Trąba wodna
Trąba powietrzna to wir, który powstaje podczas zderzenia się dwóch prądów powietrza, które różnią się od siebie temperaturą. Wirujące masy łączą podstawę kłębiastej deszczowej chmury (cumulonimbusa) z powierzchnią ziemi. Jeżeli zaobserwowaliście je w Polsce, macie spore szczęście, ponieważ to zjawisko występuje tylko kilkanaście razy w ciągu roku.
Kiedy trąba pojawia się nad powierzchnią wody, mamy do czynienia z trąbą wodną lub morską. Wir kiedy zderza się z lądem, najczęściej rozpływa się i znika. Zwykle trwa krócej niż trąba powietrzna, jest smuklejszy i przypomina cylinder. Rzadko powoduje poważne ofiary i szkody na lądzie, lecz może zagrażać statkom i ludziom znajdującym się na morzu. Kiedy zauważycie trąbę morską nad Bałtykiem (gdzie również występuje), zalecamy zachowanie bezpiecznej odległości.

Trąby wodne są zagrożeniem dla zwierząt morskich. Mogą porwać w różnego rozmiaru ryby, żaby, a nawet niewielkie żółwie. Mogą też być przyczyną niesamowitego fenomenu meteorologicznego, jakim jest deszcz zwierząt, który przedstawimy w kolejnym artykule.
Komentarze (1)
wagabunda
Wschodząca gwiazda
Punkty rankingowe:
Zdobyte odznaki:
wagabunda 22.02.2019 12:53
Zgłoś
Miałem szczęście, udało mi się takie chmury sfotografować o poranku w ostatnich dniach sierpnia w Parku Narodowym Jotunheimen w Norwegii. Są one naprawdę fantastyczne.
Najlepsza odpowiedź