Trąba wodna

Trąba powietrzna to wir, który powstaje podczas zderzenia się dwóch prądów powietrza, które różnią się od siebie temperaturą. Wirujące masy łączą podstawę kłębiastej deszczowej chmury (cumulonimbusa) z powierzchnią ziemi. Jeżeli zaobserwowaliście je w Polsce, macie spore szczęście, ponieważ to zjawisko występuje tylko kilkanaście razy w ciągu roku.

Kiedy trąba pojawia się nad powierzchnią wody, mamy do czynienia z trąbą wodną lub morską. Wir kiedy zderza się z lądem, najczęściej rozpływa się i znika. Zwykle trwa krócej niż trąba powietrzna, jest smuklejszy i przypomina cylinder. Rzadko powoduje poważne ofiary i szkody na lądzie, lecz może zagrażać statkom i ludziom znajdującym się na morzu. Kiedy zauważycie trąbę morską nad Bałtykiem (gdzie również występuje), zalecamy zachowanie bezpiecznej odległości. 

Trąba wodna
Trąba wodna nad Morzem Śródziemnym. Źródło: 123RF/Picsel

Trąby wodne są zagrożeniem dla zwierząt morskich. Mogą porwać w różnego rozmiaru ryby, żaby, a nawet niewielkie żółwie. Mogą też być przyczyną niesamowitego fenomenu meteorologicznego, jakim jest deszcz zwierząt, który przedstawimy w kolejnym artykule.