Spis treści:

Zagadka z cyfrą 0

Kolorowa plansza ma utrudnić znalezienie zera w gąszczu innych cyfr. Niektóre z nich mają cień, inne bardzo intensywną barwę. Cała plansza mieni się w oczach, a na wskazanie, gdzie ukryło się zero, masz zaledwie 15 sekund. Odpowiedź znajdziesz na końcu artykułu, ale nie podglądaj. Włącz stoper i zaczynamy. 

zagadka dla spostrzegawczych_1
Źródło: bryk.pl

 

Historia cyfry zero

Trudno wskazać jedną datę wynalezienia zera. Historia stosowania tej cyfry jest długa i skompilowana. Już Sumerowie próbowali pokazać „brak” w formie pustej przestrzeni analogicznej do współczesnej spacji. W mitologii indyjskiej pojawia się podobno wzmianka o zerze w funkcji, jaką znamy obecnie. 

Naukowcy są zgodni, że o zerze w indyjskiej matematyce we współczesnym rozumieniu można mówić od 876 roku. W krajach arabskich koncepcją zera interesował się Mohammed ibn-Musa al-Khowarizmi. Dzięki temu matematykowi od IX w. n. e. zaczęto stosować zero w arabskim systemie numerycznym. Przyjęło ono formę, jaką znamy aktualnie. 

Do XII wieku Europejczycy nie używali powszechnie zera. Na zmiany w tym zakresie miał wpływ włoski matematyk znany jako Fibonacci. Opisał on dziewięć hinduskich symboli matematycznych oraz zero. Przyjmuje się, że powszechne użycie tej cyfry na starym kontynencie to dopiero okres baroku. 

Przeczytaj również: Ile wynosi liczba π? QUIZ nie tylko dla geniuszy matematycznych

Zero – ciekawostki  

Zero to najmniejsza nieujemna liczba. Należy m.in. do zbiorów liczb: całkowitych, rzeczywistych, wymiernych. Warto wiedzieć, że wynik dzielenia przez zero jest nieokreślony. 

Istnieje tzw. zero absolutne, nazywane także bezwzględnym. To najniższa temperatura, która może wystąpić w danym układzie termodynamicznym. Najprościej to zero Kelvinów, czyli -273,15 stopni Celsjusza.

Natomiast rok zerowy nie pojawia się w kalendarzu gregoriańskim. Powoduje to trudności podczas wskazywania pierwszego dnia nowego wieku. Warto wiedzieć, ze XX wiek zaczął się 1 stycznia 1901 roku, a nie 1 stycznia 1900 roku. 

Przeczytaj również: Trudna zagadka matematyczna. Rozwiążesz? Jesteś geniuszem

Rozwiązanie zagadki

To, czy rozwiązałeś zagadkę w wyznaczonym czasie, zależy od spostrzegawczości. Zero widać lepiej, gdy pokaże się je np. na białym tle. 

zagadka dla spostrzegawczych_2
Źródło: bryk.pl

Polecamy inne zagadki optyczne, które pomagają w ćwiczeniu mózgu. To darmowa rozrywka, z której można skorzystać w drodze do szkoły lub pracy. 

Źródła: fresherslive.com, bryk.pl

Oprac. Redakcja

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników znajdziesz tutaj:

Matematyka – wyjaśnienia i rozwiązania do zadań z podręcznika

Odpowiedzi do zadań z zeszytu ćwiczeń do matematyki

Matematyka – rozwiązania do zadań z podręcznika