Jak wygląda egzamin maturalny z matematyki w 2022 r.?

5 maja 2022 r. rozpoczynają się matury z matematyki na poziomie podstawowym. Przez 170 minut uczniowie będą zmagać się z trzema rodzajami pytań, za które uzyskają maksymalnie 45 punktów. Na arkuszu znajdą się zadania:

 • zamknięte (z jedną poprawną odpowiedzią)
 • otwarte krótkiej odpowiedzi;
 • otwarte rozszerzonej odpowiedzi.

Aby zaliczyć egzamin maturalny, wystarczy zdobyć 14 pkt. Za poprawnie wykonane zadania zamkniętego będzie można otrzymać 1 pkt oraz 28 pkt łącznie za wszystkie. Zadania otwarte krótkiej odpowiedzi są maksymalnie punktowane w zakresie 1–2 pkt, a odpowiedzi rozszerzonej od 4 do 6. Łącznie rozwiązanie zadań otwartych da Ci dodatkowe 17 pkt.

Przeczytaj również: Jak poskromić stres? 5 sposobów, które rozładują napięcie przed egzaminem

Zagadnienia maturalne

W bieżącym roku wprowadzono pewne zmiany. Zmniejszono liczbę zadań otwartych z 9 do 7 oraz ograniczono ilość materiału. Matura będzie więc odrobinę prostsza niż w poprzednich latach. Podstawowe zagadnienia, z których trzeba się przygotować, to:

 • liczby rzeczywiste;
 • działania na potęgach i pierwiastkach;
 • procenty;
 • wyrażenia algebraiczne;
 • równania i nierówności;
 • funkcje i ciągi liczbowe;
 • statystyka opisowa, podstawy rachunku prawdopodobieństwa i kombinatoryki;
 • figury płaskie i bryły;
 • trygonometria.

Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę, aby uzyskać wystarczającą liczbę punktów?

Zadania zamknięte

Zadania zamknięte najczęściej obejmują proste obliczenia i choć można na nich zarobić tylko 1 pkt, to wykonuje się je naprawdę szybko. Wśród maturalnych pewniaków znajdują się działania na potęgach, takie jak sprowadzanie liczb do wspólnej podstawy potęgi lub wspólnego wykładnika, wyliczanie wyrażeń z pierwiastkami, usuwanie niewymierności z mianownika czy obliczanie logarytmów. Niezbyt skomplikowane są też obliczenia procentowe.

Inne typy zadań, na jakie możesz trafić na egzaminie, to:

 • podanie liczby rozwiązań równania lub nierówności;
 • najmniejsza/największa wartość spełniająca równanie lub nierówność;
 • rozwiązywanie układów równań;
 • odczytywanie informacji z wykresu funkcji liniowej lub kwadratowej;
 • obliczanie wartości funkcji i szukanie jej miejsca zerowego;
 • sprawdzanie, czy funkcja jest rosnąca/malejąca;
 • wyznaczanie wierzchołka paraboli.

Pamiętaj, że dla zadań zamkniętych wystarczy zaznaczyć właściwą odpowiedź bez konieczności podawania argumentacji, która doprowadziła cię do konkretnego wyniku. Dlatego w niektórych przypadkach oprócz zastosowania odpowiednich przekształceń dobrym sposobem jest też obliczenie przybliżonych wartości na kalkulatorze i porównanie ich z proponowanymi odpowiedziami.

Przeczytaj również: Kto może mieć więcej czasu na maturze?

Zadania z ciągów liczbowych

Ciągi liczbowe to jedno z zagadnień, za które można uzyskać sporą liczbę punktów, a które nie jest zbyt skomplikowane. Zadania związane są z ciągami arytmetycznymi i geometrycznymi, obliczaniem ich poszczególnych wyrazów oraz sum częściowych. W zależności od stopnia trudności i rodzaju zadania możesz zyskać 1, 2 lub nawet 5 pkt.

Zadania otwarte

Zadania otwarte wydają się odrobinę trudniejsze i bardziej czasochłonne. Jednak wysiłek się opłaca. Jak skutecznie do nich podejść?

Ten typ zadań wymaga większej uwagi, skupienia się na przedstawionej treści oraz znalezienia najlepszego sposobu na rozwiązanie. Wybór metody obliczeń czy rozumowania nie jest sztywno określony, możesz więc zdecydować się na odpowiadający ci rodzaj postępowania, jeżeli tylko będzie poprawny i doprowadzi do właściwego rezultatu. Kiedy skończysz, warto, byś jeszcze raz dokładnie prześledził kolejne kroki, rozwinął ewentualne skróty myślowe oraz sprawdził trafność odpowiedzi.

Przeczytaj również: Jak zdać maturę z języka polskiego? Wskazówki, triki i pewniaki

Jakie są najczęstsze zadania otwarte?

W 2022 r. na maturze podstawowej z matematyki pojawi się 7 zadań otwartych. Jaka tematyka powtarza się najczęściej? Oto przykłady:

Planimetria, czyli geometria płaska. Wszelkiego rodzaju zadania związane ze stosowaniem twierdzenia Pitagorasa oraz obliczaniem pól powierzchni, obwodów czy kątów figur płaskich. Często pojawiają się zadania z kątami wpisanymi i środkowymi w okręgu, wyznaczaniem równania prostej czy długości i środka odcinka.

Stereometria, czyli geometria przestrzenna. To również dziedzina regularnie goszcząca na maturze, choć obecnie będzie znacznie okrojona – z programu wypadły bowiem bryły obrotowe i zadania związane z wyznaczaniem zależności między odcinkami i kątami w ostrosłupie.

Nierówności kwadratowe to zadania otwarte z krótką odpowiedzią, za które można otrzymać 2 pkt. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności należy rozwiązać równanie kwadratowe, co pozwoli wyznaczyć miejsca zerowe. Ujemna delta nie będzie oznaczać, że nierówność nie ma rozwiązań, a jedynie, że wszystkie wartości są ujemne lub dodatnie (czyli parabola znajduje się nad lub pod osią liczbową). Powinieneś też sprawdzić na jakichś wartościach, czy otrzymany wynik ma sens.

Funkcje. Mogą to być zarówno funkcje liniowe, jak i kwadratowe, w tym obliczanie wartości funkcji czy wyznaczanie jej wzoru na podstawie zadanych wartości. W tym roku nie jest natomiast konieczna umiejętność wyznaczania najmniejszej i największej wartości funkcji kwadratowej w danym przedziale.

Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka opisowa oraz kombinatoryka to także popularne tematy na maturze. Zadania mogą dotyczyć wyliczania określonego prawdopodobieństwa np. przy rzutach kostką, obliczania liczby kombinacji w konkretnym zbiorze czy wyliczania średniej arytmetycznej lub mediany dla podanych liczb.

Dobre rady na maturę z matematyki

Aby zwiększyć swoją szansę na zdanie matury z matematyki, zastosuj się do kilku prostych rad. Przede wszystkim zacznij rozwiązywanie od zadań najłatwiejszych. Są to z reguły zadania zamknięte, które wymagają jedynie kilku szybkich obliczeń i zaznaczenia właściwej odpowiedzi.

Jeśli jakieś zadanie sprawia Ci problem, to przejdź do kolejnego. Zawsze możesz do niego wrócić, kiedy uporasz się z tymi łatwiejszymi. Nie zapominaj, że w zadaniach otwartych oceniane jest również rozwiązanie niepełne, a punkty otrzymujesz także za poprawne rozumowanie, które warto przedstawiać oprócz samych obliczeń.

Pamiętaj, że lepiej sprawdzić coś dwa razy, niż oddać arkusz z błędną odpowiedzią. Stosując się do powyższych zaleceń, masz znacznie większe szanse na pozytywnie zakończenie egzaminu maturalnego z matematyki!

 

RAPORT MATURA 2022

Aktualności, arkusze i rozwiązania – Matura 2022

Matura 2022 z Brykiem

Podróż w czasie. Tak kiedyś wyglądały matury w Polsce