Kanał Panamski

Czy wiecie, że Kanał Panamski jest jedną z najważniejszych dróg wodnych na świecie? Jego długość to zaledwie 80 km a dzięki niemu droga morska skraca się nawet o 14 500 km. Sama budowa kanału była długim i złożonym procesem. Początki sięgają do XVI wieku, kiedy to Hiszpanie po odkryciu nowego oceanu, szukali połączenia między Atlantykiem i Pacyfikiem. Ogrom pracy, jaki trzeba było włożyć w przekopanie części przechodzącej przez góry, spowodował wstrzymanie tworzenia kanału.

Budowę wznowiono dopiero w XIX wieku. Całe przedsięwzięcie pochłonęło tysiące ofiar. Wypadki, trudne warunki terenowe czy też choroby sprawiły, że budowa była przerywana. Droga wodna została skończona dopiero w 1914 roku. Kanał Panamski miejscami jest zbyt wąski dla dużych statków. W przepływie pomagają specjalnie przygotowani piloci. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie kapitanowie przekazują stery specjalistom, aby uniknąć niechcianych wypadków.

Kanał Panamski
Źródło: 123RF/Picsel

Kanał Koryncki

Droga wodna, ktorą tworzy Kanał Koryncki, ma niewiele ponad 63 km. Skraca ona długość podróży o 400 km i łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Początki budowy sięgają VI wieku p.n.e., wtedy to Periander, grecki mędrzec planował przekopanie kanału. Plany nie zostały wykonane prawdopodobnie z powodu braku środków lub przez zabobony religijne. Wizja stworzenia kanału interesowała m.in. Juliusza Cezara i Aleksandra Wielkiego.

Kanał Koryncki
Źródło: 123RF/Picsel

Chcieli oni, aby historia kojarzyła ich imiona z tym dokonaniem. Nie podjęli się oni jednak wyzwaniu ze względu na sprzeciw egipskich budowniczych. Do budowy wrócono w roku 67 z inicjatywy Nerona, cesarza rzymskiego. W celu ukończenia prac władca zaangażował 6 000 niewolników. Praca została przerwana przez śmierć władcy, a wznowiono ją dopiero w latach 90. XIX wieku. W roku 1893 po osiemnastu wiekach prac nad tunelem ukończono jego budowę.