaki jest dla ciebie przyjemny. Nauka angielskiego nie jest łatwa, ale daje lepsze efekty, gdy uczysz się języka w trakcie wykonywania ulubionych czynności. Mierz swoje siły na zamiary, dostosuj intensywność nauki do własnych możliwości. Zadbaj o swój własny komfort. Nie powtarzaj wszystkiego dzień przed egzaminem i pamiętaj – take it easy! To tylko matura, a w razie niepowodzenia zawsze możesz przyjść na sierpniowy termin poprawki.
RAPORT MATURA 2022
Aktualności, arkusze i rozwiązania – Matura 2022
Podróż w czasie. Tak kiedyś wyglądały matury w Polsce
Komentarze (0)