Spis treści:

Mitologia grecka – skąd się wzięła?

Zapewne każdy z nas słyszał w szkole opowieści o Zeusie czy Posejdonie, którzy mieszkali na Olimpie — czyli najwyższej greckiej górze. Według legend to właśnie stamtąd kierowali ludzkim życiem i losem śmiertelników. Czym tak naprawdę jest mitologia grecka? To zbiór mitów (czyli opowieści o bogach, bóstwach i innych istotach nadprzyrodzonych), których celem jest wyjaśnienie sensu i złożoności świata otaczającego człowieka, a także wyjaśnienie jego miejsca we wszechświecie. To właśnie na podstawie tej formy literackiej od wieków ustalano normy etyczne, które później stawały się obowiązującymi obyczajami, a nawet prawami. Najstarsze źródła wiedzy o mitologii znaleźć można już w dziełach filozofów Hezjoda i Homera, natomiast w Polsce najbardziej znana jest „Mitologia” Jana Parandowskiego

Czytaj streszczenia mitów greckich

Bogowie greccy – imiona

W mitologii greckiej spotkać można kilkanaście wyjątkowych postaci. Imiona najważniejszych bogów greckich to Afrodyta, Apollo, Artemida, Ares, Atena, Hermes, Hera, Hefajstos, Posejdon i oczywiście Zeus. Dodatkowo – w zależności od źródeł – swoje miejsce posiadali tam Hades, Hestia, Demeter lub też Dionizos. Wszyscy oni pochodzą od Uranosa (Nieba) i Gai (Ziemi), która została zrodzona z kompletnego chaosu. Para ta posiadała nie tylko olimpijskie potomstwo — stworzyli oni także tytanów, cyklopów czy tytanidy, których perypetie przeplatają się z boskimi. 

Bogowie greccy – dziedziny

Odpowiedź na pytanie — czym zajmowali się bogowie greccy, jest łatwa, bo każdy z nich posiadał własne obowiązki, którymi musieli zajmować się na co dzień. Zeus, czyli jedna z najpotężniejszych postaci, władał ziemią, niebem i piorunami, które były wytwarzane specjalnie dla niego przez cyklopów, a Posejdon w swoich rękach posiadał morza, jeziora, rzeki. Bóg mórz potrafił wywołać również trzęsienia ziemi. Hades zajmował się światem zmarłych, a Hera – czyli żona Zeusa – trzymała pieczę nad niebem, płodnością i relacjami rodzinnymi. To jednak nie wszystko – Hermes odpowiedzialny był za podróżnych i pasterzy, Hefajstos panował nad ogniem, a Atena, czyli bogini mądrości i sztuki, czuwała nad sprawiedliwą wojną. Nie można zapomnieć o Artemidzie, opiekunce rodzących kobiet, ani tym bardziej o Afrodycie, która odpowiadała za kwestie płodności i pożądania. Oznacza to, że w mitologii bogowie greccy wpływali na każdą dziedzinę życia zwykłego człowieka. 

117190210_m
Bogowie greccy mieszkali na Olimpie - najwyższej górze w Grecji /123RF/PICSEL


Bogowie greccy – atrybuty

Oprócz tego, że bogowie greccy byli nieśmiertelni, co zawdzięczali ambrozji, każdy z nich dzierżył także wyjątkowy atrybut, który podkreślał jego rolę w porządku świata i w różnym stopniu wpływał na ludzkie losy. Tym sposobem Zeus kojarzony jest ze swoją wyjątkową tarczą, czyli egidą, Hades ma we władaniu róg obfitości, dzięki któremu posiada władzę nad surowcami, a Posejdon jest właścicielem groźnego trójzębu. Przyglądając się postaci Hery, dostrzec można z kolei krowy i pawie, Hefajstosa – kowadło i młot, Atena natomiast kojarzona jest z włócznią i tarczą oraz sową, czyli symbolem mądrości. Kolejna grecka bogini, czyli Artemida za swoje atrybuty przyjęła strzały i łuk, Apollo liść laurowy, lutnię, strzały i łuk, zaś Afrodyta — jabłko, różę i rydwan zaprzężony w gołębie. Bóg wina i płodności — Dionizos, utożsamiany jest z rydwanem zaprzężonym w lwy i tygrysy

Bogowie greccy – związki frazeologiczne

Bardzo dużo popularnych związków frazeologicznych i powszechnie używanych zwrotów pochodzi właśnie z mitologii greckiej. Starożytne opowieści i wierzenia dały nam na przykład „achillesową piętę”, „puszkę Pandory”, „czapkę niewidkę” czy „jabłko niezgody”. Wszystkie z tych wyrażeń możemy spotkać w naszym codziennym życiu. Historie mitycznych bogów i ich wpływ na ludzkie życie obserwować możemy do dzisiaj.

 

Czytaj również:

Mitologia — streszczenie lektury

Przygody Odyseusza — streszczenie lektury

TOP 15 najtrudniejszych polskich słów. Czy wiesz, co oznaczają?

Ucz się z naszą aplikacją!

2021-12-06 15_17_44-Ściągi, wypracowania, lektury - Bryk.pl